E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaGündemUygurlardan Çin'e çağrı: Görüntülerini yayınlayın---

Uygurlardan Çin'e çağrı: Görüntülerini yayınlayın

Uygurlardan Çin'e çağrı: Görüntülerini yayınlayın
15 Haziran 2021 - 10:53 www.borsagundem.com

Doğu Türkistanlılar, toplama kamplarında olan akrabalarının görüntülerini soykırımcı Çin hükûmetinden talep ederek, sosyal medyada #MeTooUyghur başlıklı bir kampanya başlattılar.

Batılı ülkelerin hedefinde olan soykırımcı Çin hükümeti, Doğu Türkistan'daki toplama kamplarına hapsettiği ünlü halk sanatçısı Abdurehim Heyit'in öldüğüne dair haberlere yanıt olarak bir video yayınlamış ve Heyit'in hayatta olduğunu iddia etmişti. Buna karşılık sosyal medyada akrabaları toplama kampında olan Uygurlar "Benim de akrabalarımın görüntülerini yayınla" sloganıyla bir kampanya başlattılar.

Sosyal medya kullanıcısı olan ve ABD'De yaşayan Uygur aktivist Gülşen Abbas kendi kız kardeşinin de sağ olup olmadığını öğrenmek istediği için görüntülerinin yayınlanmasını Çin hükûmetinden talep etti.

Bu gelişme ile beraber, Twitter'da "#MeTooUyghur" başlığıyla bir kampanya başlatıldı. "#BenDeUygurum" ve "#MenMuUyghur" gibi Türkçe ve Uygurca versiyonları da olan bu kampanya sosyal medyada oldukça geniş bir yer buldu.

Ünlü Uygur komedyen Adil Mijit'in Türkiye'de yaşayan kızı Adile Mijit de aynı tepkiyi vererek, "Babamın görüntülerini istiyorum. İyi olduğunu bilmem gerekiyor. Onu derhal serbest bırakın" ifadelerini kullandı.

İngiltere'de Uygur mahkemesi kuruldu

 

Çinli bilgisayar korsanları Uygur avında

 

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (1)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
  • Ee15 Haziran 2021 11:56

    Goruntulerde polis asker olabilir. Cin memurlarin desifre olmamasi icin goruntuleri yayinlamiyor. Cin genelgesi var. Asker polis vb kimlik desifre olmamali diye... aynisi bizdede var genelge olarak. Nw diyim simdi ?