E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaAracı Kurum RaporlarıEndekste yatay seyir bekleniyor---

Endekste yatay seyir bekleniyor

Endekste yatay seyir bekleniyor
25 Kasım 2020 - 09:17 www.borsagundem.com

Vakıf Yatırım tarafından hazırlanan günlük bültende BIST-100 endeksinin bugüne yatay seyirle başlaması bekleniyor.

Piyasalara Bakış
Güne pozitif seyirle başlayan BIST100 endeksi günün geri kalanında dalgalandı ve günü 1,320 seviyesinden kapattı. İşlem hacmi 37.1 milyar TL olarak gerçekleşirken, endekse dahil olan 55 hisse değer kazandı, 43 hisse ise değer kaybetti. Dolar/TL 8.0 seviyesinin üzerine gelirken, gösterge faiz %14.36 seviyesinden kapanış yaptı. Sabah saatlerinde yurtdışı vadeli piyasalarda yatay bir seyir izleniyor.

Küresel ölçekte aşı fiyatlaması tüm varlıklarda kendini hissettirmeye devam ediyor. ABD endekslerinde buna bağlı rotasyon da sürüyor. Teknoloji hisseleri geride kalırken, döngüsel sektörlerde toparlanma sürüyor. Ekonomik verilerin yavaşlamaya başladığı bu dönemde özellikle ABD tarafında PMI verileri gücünü koruyor ancak Avrupa’da toparlanmanın ciddi ölçüde ivme kaybettiği aşikar. Bu nedenle Aralık ayındaki merkez bankası kararları kritik olacaktır. Mevcut durumda aşı beklentileri, ABD’de Yellen’ın Hazine Bakanı olması gibi faktörler iyimserliği destekliyor. Brent petrol 48 seviyesine yükselirken, Euro/Dolar paritesinde de 1.19 kritik direnci test ediliyor. İçeride ise kurdaki oynaklığa rağmen hisse piyasası gücünü koruyor. Dün Hazine’nin 2018’den bu yana ilk kez yaptığı 10 yıllık tahvil ihracında 3,49 milyar TL’lik teklife karşılık 1,5 milyar TL net satış gerçekleştirildi. Yakın zamanda eurobond ihracı da takip edilecek. Bugün piyasalar ABD’deki yoğun veri akışını takip edecek. TSİ 16:30’dan itibaren büyüme, istihdam, kişisel harcamalar ve güven endeksi gibi bir çok veri yayınlanacak.

BIST-100 endeksinin bugüne yatay başlamasını bekliyoruz. Kısa vadeli teknik görünümü halen güçlü buluyoruz. 1,300-1,290 ilk destek bölgesi iken bu bölge üzerinde pozisyonların korunmasın öneriyoruz. 1,325-1,350 direnç seviyeleri olarak izlenebilir.

Makroekonomi & Politika Haberleri
• Reel kesim güven endeksi Kasım’da 4,2 puan geriledi
• Kapasite kullanım oranı Kasım’da 0,4 puan yükseldi

Endekste geri çekilmeler kısa vadeli teknik düzeltmeler

 

Küresel piyasalarda pozitif seyir sürüyor

 

Küresel piyasalarda gözler ABD datalarına çevrildi

 

Endekste dengeli bir seyir bekleniyor

 

Pozitif risk iştahı korunuyor

 

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)