E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaEmlakTürkiye’de AVM yatırımları beklemede!---

Türkiye’de AVM yatırımları beklemede!

Türkiye’de AVM yatırımları beklemede!
30 Kasım 2019 - 10:06 www.borsagundem.com

Döviz kurunda yaşanan hareketlilik AVM yatırımlarını etkiledi. Türkiye’de 2019’un ilk yarısında 47 bin metrekarelik AVM alanı hizmete girdi. 2018’in ilk yarısına göre AVM pazarına giren arzda yüzde 87’lik bir düşüş yaşandı.

Döviz kurlarındaki dalgalanmalar ve kiralarda TL'ye geçiş alışveriş merkezi (AVM) yatırımcısı üzerinde baskı kurmaya devam ederken, geçen yıl yatırımlardaki yüzde 50'lik düşüş bu yıl da devam etti. Türkiye'de 2019'un ilk yarısında 47 bin metrekarelik AVM alanı hizmete girdi. 2018'in ilk yarısına göre AVM pazarına giren arzda yüzde 87'lik bir düşüş yaşandı. Ancak devam eden projeler de hesaba katıldığında yılın ikinci yarısı ile 2020'yi kapsayan 1.5 yıllık dönemde toplamda 1.5 milyon metrekarelik alışveriş alanı hizmete girmek için bekliyor.

Türkiye'de ekonomik etkiler, dünyada ise pazar doygunluğunun etkisi ile yavaşlayan yatırımlar nedeniyle, globalde alışveriş merkezi yatırımlarının yüzde 8'i ertelendi. Rusya bu alandaki yatırımlarla liderlik ipini göğüslerken, Avrupa'da ise AVM projelerinde yüzde 18'lik düşüş söz konusu.

SEÇİM SONRASI İVMELENME
Günümüzde ticaretin ana merkezleri haline gelen AVM'lerde büyüme Batı'dan Doğu'ya, büyükşehirlerden kentlere doğru kayma eğilimi gösteriyor. Ticari gayrimenkul danışmanlık şirketi Cushman & Wakefield tarafından yayımlanan “Avrupa Alışveriş Merkezleri Geliştirme Raporu”nun ilk yarı sonuçlarına göre, Avrupa ülkelerindeki yatırımcılar yönünü daha küçük ölçekli şehirlere çevirirken, Türkiye ise “Avrupa'nın en büyük gelecek arzına sahip ülke” konumunda yer aldı. Rapora göre, Türkiye'deki açılışların bir önceki yıla göre azalmasının da etkisiyle Avrupa genelinde yüzde 18 düşüşle yaklaşık 863 bin metrekare alan tamamlanarak alışveriş merkezi pazarına girdi.

Raporda“2019 2. yarı-2020 tarihi aralığında yaklaşık 1.5 milyon metrekare arzın pazara girmesi beklenmektedir. Ek olarak, kiralardaki düşüşe yönelik mal sahipleri üzerindeki baskı devam etmektedir” denildi. Saime Başçı / Sözcü

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

ETİKETLER :
YORUMLAR (4)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
 • Emrah30 Kasım 2019 23:31

  He ayrıca akıllı firmalar internet yatırım yapar mantar gibi mağaza açacağına şundan dolayı şuan gençlerin büyük çoğunluğu dünyada internet etkin kullanıyor benim düşüncem 20 sene sonra yada 30 sene sonra bugünün gençleri mağazalardan alış veriş yapmayacaklar çılgın gibi gelebilir aynı internetten haberleri okuyup günlük gazete bayiden almamaları.küçülen dünya farklı değişime gidiyor geleceği gören şirketler ayakta kalacaktır bana iş yerinde müdürlerim telefona baktığım için kızıyor fırça atıyor aslında kendisi bakıyor fakat değişen dünyanın farkında değil diyeyim.he neden bizim türkler facebook düşünemedi amerikalı düşündü basit örnek kim bilir 30 yıl sonra neler olacak diyeyim son olarak.

 • Emrah30 Kasım 2019 22:25

  Bence doydu İstanbul doydu AVM ye şundan dolayı hemen hemen her ilçede AVM var bence bundan sonra yeni açılanlar ciddi zarar ederler şu kıyasa doğrudur çoçukluğumu yaşadığım dönemde ilk AVM Ataköy Galleria ikinci AVM Etiler AK MERKEZ ve açılış yılı 1995 yılı,CAPİTOL AVM sıralama gidiyor bence esas parayı bu saydığım alış veriş merkezleri kazandı ilk açıldıkları sektöre ilk girdikleri için fakat 2010 yılından sonra açılan AVM ler bence ciddi para kazanmamıştır hatta zarar edenler bile vardır diyeyim.kendisini amorti etme süresi yılı bence çok artmıştır piyasada doygunluğa ulaştığı için.

 • Atilla30 Kasım 2019 15:12

  Zaten piyasa AVM ye doydu hersene AVM yapılacak değil.. yani demem o ki azalma falan yok ..ihtiyac fazlası bile var

 • Ali30 Kasım 2019 10:44

  Ülkemizi avm ile soyuyorlar. Esnaftan alışveriş yapın.