E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaEmlakSosyal konut projesinde yeni gelişme! 1 milyona çıkıyor---

Sosyal konut projesinde yeni gelişme! 1 milyona çıkıyor

Sosyal konut projesinde yeni gelişme! 1 milyona çıkıyor
02 Ekim 2022 - 09:05 www.borsagundem.com

Bakan Kurum, sosyal konut projelerine 5 milyonu aşkın başvuru gerçekleştiğini belirterek, “5 milyonu aşkın başvuru karşısında Sayın Cumhurbaşkanımız, konut yapılacak arsa sayısını da bir milyona çıkarma talimatı verdi." dedi.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, bir dizi programlara katılmak üzere geldiği Konya'nda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı sosyal konut projesinin son durumuna ilişkin bilgi verdi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın cumhuriyet tarihinin en büyük sosyal konut projesini duyurduğunu belirten Kurum, şöyle konuştu: "Gençlerimizin, emeklilerimizin, şehit ve gazi ailelerimizin, genç kardeşlerimizin kontenjanlarının olduğu ve rekor başvuru sayısına ulaştığımız projemizi de kararlı bir şekilde yürütüyoruz. Burada Cumhurbaşkanımız, bir müjdeyi daha milletimizle paylaştı. Altyapısı hazırlanmış arsa sayısını 1 milyona çıkardı. 1 milyon konut yapılacak arsamızı, altyapısını, elektriğini, suyunu, yolunu yapmak suretiyle vatandaşımızın hizmetine sunacağız. Bize de vakit kaybetmeden inşallah arsalarımızı illerde belirlemek suretiyle gerek kira noktasında gerek konut fiyatlarının düşme noktasındaki bu kararlı adımımızı 81 ilimizde 622 ilçemizde atmış olacağız. 25 Ekim'de de aynı anda 5 bin konutluk temelimizi atıyor olacağız."

Konya'da da bu kapsamda 7 bin 655 konut ayırıldığını ifade eden Kurum, kentte 500 sanayi ve iş yeri olmak üzere 11 bin 390 konutluk arsa temini yapıldığını vurguladı.

Projeye 5 milyonu aşkın başvuru gerçekleşti

Kurum, bir gazetecinin, muhalefetin sosyal konut projelerine yönelik eleştirisini hatırlatması üzerine, Toplu Konut İdaresi Başkanlığının (TOKİ) 81 ilde 20 yıldır sosyal devlet anlayışıyla çalıştığını söyledi. TOKİ'nin sadece konut yapmadığını vurgulayan Kurum, şunları kaydetti: "Konutun dışında yeşil alanlarıyla, parklarıyla, sosyal donatılarıyla 26 bin sosyal donatıyı da içinde yapmış bir kuruluştan bahsediyoruz. 20 yıllık süreçte 1 milyon 170 bin konutu yapmış, vatandaşına teslim etmiş bir kuruluştan bahsediyoruz. Bu iradeyi ortaya koyan da Sayın Cumhurbaşkanımızdır. Bütün dünyanın durduğu ve sosyal devlet anlayışının rafa kalktığı dönemde Sayın Cumhurbaşkanımız milletimize 500 bin sosyal konut, 250 bin sosyal konut arsası ve 50 bin iş yerinden oluşan 800 bin bağımsız birimlik, 'ilk evim, ilk iş yerim' projesini sunmuştur. Milletimiz büyük bir teveccüh göstermiştir ve 5 milyonu aşkın başvuru karşısında Sayın Cumhurbaşkanımız, konut yapılacak arsa sayısını da bir milyona çıkarma talimatı verdi. Inşallah onu da çalışıp milletimizle paylaşacağız."

Kurum, bugüne kadar 1 milyon 170 bin konut yaptıklarını ve vatandaşa teslim ettiklerini anımsatarak, şöyle devam etti: "Onlar altılı masa etrafında gelecek kaygısı çekerken biz milletimize hizmet ediyoruz. 20 yıldır vatandaşımıza ne söz verdiysek o sözlerin hepsini tuttuk. Hastane dedik, yaptık. Havalimanı dedik, yaptık. Üniversiteler dedik, üniversiteleri yaptık. Köprülerimizi, yollarımızı, sanayi ve tarım alanlarımızı, Türkiye'nin bir ucundan bu ucuna baştan aşağı hemen hemen tüm alanlarda devrim niteliğindeki yatırımları yaptık. Bu yatırımları yapan, bu iradeyi ortaya koyan Recep Tayyip Erdoğan'dır. Onlar, bu iradenin neler yapabileceğini görmek istemiyorlar. Onlara hiçbir zaman kulak asmadık. Her zaman işimize odaklandık. Eserlerimizi yaptık ve eser siyasetini yaptık. Bundan sonra da aynı anlayışla çalışacağız. Nasıl 1 milyon 170 bin konut yapıldıysa söz verdiğimiz gibi bu sosyal konutlarımızı da 25 Ekim'de 5 bin konutun temelini atmak ve etaplar halinde konutlarımızı 2 yıl içinde vatandaşlarımıza teslim etmek suretiyle onların mutluluğunu hep birlikte yaşayacağız."

"100 bin sosyal konut projesi açıkladık, 95 bininin ihalesini yaptık"

İktidar olarak açıkladıkları tüm projeleri hayata geçirdiklerini söyleyen Kurum, "100 bin sosyal konut projesi açıkladık, 95 bininin ihalesini yaptık. Diğerleriyle alakalı da yine baksınlar aynaya, ya muhalefet belediyelerinden kaynaklı ya da onların bağlı olduğu kuruluşların yapması gereken sorumlulukları yapmadığından kaynaklı problemler yaşıyoruz ama onları da yapacağız. Onlara rağmen, onlar istemese de bu projelerimizi yapacağız ve vatandaşımıza söz verdiğimiz gibi teslim edeceğiz." diye konuştu.

Sosyal konut projesiyle dengeler değişti: Emlakta 'köpük 'eriyor

 

TOKİ sosyal konut e-devlet başvurularında değişiklik

 

Sosyal konut projesinde ilk temel ekim ayında atılacak

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (10)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
 • Mucise Reis : )03 Ekim 2022 07:52

  Adam gibi kredi ve imkanlar verin, her isteyen ev sahibi olsun bu ülkede. Belediyeler konut yapsın , arsa versin, alt yapı yapsın, her belediye kendi imkanlarına göre maliyetine evler yapsın ve kar etmeden millete uzun vade kredi çıkması ile bunları tahsis etsin. kurumsallaşamayan bir devlet ilerleyemez. 85 milyonu 1 kişi yönetmeyr kalkar ise olmaz :D .. her kurum birbiri ile entegre olup doğal düzen kurduğunda herkes rahata kavuşur. sorunumuz o. tuik e göre, zamlar gelir.. yaşam standardı fakirlik verilerine gör emaaşlar artar.. iş sizlik verilerine göre yeni iş sahaları oluşturulur... vb. vb. yanı bu kurumsal yapıdır. Toki lüks konutlar yaparken kimlere yaptı ?unutulmadı.

 • Deniz Rüzgarı03 Ekim 2022 02:12

  Evler 5 milyon beş yüz bin olsun. Arsalar da 10 milyon olsun. Talep çok fazla. Çoğumuz yine mağdur olacağız. 

 • xyz02 Ekim 2022 21:35

  Üçte yetmez beş tane beşte yetmez on tane onda yetmez milyon tane ver Allahım ver. Ülkemde temeli olmayan konut satışında patlama.

 • azmi02 Ekim 2022 17:33

  Asgari ücretliye evi kaça satacaklar ...

 • vatandaş02 Ekim 2022 12:42

  size saray bize vay anam vayyyyyyy

 • AHMET ÖZBİR02 Ekim 2022 10:33

  REİS varken bir milyon da yapılır iki milyon da, yeter ki iktidarda HİZMET EHLİ olsun, bol soslu kaosçu ZİLLET olmasın. Küresel güç iken küresel patates olmayalım inşallah. En büyük vebal ise İP'e takılan muhafazakâr vatan evlatlarında.

 • xyz02 Ekim 2022 21:40

  AHMET kontejyandan kaç tane alacan. Söyle aramızda kalacak. On mu? yoksa yirmi mi? Hadi yine iyisiniz. Millet aç Amet. Millet perişan Amet. Milletin ahını alma Amet. Ye Ahmet ye.

 • acacu02 Ekim 2022 19:22

  Madem yapabiliyordu da neden seçim kapıya gelinceye kadar bekledi? 

 • doncu02 Ekim 2022 09:41

  yazık 5 milyon ailenin 1 tane bile evi yokmuş, 4le çarpsan 20 milyon kişi eder

 • Kaçkar KAPLANI02 Ekim 2022 12:38

  Hesabın doğru değil. Bir evde varlıklı oldukları halde 18 yaşını doldurmuş 4 kardeşin 4 ününde başvuru yaptığını biliyorum, aile varlıklı ancak çocukların üzerine mal görünmediği için bu açıktan yararlanıp yatırım için değerlendiriyorlar. Ancak karı koca memur olduğu için toplamda limiti geçtiği için evleri olmadığı halde başvuru yapamıyor. Projenin aksak yanları çok. Tekrar gözden geçirilmesi önerilir.