E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaPiyasa10 yıllık tahvil faizlerindeki yükseliş Wall Street'i sarstı---

10 yıllık tahvil faizlerindeki yükseliş Wall Street'i sarstı

10 yıllık tahvil faizlerindeki yükseliş Wall Street'i sarstı
23 Şubat 2021 - 00:35 www.borsagundem.com

ABD borsaları haftanın ilk gününü karışık bir seyirle kapadı. 10 yıllık tahvil faizlerindeki sert yükselişin yol açtığı karamsarlık, 1.9 trilyon dolarlık teşvik paketinin Temsilciler Meclisi Bütçe Komitesi'nden geçişini gölgeledi

ABD'nin 10 yıllık tahvil faizlerindeki yükseliş eğilimi ile enflasyonun artacağına dair endişelerin etkisiyle yeni haftaya düşüşle başlayan endeksler, gün içerisinde karışık bir seyir izledi. 

S&P 500 ve Nasdaq, yükselen Hazine getirileri ve artan enflasyon beklentileri değerleme endişelerini tetikleyerek hızlı büyüyen şirketlerin hisselerini olumsuz etkilemesi sonucu haftanın ilk gününü düşüşle kapadı. Dow Jones Endeksi ise Walt Disney Co hisselerindeki yüzde 4'lük artışın desteğiyle yükseldi. 

YÜZDE 1.363 ARTTI

ABD 10 yıllık gösterge Hazine getirileri yüzde 1.363 arttı. Şubat ayının başından bu yana, 10 yıllık getiriler yaklaşık 26 baz puan yükseldi ve üç yıldaki en büyük aylık kazançları yolunda ilerliyor.

Analistler, geçen yıl ve bu yılın başında şiddetli bir yükseliş yaşayan ABD hisselerinin geri çekilmesinin beklendiği görüşünde. 

TEŞVİK ÖNLEMLERİ ENFLASYONU YÜKSELTİR Mİ?

Büyük ölçüde iyimser dördüncü çeyrek kazançları, geçen haftanın başlarında Wall Street'in ana endekslerini güçlendirdi. Ancak ralli, kısmen ABD aşılama çabalarında potansiyel bir engel olabileceği korkusu ve teşvik önlemlerinden kaynaklanan enflasyon endişeleri nedeniyle güç kaybetti.

KOMİTEDEN GEÇTİ

ABD Temsilciler Meclisi Bütçe Komitesi, ABD Başkanı Joe Biden'ın 1,9 trilyon dolarlık teşvik paketini onayladı. Söz konusu paketin hafta sonuna doğru Temsilciler Meclisi'nden geçmesi bekleniyor.

Öte yandan ABD Başkanı Joe Biden, Kovid-19 salgınından olumsuz etkilenen işletmelere yönelik Maaş Koruma Programı'ndan küçük işletmelerin daha çok yararlanabilmesi için kredi programının şartlarında bazı düzenlemelere gidildiğini duyurdu. Bu kapsamda, çarşamba gününden itibaren 14 günlük süre içerisinde 20'den az çalışanı olan işletmeler söz konusu programa başvurabilecek.

KAPANIŞ PUANLARI

Dow Jones Sanayi Endeksi 27,37 puan ve yüzde 0,09 oranında yükselerek  günü 31,521,69 seviyesinde kapadı. S&P 500 Endeksi 30,21 puan ve yüzde 0,77 oranında düşüşle 3.876,5'e geriledi. Nasdaq ise 341,42 puan ve yüzde 2,46 oranında düşüşle günü 13,533,05 seviyesinde tamamladı. 

HİSSE PERFORMANSI

Korona virüs kısıtlamaları nedeniyle insanların evlerine kapandığı Şubat ayı sonuna kadar 12 milyon küresel ücretli yayın abonesi beklediğini söylemesinin ardından Discovery yüzde 8,9 arttı.

Kohl's Corp, bir grup aktivist yatırımcının büyük mağaza zincirinin yönetim kuruluna dokuz yönetici aday göstermesinin ardından% 6.2 kazandı.

Analistler, piyasalarda salı günü, ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell'ın yarıyıllık Para Politikası Raporu’na ilişkin Senato'nun Bankacılık, Konut ve Kentsel İşler Komitesi'nde yapacağı sunumun takip edileceğini belirtti.

Avrupa borsaları haftaya düşüşle başladı

 

Borsa İstanbul günü 1.550 sınırında tamamladı

 

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

ETİKETLER :
YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)