E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaPiyasaBankalar için stres testi zamanı---

Bankalar için stres testi zamanı

Bankalar için stres testi zamanı
21 Eylül 2018 - 09:51 www.borsagundem.com

Dün açıklanan Yeni Ekonomi Paketi sonrası bankalar stres testine sokulacak

Borçlu Türkiye’nin Yeni Ekonomik Programı dün açıklandı. Bakan Albayrak’ın açıkladığı programın fiyat istikrarını, ekonomide dengelenmeyi ve bütçe disiplinini sağlamaya yönelik olduğu söylendi. Yeni ekonomi programı, iş dünya tarafından gerçekçi ve ayakları yere basan bir program olarak nitelendirildi. Tabi bizim dikkatimizi çeken nokta, hedeflerin mevcut düzene uygun şekilde yani dolar kurunun 6 TL civarında kalmasına göre yapıldığı oldu. Doların 4 TL ye düşmesi yada 8 TL ye çıkması halinde hedeflerin yine şaşacağı aşikar! Kaldı ki dolar kıtlığını aşmaya yönelik bir çözüm planı gözükmüyor. Bu yüzden dolar/TL hem Merkez’in faiz artırımı hem de plana rağmen 6 TL’nin altına gelmedi diyebiliriz. Çünkü dolara talep sürüyor. Geçen haftaki verilere göre, yerlilerin gerilemede Dolar aldığı görülüyor. Üstelik sürecek de! Önümüzdeki ay borç geri ödemesi 8 milyar dolar olacak.

Planın iki yeni hamlesi var. Birincisi Kitlesel Fonlama ve kripto para gibi yeni nesil finansman yöntemleri yaygınlaştırılacaktır. İkincisi Bankaların güncel mali yapılarını ve aktif kalitelerini tespit etmek için mali bünye değerlendirme çalışmaları yapılacaktır. Yani her hafta mali sonuçları net olan bankalar, Stres Testine sokulacak. Sonuçlara göre mali yapıları güçlendirilecek (yani bedelli sermaye artışları vb) ve alamadıkları kredileri yapılandıracak tedbirler devreye sokulacak. Bu konuda önceki gün Yeni İstanbul Yaklaşımının imzalandığını hatırlatmak gerekiyor. Ancak bankaların takipteki alacakları % 3 seviyesinde iken “Batık kredilerin başka bir kuruma devredilmesi” saçma olur. Bu konudaki haberleri dün BDDK Başkanı “planda yok” diyerek yalanladı. Önümüzdeki günlerde bankalarla ilgili sermaye ihtiyaçları stres yaratabilecek konu olacaktır.

Borsa İstanbul dünü kâr satışlarıyla %-0.5 düşüşle 96.121 seviyesinden sonlandırdı. ABD’de ise mükemmel hava devam ediyor: S&P 500 ve Dow Jones sırayla %0.95, %.98 yukarıda rekor seviyelerden kapandı.

Alnus Yatırım

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)