E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaGündemİngiltere'de Uygur mahkemesi kuruldu---

İngiltere'de Uygur mahkemesi kuruldu

İngiltere'de Uygur mahkemesi kuruldu
04 Haziran 2021 - 13:11 www.borsagundem.com

İngiltere'de kurulan "Uygur Mahkemesi" insan hakları ihlallerine dair delil toplamaya başladı.

İngiltere'nin başkenti Londra'da bir grup avukat ve insan hakları uzmanı, Çin hükümetinin Doğu Türkistan'daki Uygurlara uygulanan insan hakları ihlallerini inceliyor. Uzmanlar, bu kapsamda Uygurların ifadelerini alarak birinci elden kanıt toplamaya başladı. İddiaları reddeden Pekin konuşan mağdurları "yalan makinesi" olarak niteliyor.

İngiltere'de adli bir makam olmamasına rağmen "Uygur Mahkemesi" adı altında kurulan oluşumun dokuz üyesi, Uygurlara karşı zorla kısırlaştırma, işkence, adam kaçırma ve zorla çalıştırma gibi suçlar hakkında birinci elden deliller topluyor.

Bu oluşum daha sonra Pekin'in Uygurlara ve diğer Müslüman azınlıklara karşı "soykırım ve insanlığa karşı suçlardan" suçlu bulunup bulunmadığını açıklayacak.

"Uygur Mahkemesi"nin raporunun aralık ayında çıkması bekleniyor. Yasal bir karşılığı olmasa da, katılımcılar uluslararası ilgiyi çekmeyi ve olası yaptırımlar için referans teşkil edecek delilleri belgelemek istiyor.

'Sadece kanıta dayalı, tarafsız bir rapor olacak'

"Uygur Mahkemesi"nin Başkan Yardımcısı Nick Vetch, eylüle kadar toplanacak delillerle ve halihazırda birikmiş olan binlerce sayfa belgeye dayanarak ortaya konulan çalışmanın "tarafsız" olacağını söyledi.

Vetch AFP'ye verdiği demeçte, "kanıta dayalı olacak, Çin'i bize elindeki tüm kanıtları sunmaya davet ettik. Henüz bir şey almadık" diye konuştu.

Söz konusu mahkeme, uluslararası toplumu Çin'e karşı harekete geçmeye çağıran Uygur Dünya Kongresi'nin talebiyle kuruldu.

Çin Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Zhao Lijian geçen hafta, "Bu gerçek bir mahkeme veya özel bir mahkeme bile değil, sadece bir yalan makinesi" diyerek tepki göstermişti.

Geçtiğimiz nisan ayında İngiltere parlamentosu Çin'in Sincan özerk bölgesindeki Uygurların "insanlığa karşı suç ve soykırıma maruz kaldığını" kabul etmişti. Ancak İngiliz hükümeti, resmi olarak "soykırım" işlendiği yönünde bir tutum benimsemedi.

ABD ve İngiltere'den Çin'e 'Uygur' yaptırımı

 

Çin'e Uygur Türkleri ambargosu geliyor

 

 

Petrol devlerine mahkeme uyarısı!

 

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (10)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
 • Nedim04 Haziran 2021 16:37

  Bak sen şu işe!  Güya oradaki Uygur soydaşlarımızı tahrik edip mevcut olan durumu daha da kötüye götürmekten başka ne amacı olabilir bu alçakların!  Zaten Hong Kong u da karıştıranlar bunlardan başkası değil.  Bunlar kadar şeytani zeka kullanan alçak topluluk bulamazsınız! Genç  Prens ve  Prenses bunların ne mal olduklarını bildiğinden  bunlara alet  olmak istemediğinden monarşi hakkından feragat etmiş olmalı.  Dikkat edin fettan karıda aynı ağız birliği!  Tekrar ediyorum bu tür hareketler sadece katalizör etkisi yapmak içindir.  Myan Mar  da katliam sorumlusu  kadın  başbakana  nobel barış ödülü verenler de bunlardı.  

 • Realite04 Haziran 2021 15:02

  Vay be Hristiyan İngiltere mahkemeyi kurmuş hesap soruyor, müslümanlar ise mahkeme kurmadan hatta kınama bile yapamadan zulmü seyrediyor. Birileri diyecek ki İngiltere, ABD Avrupa Çin'e politik baskı aracı olarak kullanıyor. Ne farkeder sonuçta Uygur türkü zulümden biraz da kurtulacaksa o bile yeter. Sonuçta zulmü çeken fukaralar onlar, biz sadece seyrediyor dua edip topu Allah'a atıyoruz. Zaten ne kolaydır dua, beddua emeksiz salla havaya doğru. Tevekkül yok, eylem yok, inkar var, korkaklık var, dünya menfaatinden vazgeçmemek var. Çaba, mücadele, savaş, yaptırım, protesto zor olandır. Bizimkiler melek sanıyor kendini herkes birbirine hakkını helal etmeyince, beddua edince kendisi cennete karşı taraf cehenneme gidecek sanıyor. Yaptırım yapıyor kafir dediğimiz adamlar. Bir sürü firma Uygur bölgesindeki zulümden dolayı Çin ile irtibatı azaltıyor, kesiyor. İşte sana eylem

 • İkiyüzlü olmayın04 Haziran 2021 22:23

  Sen Bosna'da nerde idin bir yorum peki Uygur konusunda nerdesin kesin cahil

 • KERİM04 Haziran 2021 17:37

  ELBET BİR METE ÇIKACAKTIR

 • Bir yorum04 Haziran 2021 16:28

  Ya ne demezsin bu kadar basit bu işler!  Peki Bosna Hersek te nerede idi bu kanı bozuklar?  Böyle abuk subuk sığ kafa ile uzun uzun yazıp cahilliğini belli etme! 

 • KERİM04 Haziran 2021 15:01

  BU İNGİLİZLERİN TÜRK OLDUĞUNDAN ŞÜPHELENİYORUM...ZATEN İSKOÇLARDA YOZGATLIYMIŞ

 • sahin kuş 04 Haziran 2021 14:37

  Aslında Uygur Türkünü filan düşündükleri yok, amaç her yönden çini sıkıştırmak, büyümesini engellemek, zaten bu iki devlet hep beraber hareket etmişlerdir, Uygur Türküne yeni zulüm yapılmıyor, daha önce niye sesleri çıkmıyordu

 • hım04 Haziran 2021 16:08

  biz ne yaptık

 • Murat04 Haziran 2021 14:06

  Allah yardımcıları olsun kardeşlerimizin dua dan başka elimizden başka bir şey gelmiyor

 • Gardaş gidelim yoldaş gidelim oy oy oy04 Haziran 2021 15:08

  Sen yine üzülüp dua ediyorsun diğerlerinde o da yok. Çin'den borç almış yemiş yemiş para kalmamış, yine mecbur borç alacak diye zulmü seyrediyor bir de utanmadan Çinliler ile habire iş yapıyor, ihale veriyor. Utanmazlar sorsan Müslüman ayağına yatarlar. Halbuki sadece münafıklar