E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaEmtia ve Döviz PiyasalarıKurlar güçlenen alımlarla yeniden yukarı döndü---

Kurlar güçlenen alımlarla yeniden yukarı döndü

Kurlar güçlenen alımlarla yeniden yukarı döndü
03 Ağustos 2021 - 15:41 www.borsagundem.com

Beklentinin üzerinde gelen enflasyon verisine rağmen dolar/TL 8,30 seviyesinin altına indi. Kur öğleden sonra yeniden 8,40’a geldi.

Türk lirasında değer kazancı, beklenti üzerinde gelen temmuz enflasyonu sonrası devam etti. Enflasyon sonrası dolar/TL 8,29 seviyelerine kadar inerken, Euro/TL 9,85 seviyelerini test etti. Dolar, öğleden sonra yeniden 8,40'ın üzerine çıktı. Euro/TL ise 9,98 seviyelerinde.

15.40 itibarıyla dolar/TL 8,4032, euro/TL 9,9918 seviyesinden işlem gördü.

Temmuz enflasyonu, piyasa beklentilerinin üzerinde artış gösterdi. Tüketici fiyatları, temmuz ayında aylık bazda yüzde 1,80 arttı. Bir önceki ay yüzde 17,53 olan yıllık enflasyon yüzde 18,95'e çıktı. Ekonomistler, TÜFE'nin yüzde 1,62 artacağını ve yıllık TÜFE'nin yüzde 18,74'e çıkacağını hesaplıyordu.

Yıllık TÜFE yüzde 18,95 ile politika faizine dayanırken, bazı analistlere göre kurdaki fiyatlamada faiz indiriminin güçleştiği beklentisi de etkili.

Piyasalarda enflasyon verileri TCMB'nin enflasyonun üzerinde politika faizi uygulayacağı taahhüdü nedeniyle yakından takip ediliyor. Piyasalar önümüzdeki aylarda da enflasyonun yüzde 19 üzerine çıkıp çıkmayacağını yakından takip edecek.

Yaklaşık 6 haftadır düşüşünü, gelişmekte olan benzer para birimlerinden pozitif ayrışarak sürdüren dolar/TL'de bu seviyeler en son haziran ortasında görülmüştü.

Analistler dolar/TL'de düşüşün devam etmesi durumunda 8,2830'nin hedef olarak izlenebileceğini belirtiyor. Sonraki destek ise 8,23 seviyesinde. Diğer yandan olası yükselişlerde 8,38 tepki gelebilecek direnç olarak takip edilebileceği kaydediliyor.

Bitcoin'de rekor için tarih verdi!

ABD tahvil getirileri yükselişte

Merkez Bankası faiz indirimini öteler mi?

Dolarda enflasyon sonrası düşüş sürüyor

Borsa İstanbul pozitif seyirde

 

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (1)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)