E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaAracı Kurum RaporlarıEndekste pozitif açılış bekleniyor---

Endekste pozitif açılış bekleniyor

Endekste pozitif açılış bekleniyor
14 Ocak 2022 - 08:25 www.borsagundem.com

İnfo Yatırım tarafından hazırlanan günlük bültende Borsa İstanbul’un bu sabah alıcılı açılış yapması bekleniyor.

Türkiye’de coronavirüs vaka sayısının bir önceki gün 75.564 kişi, hayatını kaybeden kişi sayısının ise 153 kişi olduğu açıklandı.

Ak Parti'nin TBMM Başkanlığı'na sunduğu 4 maddeden oluşan kanun teklifine ile 2023 sonuna kadar enflasyon düzeltmesi yapılmaması amaçlanıyor. Teklif ile 2023 sonunda yapılacak enflasyon düzeltmesinde geçmiş yıl karının vergiye tabi tutulmaması, geçmiş yıl zararının zarar olarak kabul edilmemesi öngörülüyor. Teklif ile dövizini TL’ye çeviren kurumlar vergisi mükelleflerinin elde edecekleri faiz ve kar paylarının vergiden istisna edilmesi düzenleniyor.

Fed Başkan Yardımcısı Adayı Brainard, Senato Bankacılık Komitesi’nde yaptığı değerlendirmede, ekonomiyi büyütmenin anahtarının enflasyonla mücadele olduğunu söyledi.

AB, Ukrayna'yı istikrarsızlaştırdığı gerekçesiyle Rusya'ya uyguladığı ekonomik yaptırımların süresini 6 ay daha uzatma kararı aldı.

S&P, enflasyonun geldiği seviyenin 2022’de Biden yönetimi üzerinde önemli bir baskı oluşturacağını belirtti

Chicago Fed Başkanı Evans: Para Politikasını sıkılaştırmak uygun. Bu yıl 3 faiz artışı bekliyorum. Para Politikası enflasyon için doğru konumlanmış durumda değil.

ABD'li havayolu şirketi Delta, Covid-19 nedeniyle 2021 yılının son çeyreğinde 408 milyon dolar zarar ettiğini açıkladı.

Çin'de ihracat Aralık ayında beklentilerin üzerine çıkarken, ithalat beklentilerin hafif altında kaldı.

Çin’de elektrikli araçların satışı 2021'de yıllık %160 artışla 3,5 milyona ulaştı.

Ne Olacak?

Yurt içinde Piyasa Katılımcıları Anketi açıklanacak. İngiltere’de Sanayi Üretim Endeksi, ABD’de ise Sanayi Üretim Endeksi, Perakende Satışlar ve Kapasite Kullanım Oranı açıklanacak.

Borsa İstanbul’un bu sabah alıcılı başlangıç yapmasını bekliyoruz.

BİST100 endeksinde alıcılı açılış gerçekleşmesini bekliyoruz.

Geçtiğimiz hafta Fed Toplantı Tutanaklarının ana temasının enflasyon olması ve Fed Başkanı Powell'ın geçtiğimiz günlerde 'enflasyonu düşürmek için 'Fed'in bütün araçlarını kullanmaya hazır olduğu' söylemi ardından merakla beklenen ABD enflasyon verisi Çarşamba günü açıklandı.
ABD'de enflasyon 1982'den bu yana en yüksek veri olan %7,00 olarak beklentiler dahilinde gerçekleşti. Her ne kadar Fed Başkanı Powell 'geçici enflasyon' mottosundan vazgeçmiş olup Senato'daki söylemleri ile piyasalarda risk iştahı artsa da enflasyon verisi coronavirüs varyantı kaynaklı arz sıkıntıları, enerji ve gıda fiyatlarındaki hareketlilik ile yükselmeye devam etti. Enflasyon endişesiyle birlikte geçtiğimiz işlem günü ABD vadelileri ve Asya piyasalarına paralel olarak BİST100 endeksi de güne satıcılı başlangıç yaptı. Ancak sıfır araçlardaki ÖTV matrahlarının değişmesi ve bu değişimle birlikte sıfır araçlara indirim gelebileceği beklentilerine ek olarak, coronavirüs pandemisinde kısıtlamaların iyice daraltılması sonrasında BİST100 endeksi otomotiv ve ulaştırma sektörü payları önderliğinde günü pozitif tamamladı. Böylelikle BİST100 endeksindeki yükseliş Ocak ayında 9. gününü tamamlamış oldu.

ABD'de ÜFE Aralık ayında aylık %0,2, yıllık %9,7 olarak açıklandı. Yıllık artış 2010'dan beri görülen en büyük artış olarak kayıtlara geçti. Yakıt ve gıda fiyatlarındaki düşüş, ÜFE'deki geri çekilmeye neden olurken, omicron varyantı ve karantinalar fiyatlar üzerinde yukarı yönlü seyri sağladı.

ABD'de işsizlik maaşı başvuruları Kasım'dan beri en yüksek seviyede açıklandı. ABD Çalışma Bakanlığı'nın verilerine göre başvurular 8 Ocak'ta sona eren haftada 23.000 artışla 230.000 çıktı.

VİOP 30 Endeks kontratında alıcılı açılış bekliyoruz.

VİOP 30 Endeks Şubat kontratı, Perşembe günü 2.370 - 2.413 fiyat aralığında işlem görerek günü 2.387 uzlaşma fiyatından tamamladı. Kontrattaki açık pozisyon sayısı 6.101 azalarak 385.713 adet kontrat olarak gerçekleşti.

VİOP 30 Endeks kontratında 60 dakikalık HO’nın geçtiği 2.370 seviyesinin yakınında hareket etmemiz kısa vadede yükseliş eğilimini arttırırken, 2.435’in üstüne çıkmamız durumunda ilk aşamada 2.600 seviyesini kısa vadeli hedef haline getirebilir. Aşağı yönde ise kısa vadeli düşüşün devam edebilmesi için 2.335 destek seviyesinin kırılması gerekmektedir. Kısa vadede yukarı yönde 2.435 ve 2.455 seviyesi önemli bir direnç olarak karşımıza çıkarken. Aşağı yönde ise 2.335 ve 2.300 seviyesi önemli bir destek noktası olarak takip edilecektir.

En fazla açığa satış yapılan hisse belli oldu

 

Borsa şirketlerinin piyasa değeri (13 OCAK 2022)

 

Borsada işlem hacminde ilk 10 şirket (13 Ocak 2022)

 

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (1)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)