E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaEmtia ve Döviz PiyasalarıAltın nereye koşuyor?---

Altın nereye koşuyor?

Altın nereye koşuyor?
21 Eylül 2020 - 09:51 www.borsagundem.com

Marbaş Menkul Değerler ‘altın’ı değerlendirdi: 2000 dalga direncinin etrafında fiyatların çok sert geri çekilmeler yaşamadan dinlenmeye çalışması, önümüzdeki günlerde yukarı fiyatlamalar açısından umut vadetmekte.

XAUUSD

1999 yılında başladığı yükseliş serüvenini Eylül 2011 1921 tepe seviyesine kadar sürdüren altın fiyatları bu seviyede oluşturduğu tepe formasyonu ile yerini 2015 Kasım sonuna kadar düzeltme formasyonuna bıraktığını, sonrasında oluşturduğu dip formasyonu ile 5.dalga çıkışına başladığına ve 2000 seviyesinden geçen dalga hedefinin bir miktar üzerinde 2075 seviyesinde sonlandırdığına şahit olduk. 2075 zirvesinden sonra fiyatların geri çekildiğini, sonrasında gelen alımların her seferinde bir önceki tepe seviyesinin altında kaldığını gözlemledik. 2075 zirvesi sonrasında sırasıyla 2015 ve 1992 seviyelerinde yeni zirveler oluştu. 2000 seviyesinden geçen dalga hedefinin ne kadar güçlü olduğuna şahit olmaktayız. Bu direnç seviyesinin önümüzdeki günler kırılabilmesi için tepede oluşan zirvelerin yukarı doğru sırasıyla kırılması gerekmektedir. 2000 dalga direncinin etrafında fiyatların çok sert geri çekilmeler yaşamadan dinlenmeye çalışması önümüzdeki günler yukarı fiyatlamalar açısından umut vadetmektedir. Bu kadar güçlü bir direnç seviyesini test eden fiyatların daha sert geri çekilmeler yaşamasını beklememize rağmen geri çekilmelerin sakin olması ve her fırsatta alıcıların devreye girmesi trendin ne kadar kuvvetli olduğunun bir göstergesi olarak görmekteyiz.

XAUUSD HAFTALIK

Uzun vadeli grafiklerde dinlenme sürecinin bu seviyelerde devam etmesi orta ve uzun vadede ikinci dalga hedef seviyesi olan 2500’lere doğru bir hareketin yaşanma ihtimalini artırmaktadır.

XAUUSD GÜNLÜK

Biraz daha kısa vadeli grafikleri incelediğimizde 2075 zirve seviyesinden sonra fiyatların ter atmaya çalıştığını ve kısa vadeli oluşturduğu çıkış kanalını (turuncu) aşağı kırdığını bu sırada tali bir düşüş kanalı da (lacivert) oluşturduğunu ve bu kanalın içerisinde küçük bir abc dinlenme formasyonu oluşturmaya çalıştığını görüyoruz. Bu sırada 2011 yılında 1920 seviyelerinde oluşan zirvenin şimdilerde önemli bir destek oluşturduğunu ve bu seviyelere fiyatların yaklaştığında alıcıların hemen devreye girdiğine şahit olmaktayız. Önümüzdeki günlerde c dalgasının devam etmesi durumunda 1920 seviyelerinden geçen destek aşağı doğru kırılacak ve 1860 seviyesinden geçen fibonacci desteğine doğru ter atma süreci devam edecektir.2011 yılında yaşanan 1920 zirvesinin aşağı kırılamamsı durumunda trendin çok güçlü olduğu ve bir sonraki dalga hedefimiz olan 2500 lere doğru hareketin devam edeceği kanısı oluşacaktır. Bu çıkış başlamadan önce geçtiğimiz günlerde yaşanan ve her biri diğerinin altında oluşan zirvelerin yukarı doğru kırılması yeni çıkışın başlayacağının en büyük ispatı olacaktır.

Tüm Analizler ve Sektör Raporları için: http://www.marbas.com.tr/sektorraporlari

UYARI: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ie risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu rapor sadece bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır. MARBAŞ Menkul Değerler A.Ş. ve personeli bu rapordaki bilgilerin eksikliğinden veya yanlışlığından dolayı hiçbir şart altında sorumlu tutulamaz.

Petrol geçen haftaki ralli sonrası yatay

Dolar ve Euro yeni haftaya rekorlarla başladı

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (3)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)