E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaŞirket HaberleriCoca-Cola İçecek’in Bangladeş’teki satın alma süreci tamamlandı---

Coca-Cola İçecek’in Bangladeş’teki satın alma süreci tamamlandı

Coca-Cola İçecek’in Bangladeş’teki satın alma süreci tamamlandı
20 Şubat 2024 - 20:31 borsagundem.com

Coca-Cola İçecek, Bangladeş’te faaliyet gösteren Coca-Cola Bangladesh Beverages Limited (CCBB) hisselerinin tamamını satın aldı

Şirketten yapılan açıklamayaya göre, Türkiye’de birçok alanda faaliyet gösteren Anadolu Grubu’nun hâkim ortak olduğu Coca-Cola İçecek A.Ş. (CCI), Bangladeş’te faaliyet gösteren iki Coca-Cola şişeleyicisinden biri olan Coca-Cola Bangladesh Beverages Limited (CCBB) hisselerinin tamamını satın aldı, böylece, faaliyet gösterdiği ülke sayısı 12’ye yükseldi.

CCI, tamamına sahip olduğu bağlı ortaklığı CCI International Holland B.V. (CCIHBV) ile, The Coca-Cola Company'nin (TCCC) Coca-Cola Bangladesh Beverages Limited'daki tüm hissesinin satın alınması için hisse alım sözleşmesini (SPA) 15 Şubat 2024 tarihinde imzalamıştı.

İşlem, hisse devri başvurusu ve tescil edilmesinin ardından 20 Şubat 2024 tarihinde tamamlandı. CCI’ın CCBB’deki sahiplik oranı doğrudan ve dolaylı olmak suretiyle yüzde 100’e ulaştı.

"Çorlu’dan Çin sınırına kadar uzanan bir coğrafyada bayrağımızı gururla dalgalandırıyoruz"

Açıklamada görüşlerine yer verilen Anadolu Grubu ve Coca-Cola İçecek Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Özilhan, Bangladeş satın almasıyla birlikte CCI’ın, Türkiye’den Çin’e kadar uzanan operasyon coğrafyasında 34 üretim tesisinde Türk bayrağını gururla dalgalandırmasının mutluluğunu yaşadıklarını belirtti.

Özilhan, "Bangladeş’in potansiyeli ile CCI'ın yeteneklerini birleştirerek önemli bir büyüme potansiyeli yakalayabileceğimize ve tüm paydaşlarımıza değer katabileceğimize inanıyoruz. CCBB’nin satın alınmasıyla Coca-Cola İçecek şirketimizin coğrafi ayak izini genişletmiş ve çeşitlendirmiş oluyoruz." ifadelerini kullandı.

"Bu satın alma ile CCI 600 milyon nüfusa ulaşacak"

CCI Üst Yöneticisi (CEO) Karim Yahi ise dünyanın en kalabalık 8. ülkesi olan Bangladeş’teki bu satın alma sonrası toplamda 600 milyonluk bir nüfusa ulaştıklarını belirtti.

Yahi, "Bangladeş’te IMF raporlarına göre yüzde 6’nın üzerinde olan ekonomik büyüme potansiyeli bekleniyor. Bangladeş’in büyüme beklentisi ve nüfusun büyük oranda genç olmasının CCI’ın dış pazarlardaki gücüne güç katacağına inanıyorum. 300’den fazla çalışanı, 1 şişeleme fabrikası ve 3 ana deposu ile CCBB, yaklaşık 300 bin satış noktasına hizmet veriyor ve 500’e yakın distribütörle çalışıyor. CCI olarak Bangladeş’in parlak geleceğine ortak olmak ve katkıda bulunmak için sabırsızlanıyoruz." değerlendirmesinde bulundu.

Coca Cola İçecek 2024 satış beklentisini açıkladı

 

Coca-Cola İçecek, 3 milyar TL borçlanacak

 

Coca Cola İçecek ve Verusa Holding sorusu

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

Son Değer: 681,00
En Yüksek: 685,00
En Düşük: 669,00
Değişim 1,49 %
FK: 8,42
PD / DD: 4,41
İşlem Hacmi 252.085.804
Toplam Adet: 371.501
Ağırlıklı Ort.: 678,52
ETİKETLER :
YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)