E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaMakro Ekonomi"Fed'in gelecek yıl faiz oranlarını %4'e yükseltmesi gerekebilir"---

"Fed'in gelecek yıl faiz oranlarını %4'e yükseltmesi gerekebilir"

Fed'in gelecek yıl faiz oranlarını %4'e yükseltmesi gerekebilir
10 Ağustos 2022 - 20:44 borsagundem.com

Chicago Fed Başkanı Charles Evans, ABD’de Temmuz ayı enflasyon verileri hakkında yaptığı değerlendirmede, ABD Merkez Bankası’nın (Fed) gelecek yıl faiz oranlarını yüzde 4'e yükselteceğini söyledi

Chicago Fed Başkanı Charles Evans, Iowa, Des Moines'deki Drake Üniversitesi'nde düzenlenen bir etkinlikte ABD’de Temmuz ayı enflasyon verilerine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Enflasyon hala "kabul edilemez" derecede yüksek olduğunu vurgulayan Evans, ancak Fed’in sıkı para politikasını uygulamasından bu yana enflasyonda ilk "olumlu" görünümün yaşandığını belirtti.

Evans, Fed'in şu anda yüzde 2,25-2,5 aralığında olan politika faizini bu yıl yüzde 3,25-3,5'e, gelecek yıl sonuna kadar ise bu aralığın yüzde 3,75-4'e yükseltmesinin "muhtemelen gerekebileceğini" aktardı.

"İYİ BİR YERDEYİZ"

Ekonomik koşullar göz önüne alındığında “iyi bir yerde” olduklarını söyleyen Evans, “Enflasyon düşündüğümden daha fazla kontrolden çıkarsa daha kısıtlayıcı olabiliriz. Ayrıca, işler daha çabuk düzelirse, faizi öncesinde belirttiğim oran kadar artıramayız.” dedi.

ABD ENFLASYONUNDA BEKLENTİYİ AŞAN GERİLEME

ABD'de 40 yılın en sert sıkılaşma döngüsü ve gerileyen enerji fiyatları Temmuz ayında ülkede enflasyonun gevşemesine neden oldu.

Haziran'da yüzde 9'u aşarak 40 yıllık zirveyi yenileyen ABD enflasyonu Temmuz'da yüzde 8,5'e geriledi. Aylık bazda ise fiyatlarda değişim yaşanmadı.

ABD Başkanı Joe Biden'dan enflasyon açıklaması

 

ABD enflasyonu sonrası piyasalarda son durum

 

ABD'de enflasyon rakamları açıklandı

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

ETİKETLER :
YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)