E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaPiyasaAsya borsalarında yükselişler görüldü---

Asya borsalarında yükselişler görüldü

Asya borsalarında yükselişler görüldü
23 Şubat 2021 - 08:04 www.borsagundem.com

Asya hisse senetleri haftanın ikinci işlem gününde çoğunlukla yükseldi

Asya Pasifik Bölgesi'nde endeksler haftanın ikinci işlem gününde genellikle artış kaydederken, Güney Kore Borsası negatif ayrıştı, Japonya borsası ise tatil nedeni ile kapalı.

Çin'de yeni konut fiyatları Ocak ayında geçen yılın aynı ayına göre yüzde 0,3 arttı. Aralık ayında fiyatlar yüzde 0,1 artış göstermişti. Çin'in önde gelen 70 kenti dikkate alınarak hesaplanan yeni konut fiyatları, Ocak ayında geçen yılın aynı ayına göre yüzde 3,9 artış gösterdi. Aralık ayında yıllık artış yüzde 3,8 seviyesindeydi.

Japonya menşeli 12 firma, Sincan Uygur Özerk Bölgesi'nde yaşayan Müslüman Uygur azınlığın zorla çalıştırılmasından faydalanan Çinli firmalar ile mevcut iş anlaşmalarını sonlandırmayı planlıyor.

Kyodo ajansı, geçen yıl Avustralyalı Stratejik Politika Enstitüsüne (ASPI) ait, küresel çapta 80 firmanın Sincan Uygur Özerk Bölgesi dışında yaşayan Müslüman Uygurların zorla çalıştırılmasından doğrudan ya da dolaylı olarak fayda sağladığı ortaya çıkan rapordaki 14 Japon firmanın durumunu soruşturdu. Araştırmaya göre listedeki 14 Japon firmanın 12'sinin, Müslüman Uygur azınlığın zorla çalıştırılmasından faydalanan Çinli firmalar ile mevcut iş anlaşmalarını sonlandırmayı planladığı ortaya çıktı.

İngiliz bankacılık kuruluşu HSBC PLC hisseleri Hong Kong'da temettü açıklaması ile yükseliyor. Bankadan yapılan açıklamaya göre, geçen yıl karlılık %35 azalarak 3,9 milyar dolara geriledi. Sorunlu krediler için ayrılan provizyonlar da 8,82 milyar dolar oldu. HSBC'nin gelirleri de geçen yıl %10 düşerek 50,43 milyar dolara indi. Çeyrek dönemde ise banka 565 milyon dolar kar etti, analistlerin tahmini 115 milyon Dolar zarardı. HSBC açıklamasında geçen yıl için hisse başına 0,15 dolar temettü ödemesi yapılacağı kaydedildi. Açıklama ile bankanın Hong Kong'da işlem gören hisselerinde %5'in üzerinde değer artışı görüldü.

Endeks Özetleri

Avustralya'nın S&P/ASX 200 Endeksi, yüzde 0,6 yükseldi.

Güney Kore Kospi Endeksi, yüzde 0,1 düştü.

Hong Kong’un Hang Seng Endeksi, yüzde 1,2 arttı.

Şanghay Bileşik Endeksi, yüzde 0,6 arttı.

ABD'de 1.9 trilyon dolarlık bütçe komisyondan geçti

 

Biden'dan küçük işletmelere destek

 

10 yıllık tahvil faizlerindeki yükseliş Wall Street'i sarstı

 

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

ETİKETLER :
YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)