E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaAracı Kurum RaporlarıEndeksin yükselişine devam etmesi bekleniyor---

Endeksin yükselişine devam etmesi bekleniyor

Endeksin yükselişine devam etmesi bekleniyor
27 Kasım 2020 - 09:31 www.borsagundem.com

Şeker Yatırım tarafından hazırlanan günlük bültende endeksin güne yataya yakın sınırlı pozitif eğilimle başlaması bekleniyor

Güne alıcılı başlangıç yapan BIST-100 endeksi gün içinde 1.343,83 ile yeni tarihi zirve test ederken bankacılık endeksi öncülüğünde günü %1,28 yükselişle 1.342,49 ile tarihi yüksek seviyeden kapattı.

Kurlardaki geri çekilmenin desteğiyle bankacılık hisselerindeki güçlü yükseliş devam etti. TL günü pozitif ayrışma ile kapatırken, kurlardaki geri çekilmenin devamı durumunda banka hisseleri öncülüğünde BIST’in yeni zirveler test ederek yükselişine devam etmesi beklenir. ABD piyasalarının kapalı olduğu günde yurtdışı borsalar yataya yakın sakin bir seyir izledi. Katar’ın yatırım otoritesinin
Borsa İstanbul’un % 10 hissesini alacağını açıklaması da TL varlıklardaki gün içi pozitif fiyatlamayı destekledi. ABD piyasaların yarım gün açık olacağı haftanın son gününde yurtdışı borsalarda sakin seyir devam edebilir. Yurtiçinde ise yabancı ilgisi devam ediyor. TCMB verilerine göre yabancılar geçen hafta 390 mn dolar ile BIST’te alımlarını devam ettirirken, DİBS tarafında ise 175 mn dolar alım yaptı. Ekonomi yönetimindeki değişiklik ve Ortodoks politikalara dönüş sinyali sonrası iki haftada BIST’e 1 milyar dolarlık güçlü yabancı girişi gerçekleşti. Bu görünüm yılbaşından beri düzenli olarak TL varlıklardan çıkış yapan yabancıların TL varlıklara geri döndüğüne işaret ediyor. Önümüzdeki dönemde yabancı ilgisiyle birlikte BIST’te yeni zirve seviyeler test edilerek yükselişin devam etmesi beklenir.

Ancak son dönemde sert yükseliş gerçekleştiren endekste negatif haber akışında kısa süreli kar satışları yaşanma riskinin yükseldiğini düşünüyoruz. Olası kar satışlarının ise yeni alım fırsatı olarak değerlendirilmesi ve orta vadede yükseliş trendinin devam etmesi beklenmektedir. BIST-30 hisselerinin birçoğunda ve özellikle banka hisselerinde değerleme olarak halen alan olması yabancı ilgisini devam ettirecektir. TCMB zorunlu karşılık oranlarını belli vadelerde 2 puan artırdı. Ayrıca uygulamadaki zorunlu karşılıklar için kredi büyümesi kriterini de kaldırdı. BIST kapanışına göre ABD ve Almanya vadeli endeksleri negatif seyir izlerken, Asya borsalarında karışık bir seyir var. Endeksin güne yataya yakın sınırlı pozitif eğilimle başlaması beklenirken, kurlarda gerilemenin devamı durumunda bankacılık hisseleri öncülüğünde yeni zirveler test edilebilir.

Para ve Döviz Piyasaları:

Dolar paritesi dün, 7,8840-7,8966 bandında işlem görerek gün sonunu, önceki gün sonuna göre %0,82 oranında değer kaybederek 7,8963 seviyesinden tamamladı. Sepet bazında ise Lira %0,82 oranında değer kazandı. Borçlanma araçları piyasasında dün, % 12,31-%12,42 seviyeleri arasında hareket eden on yıllık gösterge tahvilinin getirisi önceki kapanışa göre 2 baz puan düşüşle gün içinde gördüğü en düşük seviye olan %12,31’den günü tamamladı.

Piyasalarda risk iştahı değerlendiriliyor

Günün önemli şirket haberleri 27/11/2020

Endekste olumlu görünüm korunuyor

Hafta zayıf veri akışıyla tamamlanıyor

Küresel piyasalarda, salgına dair haberler takip ediliyor

 

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)