E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaPiyasaPiyasalar korkutucu bir döneme hazırlanıyor---

Piyasalar korkutucu bir döneme hazırlanıyor

Piyasalar korkutucu bir döneme hazırlanıyor
01 Ekim 2020 - 15:20 www.borsagundem.com

Piyasaları sarsan Eylül ayı sona ererken, piyasalar daha da sarsıntılı olması beklenen yeni döneme hazırlanıyor

BORSAGUNDEM.COM - DIŞ HABERLER SERVİSİ

Ağustos ayındaki boğa piyasası, yerini Eylül ayında bir sendeleme sürecine bıraktı. S&P 500’deki ortalama hisse 52 haftanın en yüksek seviyesinden %15 aşağıda. Ekim ayı yatırımcılara muhtemelen mutluluk getirmeyecek.

Sorun piyasalardaki yüzeysellik. Geçtiğimiz yıl, yalnızca 19 hisse S&P 500’ü yeni yüksek seviyesine taşıdı ve buna temettü gelirleri de dahil oldu. Bu hisseler tek başına 3,9 trilyon dolar piyasa değeri getirisi sağladı.

Geçtiğimiz 12 ayda, S&P 500’ün toplam getirileri (temettüler de dahil olmak üzere) %15,2 seviyesindeydi. Ancak S&P’yi yukarı taşıyan 19 hisse dışarıda tutulduğunda, bu getiriler geri kalan 481 hisse için neredeyse hiç yok.

Endişe yaratan bir diğer konuysa, S&P 500’de yer alan hisselerin yarısından fazlasında yukarı yönlü hareketin sona ermiş olması.

Temellere dönüş

2020’nin Ekim ayında, büyüme şampiyonları yorgun maratoncular gibiydi. Nefesleri kesilmişti. Bu zayıflatıcı performans, bir sonraki dönemin hoş olmayacağını gösteriyor.

Temel prensipler, başka bir grup hisseye transferi desteklemiyor. Temel prensipleri kimsenin hatırlamıyor olması çok normal. Bunların rolleri, ikinci çeyrek rakamlarını tamamen anlamsız kılan ve güvenilir tahminleri ortadan kaldıran korona virüs nedenli karantina önlemleri sebebiyle arka planda kaldı. Böylelikle yatırımcılar, hisseleri performanslarına göre değerlendirmek zorunda kaldılar. Bu da dikkat çekici hikayelere olan düşkünlüğü, heyecanlılığı ve performans arayışını geri getirdi.

S&P 500’ün yıllık getirisinin 1 trilyon dolarını sağlan Apple’ın hisseleri bile, temel dayanaklarından uzaklaştı. Şirketin hisseleri, 2 Eylül tarihinde ulaştığı rekor seviyenin %16 altında.

Ayrıca bir de, çeyreğin son günü olan 30 Eylül tarihindeki “vitrin dekoru” var. Fon yöneticileri ağırlığın düşük kalmasının ya da popüler kazananlara sahip olmamamanın, popülerliklerini zedeleyeceğini biliyorlar. Bu yüzden, geçtiğimiz hafta S&P 500’ün 19 yüksek performanslı hissesinden 15’inin yükseliş göstermesi şaşırtıcı değil.

Ekim korkularla dolu bir ay

Ekim ayında yatırımcıların karşısına çıkabilecek kötü sürprizlerin listesi uzun. Bu ay korona virüs nedeniyle yürürlüğe konan koruma ve destek yasalarının süresi doluyor. Yaz dönemi harcamaları ve dönemsel işler son buluyor.

Fed’in gerçek bir ekonomik iyileşme çözümü bulamamış olmasının sonuçları da bu ay görülmeye başlanacak. Bu yüzden Fed Başkanı Jerome Powell, son dönemde ABD Meclisi’ne yeni bir ekonomik teşvik paketi üzerinde anlaşma sağlanması için çağrıda bulunuyor.

Havaların soğumasıyla birlikte başlayacak olan grip salgını, korona virüs pandemisinin etkilerini ikiye katlayacak. Aynı zamanda fırtına ve hortum dönemi başlayacak.

ABD başkanlık seçimleri öncesi, siyasi belirsizlikler piyasalar üzerinde sarsıcı bir etki bırakacak. Ve bununla birlikte bankalardaki nakit bolluğunun sonuçları ortaya çıkacak.

Son olarak, 13 Ekim tarihinde JPMorgan Chase’in gelir raporunun yayınlanması bekleniyor. Ardından diğer kurumlar da raporlarını yayınlayacak. Bu raporların son çeyrekten çok daha iyi olması bekleniyor ancak umut edilen büyüme tahminleri hayal kırıklığı yaratabilir.

2021 beklentileri

Wall Street’in 2021’deki büyümeyle ilgili iyimser beklentileri, piyasaların Ağustos ayında yükseliş göstermesine neden oldu. Şimdi, belki de daha az iyimser olan seçenekleri değerlendirmek için iyi bir zamandır. Geniş çaptaki belirsizliğin devam ediyor olması, iyimser ihtimallerin üzerinde, kötümserlik bulutlarının gezmesine neden oluyor.

Yatırımcılar Ekim ayında piyasalarda hayal kırıklığına uğramaya hazır olmalı. Ancak yine de bazı alım fırsatları olabilir.

Bazıları piyasaların Eylül ayındaki zayıf performansının bir alım fırsatı yarattığını düşünüyor. Belki de piyasalar, daha gerçekçi bir temele dönmüştür. Bu yüzden kaybedilenleri geri almak için Wall Street’in Ekim ayında karşılaşacağı kötü sürprizlerle olumlu bir şekilde baş etmesi gerekiyor.

Cooperman: Borsada üç farklı piyasa var

 

Halka arz piyasası internet balonunu hatırlatıyor

 

Başkanlık münazarası Wall Street’in kabuslarını doğruladı

 

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (10)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
 • Yatırım tavsiyesi değildir 02 Ekim 2020 18:13

  Milletin elindekileri topluyorlar yine, geçen ayda benzer haber vardı,

 • BORSACI01 Ekim 2020 19:49

  ülke ekenomisini kötü yönetenlerden korkuyoruz durup duruken bu günde borsada gurup degişikligi geldi sanki digerleri düşman şirketi gibi ayrıma tabi oldu kardeşim suçlu varsa ceza verilir mali yapısı kötüyse borsadan çıkartılır sen ne yapıyorsun düşman şirketi gibi ayrım yapıyorsun ilk defa borsaya giren artışa geçmişti malesef cahil anlayış borsayıda çökertecek gibi.

 • HÜLYA KOBALT01 Ekim 2020 17:50

  Bizim borsaya bir şey olmaz.zaten dibin dibindeyiz dolar bazında.kasım ayının ortalarından itibaren büyük bir olay olmaz ise borsamıza yabancılar girecektir.yılsonu 5-7,75 $ olabiliriz.hisse senetlerinizi beleşe kaptırmayın bir daha hisse senetlerini yerine koyamazsınız.

 • Oksenis Karert01 Ekim 2020 16:47

  Ben inanmıyorum.ben robotları kurdum.bir şey olur ise hemen stop-lost yaparlar bana ne sizler düşünün.ben Türkiye bir maden buldum borsada her gün tavan tavan yapıyor benim hisse senetlerim sizler düşünün.

 • Halil02 Ekim 2020 09:14

  Komiksin lan

 • gulbaba01 Ekim 2020 17:13

  SENİN DEĞİL BORSA ROBOTUN DONUN BİLE OLDUĞUNU SANMIYORUM.. SENDE BİZİM GİBİ KAZANAMADIĞIN BORSADA KENDİNİ TESELLİ ETMEYE ÇALIŞAN AÇ KURTSUN; YALAN KONUŞMA BORSA ROBOTLARI OLMAZ BORSA ROBOTU OLUR, SEN ANCAĞĞĞĞĞĞ KAÇAN BALIKLARA AHANDA BU DA ÇOK BÜYÜKTÜ TÜHH TÜHHH DEMEKLE YETİN.... gulbaba 271 k.d. poşet..

 • gulbaba01 Ekim 2020 16:39

  POKERDE KARŞINDAKİNİ PANİK YAPTIRIR KORKUTURSAN ELİ İYİ DAHİ OLSA YENİLDİĞİNİ SANIP PAS DER OYUNDAN ÇIKAR ORTAYA KOYDUĞU PARASINI ELİ KÖTÜ OLAN KARŞISINDAKİ OYUNCUYA KAPTIRIR.... ŞUAN MİLLETİ PANİKLETİP ALTININI GÜMÜŞÜNÜ BİTCOİNİ HİSSESİNİ UCUZA SATTIRIP BU SENEKİ MART-AĞUSTOS RALLİSİNE TEKRARDAN BAŞLAYACAKLAR...YOKSA SENİ BENİ SEVDİKLERİ İÇİN UYARMIYORLAR BU ÇAKALLAR SÜRÜSÜ TAMAMEN KORKUTMAK MAKSATLARI... gulbaba 271 k.d. poşet...

 • Oksenis Karert01 Ekim 2020 17:50

  siz Türklerin neden büyük paralar kayıp ettiği düşünce yapınızdan belli oluyor.

 • Azad01 Ekim 2020 16:34

  Ekim kasım aylarında ödememiz gereken kırk milyar dolara yakın dış borcumuz diye duymuştum. Nasıl olacak ,dövizle ilgilenmiyorum demek ne derece akılcı. Dövizimiz yoksa yandık gene. Döviz alırken %1 komisyonu %02 ye indirmişler. Ee , aradaki farkı ödeyecekler mi peki. Çok üzücü ,Allah sonumuzu hayır etsin

 • Okie Dokie01 Ekim 2020 15:37

  Çok korkutucu gerçekten