E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaAracı Kurum RaporlarıSıkılaşma endişeleri risk iştahında baskı oluşturuyor---

Sıkılaşma endişeleri risk iştahında baskı oluşturuyor

Sıkılaşma endişeleri risk iştahında baskı oluşturuyor
14 Ocak 2022 - 09:02 www.borsagundem.com

Gedik Yatırım tarafından hazırlanan günlük bültende BIST100 Endeksi’nin güne hafif satıcılı başlaması bekleniyor.

ABD’de dün açıklanan ÜFE rakamları da enflasyonist baskıların devam ettiğine işaret ederken, Fed üyelerinden gelen şahin tondaki söylemler ve enflasyonla mücadele vurguları gündemdeki yerini koruyor. Geçen haftadan itibaren artış kaydeden sıkılaşma endişeleri küresel risk iştahı üzerinde baskı oluştururken, bu minvalde açıklanacak ekonomik veriler ve merkez bankalarının adımları ilerleyen süreçte piyasaların yakın takibinde yer alacaktır.

Açıklanacak Önemli Ekonomik Veriler

• 16:30 ABD – Perakende Satışlar Önem: Yüksek
• 17:15 ABD – Sanayi Üretimi Önem: Yüksek

BIST-100 Güne Başlangıç

Küresel hisse piyasalarında dün gün içerisinde dalgalı ve kararsız bir görünüm izlenirken, akşam saatlerinde ABD borsalarında satış baskısı yeniden artış kaydetti. Fed’e ilişkin sıkılaşma endişeleri piyasalar üzerinde baskı oluşturuyor. Son dönemde toparlanma çabasının etkili olduğu BIST-100 Endeksi dün günü %0,31 oranında yükselişle 2.070,65 puandan tamamladı. ABD borsaları günü düşüşlerle tamamlarken, ABD vadelileri bu sabah yataya yakın bir seyir izliyor. Asya piyasalarında genel olarak kırmızı bir renk hâkim. Avrupa borsalarının güne satıcılı açılışlarla başlamaları bekleniyor. Endeks kapanışında 13,48 – 13,52 aralığında bulunan Dolar/TL, bu sabah 08:45 itibariyle 13,52’li seviyelerden işlem görmekte. BIST100 Endeksi’nin güne bir miktar satıcılı bir açılışla başlamasını bekliyoruz.

BIST-100 Strateji

Dün BIST 100’de günün ilk yarısı yükselişle geçerken, öğleden sonra kazançların bir kısmını geri verildi. Son günlerde olduğu gibi endeks gün içinde oldukça sınırlı bir alanda hareket etti. Endekste gün altı periyotlardaki zayıflık devam ederken, günlük göstergelerde de yorulma işaretleri devam ediyor. Buna rağmen endeks dün gün içinde görülen en yüksek seviye olan 2087 seviyesini aşacak olur ve buranın zerinde bir kapanış potansiyeli doğacak olursa alımlar yeniden hız kazanabilir. Bu durumda %61,8 seviyesinin bulunduğu 2.147 izlediğimiz ilk önemli direnç olacaktır. Aşağıda ise düzeltmede %50 seviyesinin bulunduğu 2.066 yeni destek konumuna geçti. Buranın altında 2044’te bulunan son yükselen trend izleyeceğimiz en önemli destek olacak.

Mart'ta faiz artışı cepte

 

Endekste pozitif açılış bekleniyor

 

Günün önemli şirket haberleri 14/01/2022

 

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)