E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaGündemMacron'dan Biden'a: Silah arkadaşı olalım---

Macron'dan Biden'a: Silah arkadaşı olalım

Macron'dan Biden'a: Silah arkadaşı olalım
01 Aralık 2022 - 20:41 www.borsagundem.com

Fransa Cumhurbaşkanı Macron, ABD Başkanı Biden'la bir araya geldi. Macron görüşmede Rusya-Ukrayna savaşına dikkat çekerek, "Kriz karşısında bir kez daha silah arkadaşı olmalıyız" ifadelerini kullandı

ABD Başkanı Joe Biden, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'u Beyaz Saray'da düzenlenen resmi tören ile karşıladı. Görüşmede, Rusya-Ukrayna savaşının etkilerine dikkat çeken Macron, "Ülkelerimizin ve toplumların karşı karşıya olduğu birçok kriz karşısında, bir kez daha silah arkadaşı olmalıyız." mesajını verdi.

Fransa Cumhurbaşkanı Macron, Biden döneminde ABD'ye "ilk devlet ziyaretini" yapan lider oldu.

Washington saatiyle sabah saatlerinde Beyaz Saray'a varan Macron ve eşi Brigitte Macron'u, Biden ve eşi Jill Biden resmi tören ile karşıladı.

Macron'un gelişiyle 21 pare top atışı yapılırken, her iki ülkenin milli marşları okundu.

Biden, törende yaptığı konuşmada, Fransa ve ABD arasındaki uzun süreli dostluğa vurgu yaparak, Macron ve eşini Beyaz Saray'da ağırlamaktan mutluluk duyduğunu belirtti.

"Ülkelerimiz arasındaki ittifak, ortak savunmamız için temeldir"

ABD tarihindeki önemli Fransızları anan ve Normandiya Çıkarması'na atıfta bulunan Biden, "Tarihimiz, Atlantik'i geçen kadın ve erkeklerin kalplerindeki özgürlük ateşi ile şekillendi. Bu ateş, şu anda her zamankinden daha çok yanıyor. Ülkelerimiz arasındaki ittifak, ortak savunmamız için temeldir." ifadesini kullandı.

Biden, Fransa ve ABD'nin NATO, Avrupa Birliği ve G7 içinde müttefik olduğunu vurgulayarak, "Fransa ve ABD, Vladimir Putin'in bir yerleri zorla ele geçirme hırsıyla karşı karşıya. Rusya'nın Ukrayna'ya yönelik zalim savaşı bir kez daha Avrupa kıtasındaki huzuru bozdu." dedi.

Bir ülkenin ihtiyaç duyabileceği en iyi dostun Fransa olduğunu belirten Biden, bu dostluğu korumak için ellerinden geleni yapacaklarını söyledi.

"Bir kez daha silah arkadaşı olmalıyız"

Macron da ABD'nin bağımsızlık savaşına Fransızların verdiği desteğe dikkati çekerek, bugün burada olmaktan dolayı son derece gururlu olduğunu belirtti.

Rusya-Ukrayna savaşının etkilerine dikkati çeken Macron, "Ülkelerimizin ve toplumların karşı karşıya olduğu birçok kriz karşısında, bir kez daha silah arkadaşı olmalıyız." mesajını verdi.

Macron, iki ülkenin de halklarına daha iyi bir gelecek hazırlamak için birlikte hareket etmesi gerektiği vurgusunda bulundu.

İkili görüşme sonrası ortak basın toplantısı

Biden ve Macron törenin ardından ikili görüşme yapmak üzere Oval Ofis'e geçti.

İki lider görüşmelerinin ardından ortak basın toplantısı düzenleyecek.

Biden çifti Macron çiftini Beyaz Saray'da akşam yemeğinde ağırlayacak. Bu yemek de Biden döneminde gerçekleştirilecek "ilk resmi akşam yemeği" olacak.

Macron ve Biden ailesi dün Washington'daki bir restoranda akşam yemeği yemişti.

Macron'dan Türkçe paylaşım: İhracat vurgusu

 

Putin'den Macron'a atom bombası tehdidi

 

Polonya'ya düşen füze sonrası Biden'dan ilk açıklama

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (4)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
 • MERHALET KUŞUÖTMEZ02 Aralık 2022 11:31

  Ben askerde iken bazı kişiler konuşurlar iken duymuş idim o zamanlar fransa africa da kullanmak üzere lejyoner askerlerin alındığını bende orada gideceğim diyenleri.aslında zengin devletlerin hiç biri hiç bir savaşta savaşmıyorlar.savaşsalarda fakir kesimleri veya yabancı askerleri para karşılığında savaştırmaktadırlar.

 • Mucise Reis : )02 Aralık 2022 07:57

  Biraz tarih. Buradan şu çıkıyor... Orda doğuda biz sorunlu olarak menfaatlerimiz için değişen düzen ve sistemde stratij ortak oluyoruz. İstesekte istemesekte... Bu bağlamda menfaatlerimiz uyuşuyor.... haklı ve haksızda olsak birbirimize destek ve etrafımızda yeni stratejisi uyan devletler toplaylaım diyor Fransa... Fransa bildiğiniz :D avrupa savaşları dönemi vardır, orada şu stratejı savundu özetle.... Fransa Akdenizde en iyi donanma gücüne sahip olursa, bölgenin en güçlü devleti olur. Deniz ticaretini ele alır, kontrol eder, istediği gibi yönetir. Yani tarihi geçmişi bunu destekliyor. Şuanda Akdenizde egemen devlet olursa, onlarca devlet kontrolüne geçer, bakı yapar, kullanır. ABD zaten ortadoğuda israil üzerinden dağılan devletinlerin yeniden istediği bize göre terör gruplarından inşasını istiyor. Rusyada yeni inşa edilen yerde fakrlı inşaa çalışmalarında... Bu işler böyle.

 • baran01 Aralık 2022 20:54

  Tabanca görsen elin ayağına dolanır sersem herif silah arkadaşı olacakmış!  Cezayirli Tunuslu Faslı lejyonerleri orduya katıp savaştırmaktan başka bir halt beceremezsiniz de onlar bile sizn  ne düzenbaz olduğunuzu çok iyi anladı.   Bu yüzden onların sizin için savaşacağını hiç sanmıyorum. Yani mal gibi ortada kalacaksınız.  Bizde çok güleceğiz bu mAKRO gırgıra.

 • Mucise Reis : )02 Aralık 2022 07:58

  ABD için savaşanlar,,, İsrail için savaşanlar paralı asker... Para veriyor ve savaştırıyor... Ne hikayesindesin .? öz abd li, öz fransız mı savaşıyor sanıyorsun ?