E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaOtomotivPekcan: Volkswagen fabrikasının yeri bile belli---

Pekcan: Volkswagen fabrikasının yeri bile belli

Pekcan: Volkswagen fabrikasının yeri bile belli
15 Eylül 2019 - 12:44 www.borsagundem.com

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, katıldığı canlı yayında Alman otomobil üreticisi Volkswagen'in Türkiye'ye yapacağı yatırımla ilgili 'Fabrikanın yeri bile belli' deyip finale, sonuca çok yaklaşıldığını ifade etti.

Bakan Pekcan'ın açıklamasından satır başları şöyle;

(ABD ile ticari ilişkiler hakkında)

Öncelikle 100 milyar dolarlık ticaret hacmi bir motivasyon oldu bizim ilişkilerimiz için. Nisan ayında ilk kez bir araya geldik. Ross'la 7-8 görüşmemiz var. E-mail, telefon yüz yüze görüşmelerimiz. Sektörlerin içinde bulunduğu çalışma grupları kurduk. Strateji planı oluşturduk.

TİM ve birlik başkanları başta olmak üzere hepsiyle çalışmalar yaptık. Yol haritalarımızı belirledik. İzmir fuarı öncesinde ve sonrasında da görüştük. Sonrasında Ross'la bir araya geldik. Ben detaycıyımdır, Ross da çok detaycı.

(Öncelikli sektörler...)

Öncelikli belirli sektörleri seçtik. ABD'de kendi talebini iletiyor. Öncelikle tekstil, hazır giyim mobilya, otomotiv ve doğal taş var. Küçük küçük çok şirket var. 2000 mobilyacı var, tek tek muhattap olamayız dedi. Biz de onunla ilgili çalışma yapacağız.

Uluslararası pazarlarda birbirimizin rakibi olmayacağız. Bir bütün olacağız. ABD ile ticaretimiz 20 milyar dolar. 8.3 milyar ihracat, onlarda 10 milyar dolar ihracat görünüyor. Bazı rakamlar farklı görünebiliyor.

(Otomotiv ihracatı)

Hazır giyim, tekstil, mobilyaya nazaran otomotivde farklılık var. 100 milyon dolarlık yatırım gerekiyor. ABD pazarının beklentileri farklı. Yedek parça daha farklı konu ve daha hızlı yol alabiliriz.

(Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Trump'ın görüşmesi)

Sektör bazında bizim de çalışmalarımız var. Bizim de ticaret bakanları olarak hedeflerimiz ilerleme yönünde. ABD'ye yaptığımız bugünkü ihracatımızın yüzde 50'sini getirdim dile. Çelikle ilgili biraz daha tutucu davranıyor Ross. Biz de Meksika gibi, Kanada gibi bazı uygulamalar var. Onlar gibi biz de kabul edebiliriz.

Biz de 22 ürüne ek vergi getirdik. Çelik sektöründe daha kapsamlı anlaşma olursa çok daha iyi olur. Serbest ticaret anlaşması çok uzun soluklu bir iş. Bizim de AB'ye olan yükümlülüklerinden dolayı... Tercihli ticaret anlaşması öncelikli hedefimiz.

(İhracat pazarları)

Biz 29 Ağustos'ta ihracat planımızı açıkladık. Çok ciddi çalışmalar yaptık. Görüşleri aldık. Kendi stratejimizi belirledik. Hedef ülkeleri neye göre seçtik. Dünya nüfusunun yüzde 55 olan ithalat hacminin yüzde 43.7'si olan ülkeler. İhracat oranımıza baktığımızda 1000'de 5. Önce 1000'de 5'i ikiye katlayacağım dedik. İhracatımızın içindeki yüksek teknoloji ürün yüzde 3,5. Teknoloji ağırlıklı ihracatımızı artırmak hedefimiz. Teknoloji oranı yüksek, ticaret hacmi artma potansiyeli olan sektörler olsun dedik. Ya seyreden ya da içinde yaşayan ülkeler olacağız. 5 sektör; makine, otomotiv, kimya, gıda ve elektrik.

(Bakanlıklar arasındaki WhatsApp grubu)

Biz diğer bakanlıklarda telefonla 10 dakikada çözüp uygulamaya geçiyoruz. WhatsApp grubumuz da var. Hazır giyim ve tekstil bizim gururumuz. İki sektörde gerideyiz. Bunlar, kimya ve bilişim, haberleşme cihazları sektörleri.

(Volkswagen'in Türkiye'ye yatırımı)

Volkswagen'in yeni üretim otomobili için Türkiye için olumlu bakılıyor. Alman bakanlarımızla da konuştuk. Bu tarz açıklamalarda bulundular. Manisa'da yapılacak, yöresi bile belli ancak o konu Bakanımız Varank'ın çalışma alanı tabii. Bazı tüyoları da Alman Ticaret Bakanlığı'ndan alıyoruz.'Türkiye lehinde karar verildi' diyorlar bize esasında... 

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (10)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
 • Bedir16 Eylül 2019 07:09

  50 yıllığına araziyi verin bütün vergiden muaf olsunlar çalıştırdığı işçinin sigortasını devlet ödesin ohhh

 • Sülükgiller16 Eylül 2019 09:32

  Devletin ödediği sigortada emekliliğinizde rol almasın azıcık birbinizi zkin aag hepmi vatandaş enseye kadar geçirilir.

 • Tam komedi15 Eylül 2019 22:43

  Almanlara hangi araziyi peşkeş çekecekse pekcan ama önce fabrika etrafında ki arazileri bi toplamak gerek değil mi ! İşte hükümete yanaşmak bundan önemli araziyi şimdi al  6 ay sonra 10 katına sat zengin ol ! Bu kadar basit !!!

 • Bika15 Eylül 2019 20:59

  Yerli ve milli otomobil fabrikasının yeri belli olmadı, sözde 2019 'da yollarda olacaktı.

 • YUSUF MÜFTÜOĞLU15 Eylül 2019 17:19

  bence almanlar korktular ve elektrikli araba yapmamızın önünü kesmek veya geçiktirip pastadan ilk önce pay alma çabaları bence.cünkü abd bunları kovdular veya kovmak üzereler.ben RTE yerinde olsam sadece elektrikli araç üretmelerine veya diğer araba üretecekler ise götürüp yurtdışında satmaları şartını korum.daha önce uçak yapıyor idik bizi abd kandırdı maliyetinin altında uçak satıp fabrikayı kapıttırdığı gibi oyunlara gelmememiz lazımdır.chp de bunun mimarıdır.

 • köfteci15 Eylül 2019 20:49

  almanlar niye korksun elektrikli arabanın babasını yapıyor porshe folksvagenin elektrikli modelleri tanıtıldı 540 km ye kadar bir şarjla gidiyor yeni çıkan golf

 • Hsn 969115 Eylül 2019 16:32

  Bunlar ilkönce balonu şişirirler şişirirler ummadığın zamanda patlatırlar sonrada dolar yükselir sonrada herşeye zam üstüne zam gelir

 • KEZİBAN KARTAL15 Eylül 2019 17:16

  imamoğlu başkan olsa dolar 2 TL olur.

 • Durmak yokk sen anladın onu15 Eylül 2019 14:50

  200.000 tl ye polo alır bizim millet.1000 motor.80 beygir.

 • AT HIRSIZI15 Eylül 2019 13:50

  Araba yapmanıza ne gerek var biz size daha ucuza hazır teknoloji veririz deyip yolumuzu tıkama girişimleri olarak algılayan bir ben miyim acaba. Yatırımın zamanlaması manidar değil mi. Kesin birde bizim kuracağımız fabrikaya yakın bir bölgedir sectikleri alan.