E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaAracı Kurum RaporlarıKısa vadede değer kazanımları yaşanıyor---

Kısa vadede değer kazanımları yaşanıyor

Kısa vadede değer kazanımları yaşanıyor
19 Ocak 2021 - 09:15 www.borsagundem.com

A1 Capital Yatırım Menkul Değerler tarafından hazırlanan analizde Borsa İstanbul’un bugün hafif alıcılı açılış yapması öngörülüyor.

BIST 100 endeksi, yüzde 2,12 yükselişle günü 1.556 puandan tamamladı. BIST 100 endeksi, önceki kapanışa göre 32,27 puan artarken, toplam işlem hacmi 29,7 milyar lira olarak kaydedildi.

Bankacılık endeksi yüzde 1,11 ve holding endeksi yüzde 1,62 değer kazandığı günde, sektör endeksleri arasında en fazla kazandıran yüzde 5 ile metal ana sanayi, tek kaybettiren ise yüzde 0,12 ile orman, kağıt, basım olduğu görüldü.

Avrupa Borsaları, var olan siyasi belirsizliğe rağmen aşılama sürecinin hız kazanması ile haftanın ilk işlem gününü İngiltere FTSE 100 endeksi hariç yükselişle tamamladı.

Kapanışta, İngiltere'de FTSE 100 endeksi yüzde 0,22 gerilerken, Almanya'da DAX 30 endeksi yüzde 0,44, Fransa'da CAC 40 endeksi yüzde 0,1 ve İtalya'da FTSE MIB 30 endeksi yüzde 0,53 değer kazandı.

Dün, ABD borsaları Martin Luther King günü nedeniyle kapalıydı. Yeni işlem gününde, Eski Fed Başkanı Janet Yellen’ın Senato Finans Komitesi’nde yapacağı açıklamalar yakından izlenecek. Hazine Bakanı adayı Yellen’ın yapacağı açıklamanın kapsamlı olması beklenilirken, konuşmada döviz politikaları, teşvikler ve vergiler ile ilgili söylemlerin ön plana çıkacağı öngörülüyor.

Bugün, Yurtiçinde Hazine Bakanlığı’nın düzenleyeceği ihaleler ve TCMB tarafından açıklanması beklenilen Konut Fiyat Endeksi verisi takip edilecek. Global piyasalarda ise ABD seçilmiş başkanı Biden’ın Hazine Bakanlığı için seçtiği aday Janet Yellen’ın Senato Finans Komitesi açıklamaları izlenecek. Gün içerisinde, Almanya’da Tüketici Fiyat Endeksi, Almanya ve Euro Bölgesi’nde ZEW Ekonomik Güven Endeksi takibimizde olmaya devam edecek. Ayrıca, Avrupa Birliği (AB) Ekonomik ve Finansal İlişkiler Konseyi toplantısının bugün gerçekleştirilmesi bekleniliyor.

Yeni işlem gününde, küresel piyasalarda risk iştahında yaşanan toparlanma eğilimine bağlı olarak, sabah saatlerinde Asya seansında ve global piyasalarda işlem gören endeks/endeks vadeli işlem sözleşmelerinin bir çoğunda kısa vadede değer kazanımlarının yaşandığı izleniyor.

Manşette Öne Çıkanlar
• Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan, 2020 bütçe sonuçlarına ilişkin değerlendirmesinde "Salgınla mücadelenin ihtiyaç göstereceği alan dışında, mali disiplinden asla taviz vermeyeceğiz." İfadelerine yer verdi.
• Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından yayımlanan Uluslararası Yatırım Pozisyonu Gelişmeleri - Kasım 2020 verilerine göre; 2020 Kasım sonu itibarıyla, Uluslararası Yatırım Pozisyonu (UYP) verilerine göre, Türkiye’nin yurt dışı varlıkları, 2019 yıl sonuna göre % 9,7 oranında azalışla 228,6 milyar ABD doları, yükümlülükleri ise % 2,6 oranında artışla 614,5 milyar ABD doları olarak gerçekleşti. Türkiye’nin yurt dışı varlıkları ile yurt dışına olan yükümlülüklerinin farkı olarak tanımlanan net UYP, 2019 yıl sonunda -345,8 milyar ABD doları iken 2020 Kasım sonunda -385,9 milyar ABD doları seviyesinde gerçekleşti.
• Facebook, Türkiye'ye temsilci atama kararı aldı. Facebook'tan yapılan açıklamada, "Yasadan etkilenen diğer bazı şirketler gibi, yeni düzenlemeler doğrultusunda Türkiye'de temsilci olarak bir tüzel kişilik atama sürecini başlatmaya karar verdik." ifadeleri kullanıldı. (Kaynak: Bloomberght)
• Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Ankara’da Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas ile ortak basın toplantısı düzenledi. Mevlüt Çavuşoğlu, "Önümüzdeki süreçte Almanya'yla ikili diyalog mekanizmalarımızı canlandırma konusunda mutabık kaldık" açıklamasında bulundu. Almanya Dışişleri Bakanı Maas ise, "Türkiye ile AB arasındaki ilişkilerin derinleşmesini arzu ediyorum" ifadelerini kullandı. (Kaynak: Bloomberght)
• Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, artan sıvılaştırılmış doğal gaz (LNG) talebinin bu yılın ilk yarısında piyasadaki arz fazlasını azaltacağını öngördü.
• Türkiye’ye temsilci atamayan Twitter, Periscope ve Pinterest’e reklam yasağının getirildiği kararı Resmi Gazete’de yayımlandı. Resmi Gazete’de yayımlanan ’Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’ kararına göre, Türkiye’de çok sayıda kullanıcısı bulanan Twitter, Periscope ve Pinterest gibi sosyal medya ağlarının, kendilerine belirlenen süre içerisinde Türkiye’ye temsilci atamadıklarından dolayı reklam alması yasaklandığı belirtildi. (Kaynak: Foreks Haber)
• ABD Başkanı Donald Trump, Şengen bölgesi, İngiltere, İrlanda ve Brezilya'ya Kovid-19'dan dolayı seyahat yasağını, 26 Ocak'tan itibaren geçerli olmak üzere kaldırdığını açıkladı.
• Haftanın ikinci işlem gününde, global piyasalarda risk iştahının seyrine bağlı olarak Borsa İstanbul’un bugün hafif alıcılı açılış yapmasını öngörüyoruz. (Açılış beklentisinde uygulanan metodolojide: 0-2,0 puan aralığı yatay, 2,0-4,0 puan aralığı hafif alıcılı, 4,0 puan üstü pozitif, 0--2,0 puan aralığı yatay, -2,0--4,0 puan hafif satıcılı ve -4,0 puan üstü negatif olarak değerlendirilmektedir)

Yellen'ın konuşması piyasalar açısından önemli

Küresel piyasalar Yellen'ın sunumuna odaklandı

Risk iştahı yükseliyor

BİST'te global piyasalara paralel seyrin devamı bekleniyor

Piyasada pozitif açılış bekleniyor

TL'de kısmi değer kaybı dikkat çekiyor

Yabancı yatırımcı ne alıyor, ne satıyor?

Günün önemli şirket haberleri 19/01/2021

 

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)