E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaPiyasaEmtiada yükseliş, piyasada negatif görünüm---

Emtiada yükseliş, piyasada negatif görünüm

Emtiada yükseliş, piyasada negatif görünüm
03 Ocak 2020 - 09:30 www.borsagundem.com

BIST-100 endeksinin yurtdışı vadeli piyasalara paralel olarak, güne kar satışlarıyla başlamasını bekliyoruz. 115,500-115,000 destek seviyeleri iken 114,500 kısa vadeli pozisyonlar için zarar-kes seviyesidir.

2020 yılının ilk işlem gününe alımlarla başlayan BIST-100 endeksi gün içinde de güçlü seyretti ve günü %1.3 artışla 115,932 seviyesinden kapattı. İşlem hacmi 12.4 milyar TL olarak gerçekleşirken 3 aylık ortalamanın da %45 üzerinde gerçekleşti. Endekse dahil 79 hisse değer kazanırken, 15 hisse ise değer kaybetti.

Yurtdışı piyasalarda Çin ile başlayan iyimserlik Avrupa ve ABD endekslerindeki yükselişle devam etti. İlk olarak Çin Merkez Bankası’nın zorunlu karşılık oranlarını indirmesi ardından ABD-Çin arasındaki anlaşmanın imzalanma tarihinin açıklanması iyimserliği artıran faktörler oldu. Gün içinde açıklanan imalat PMI verileri de beklentilere paralel geçekleşti. Özellikle Avrupa’da bankacılık hisselerindeki yükseliş dikkat çekti. Öte yandan İran Devrim Muhafızları Ordusu'na bağlı Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani’nin hava saldırısında öldürülmesi petrol fiyatlarında yükselişe sebep oldu. Bu konuya ilişkin detaylar yakından izlenmelidir.

İçeride ise imalat PMI verileri bir önceki ay ile aynı düzeyde 49.5 olarak gerçekleşti. Öte yandan TBMM’de oylanan Libya’ya askeri birlik gönderme tezkeresi kabul edildi. Öte yandan TCMB’nin yabancı para zorunlu karşılıklara komisyon uygulamasına başlayacağı şeklinde haberler takip edildi. Buna göre ABD doları olarak tutulan döviz tutarlarının ABD doları cinsinden mevduat/katılım fonu (yurt dışı bankalar mevduatı/katılım fonu hariç) yükümlülükleri için tutulması gereken tutara kadar olan kısmı üzerinden yıllık 0,025 (binde 25) oranında komisyon alınması, Euro ve ABD Doları olarak tutulan döviz tutarlarının ABD doları dışındaki dövizler cinsinden mevduat/katılım fonu (yurt dışı bankalar mevduatı/katılım fonu hariç) yükümlülükleri için tutulması gereken tutara kadar olan kısmı üzerinden yıllık 0,0025 (on binde 25) komisyon alınması gündemde yer almaktadır. Bu yönde karar alınması yabancı para mevduat faizlerinde düşüş yaratacaktır.

VAKIF YATIRIM

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)