E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaPiyasaHissedeki sert düşüş alım fırsatı mıdır?---

Hissedeki sert düşüş alım fırsatı mıdır?

Hissedeki sert düşüş alım fırsatı mıdır?
01 Ağustos 2021 - 08:06 www.borsagundem.com

Yatırımcılar yılın ilk 7 ayında güvenli liman olarak gördükleri döviz bazlı enstrümanlara yöneldi. Dolar, euro ve altın değer kazandı. Borsada seçici hareketler oluşurken sanayi hisseleri yükseldi

Geride kalan yedi ayda yatırımcının önceliğinde döviz ve döviz bazlı enstrümanlar yerini korudu. Süren ilgi dolar kurunu 7.44 TL’den 8.42 TL’ye çıkardı. Artış yüzde 13.17 oranında gerçekleşti. Euro yüzde 9.49 yükseldi. Altının dolarla fiyatlanması yüzde 8.56 oranında prim yapmasına imkân verdi. Sanayi hisselerindeki artış da yüzde 8.20 oldu.

Yükselen enstrümanlar her zaman için yatırımcıların ilgisini daha fazla çeker. Risklerin arttığı dönemlerdeyse güvenli liman olarak görülen yatırım enstrümanları daha fazla tercih edilir. Yatırımcıların tercihi ise öncelikle enflasyondan korunmak. Bu nedenle riskli varlıklar içerisinden ihracatçı sanayi şirketlerine yöneldikleri gözlendi.

Borsaların takip ettiği kritik veri!

Yatırımcı güvenli limanda bekliyor
Tercihlerde neler etkili oldu?
1-
Enflasyonun yüksek seyrinin korunması döviz bazlı enstrümanlara ilgiyi canlı tuttu.
2- Küresel bazda enflasyon kaygıları yüksek seyrediyor.
3- Merkez Bankası’nın oluşabilecek ilk fırsatta faiz indirmesi bekleniyor. Bu beklenti de döviz bazlı enstrümanları öne çıkarıyor.
4- Risk primi yüksek ve yüksek seyrini korumaya devam ediyor.
5- Yatırım iklimini değiştirecek yeni bir hikâye yok.
6- Kovid-19 vaka sayıları artıyor.
7- Seçici hisse hareketleri öne çıkmaya devam ediyor. Bankalar ve mali sektör değer kaybederken sanayi hisseleri yükseliyor.

Borsalar kritik bir sürece giriyor

Yatırımcı güvenli limanda bekliyor
Ulusal endekslerde yer alan 20 sanayi şirketinin performanslarına bakıldığında yüzde 14 ile 246 arasında getiriler oluştuğu gözleniyor. Bu 20 şirketin 13 tanesi yüzde 11 ile 76 arasında değişen oranlarda ihracat gerçekleştiriyor.

Yüksek performans gösteren ve ulusal endekslerde yer alan sanayi şirketlerinin listesi şöyle:

Erbosan, Sasa, Polyester, Jantsa Jant Sanayi, Vestel, Ereğli Demir Çelik, Hektaş, Kordsa Teknik Tekstil, Ford Otosan, Karsan Otomotiv, Kardemir (D), Çimsa, Coca Cola İçecek, Vestel Beyaz Eşya, Kervan Gıda, Ege Gübre, Brisa, Aksa Akrilik Kimya, Arçelik, Parsan ve Petkim.

Yaz aylarındaki geri çekilme hisse senetleri için alım fırsatı

Geçtiğimiz hafta açıklanan yılın üçüncü enflasyon raporuna göre, yıl sonu TÜFE artış tahmini yüzde 12.1’den yüzde 14.1’e revize edildi.

Piyasa beklentileri yıl sonu enflasyon beklentilerinde artış olması yönündeydi. TCMB sunumunda baz etkisi vurgusu öne çıktı. Baz etkisi ile ekim ayında enflasyon gerileyebilir ve bu da Merkez Bankası’na faiz indirimi için alan yaratabilir. Dolar kurunda bir süre daha yatay bir bant içerisinde hareket ve geri çekilme yaşanabilir. Dolar kurunda 8.30 TL ilk güçlü destek. Gerilemelerde kademeli olarak dövizde alıcılar güçlenecektir.

Robinhood hisseleri ilk işlem gününde çöktü

1- Bir hissenin fiyatının çok sert düşmesi ucuzladığı anlamına gelmez.
2- Hisse tavan yaptığı halde de fiyatı ucuz olabilir.
3- Şirket karlılık ve büyümesini sürdürüyorsa, yükselmesine rağmen fiyatı ucuz kalabilir. Yatırımcıların en sık kullandığı değerleme oranı: Piyasa Değeri/Yıllık Kar (F/K); Piyasa Değeri/Özkaynak (PD/DD); Piyasa Değeri/Net Satış; Piyasa Değeri/FAVÖK. Bu oranlar hissenin mevcut işlem fiyatı ile şirketin mali verileri arasındaki dengenin ne yönde olduğuna dair ipucu verir.
4- Şirket ortakları herhangi bir ihtiyaç olmadan hissede satış yapıyorsa fiyat düşmesine rağmen daha da düşeceği yorumu daha ağırlık bulabilecektir.
5- Hisse senedi gerilemeye başladığı sırada daha alttan almak isteyenler satış yaparak hisse üzerinde baskıya yol açabilir.

Borsalarda uyarı sinyali veren değişim

Yatırımcı güvenli limanda bekliyor
Doları baskılayan nedenler
1- Yurtdışında küresel piyasalardaki iyimser hava.
2- TCMB’nin sıkı duruş vurgusunu sürdürmesi. Enflasyon hedeflerinin revize edilmesi.
3- Yaz aylarında hacmin iyice düşmesi.
4- TCMB’nin rezerv artırıcı adımları.
5- Halihazırda 8.30 - 8.80 bandında hareket eden dolar kuru için bir süre daha yatay hareketin beklenmesi.

ABD'den Çinli şirketlerin halka arzına rest

Bilanço sezonu başladı. Seçici hisse hareketleri öne çıkacak. Güçlü bilançolar yukarı yönde fiyatlanırken gelişim seyri olumsuza dönen hisselerde satışlar görülecek.
(Zeynep Aktaş /Milliyet)

Bilançolar beklentileri aşarken Wall Street’te riskler artıyor

Yabancıların gözde hisseleri

Yüksek getirili borsa yatırımı için 5 kural

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (8)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
 • fafa01 Ağustos 2021 15:18

  6 liraya aldığım hisse 13 liraya çıkmış neden satayım,satsam kaça alacağım,üstelik bir de komisyon vereceğim.

 • Tavettin Durmaz01 Ağustos 2021 16:04

  İşte bu sebeple artık hisse yatırımı Riskli. 6 da almış 13 e gelmiş, 23 e gelmiş vs. .. 2020 pandemi sonunda yani Mayıs 2020 itibarıyla Fiyatlar sürekli ve aşırı yükseldi.. . Kar ın cebe girmesi ancak kar satışı ile olur.. sadece Türkiye’de değil dünya borsalarında da durum aynı.. Yatırım uzmanları zaten bu sebeple uyarıp duruyor. FED başkanı bile Uyardıktan sonra... artı, hiç bir şey sürekli yükselemez

 • Emmi01 Ağustos 2021 11:58

  Mevcutların üstüne hisse almak akıl karı değil çok düştü denilenler ise son bir yılda çoğu hisse aşırı fiyatlandı. Nereden düştüğü değil o fiyata nereden geldiği önemli

 • Teoman 01 Ağustos 2021 09:40

  Tavan olan hisse alınmaz, sürekli yükselen borsadada hisse almak riskli olur. Çünkü yatırımcılar kar satışında yapacaklardı

 • Mehmet 01 Ağustos 2021 09:04

  Borsada değil ama hisse fiyatları Balon.. bumm olursa sonradan alanlar sıkıntı çeker

 • Atilla Ser01 Ağustos 2021 08:52

  Borsada fiyatlar son 1,5 yıldır çıktı. Yatırımcı lazandığını görmek için kağıt satmak isteyecektir.. Kar satışları olmadan borsa yeniden yükselmez

 • Tufan Söxü01 Ağustos 2021 14:33

  Maaşlar dolarla verilmiyor. Dolayısıyla dolara endekslemek çok yanlış.. bir çok Hisse fiyatı 0 dan 10 geldi. Aşırı yükselme kar demektir. Kar ise hisseyi satınca cebe girer. Kar satışları başlarsa ortalık tufan olur

 • RAMO CANCAN01 Ağustos 2021 11:14

  borsa yükselir veya yükselmez diyemem fakat önemli olan senin hisse senedin ne yapacaktır .ama borsa düşen hisseler kadar da yükselen hisseler olacaktır.dolar bazında kelepir bizim borsamız.