E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaGündemAlmanya elektrik faturalarını düşürmeyi planlıyor---

Almanya elektrik faturalarını düşürmeyi planlıyor

Almanya elektrik faturalarını düşürmeyi planlıyor
23 Ocak 2022 - 21:29 www.borsagundem.com

Almanya hükümeti, elektrik faturasına yansıtılan 'yenilenebilir enerji' katma değerinin planlanandan erken kaldırılabileceğini duyurdu.

Sosyal Demokrat (SPD) eş başkanı Lars Klingbeil, ek ücretin iptal edilerek artan enerji fiyatlarının on milyonlarca hane üzerindeki baskısını hafifletebileceklerini söyledi.

Euronews'in haberine göre,1 Ocak 2021'de yürürlüğe giren "Yenilenebilir Enerji Kaynakları Yasası" (EEG) uyarınca faturalara yansıtılan katma değer, enerji vergileri arasında en büyük orana sahip.

Ülkede geçtiğimiz kasım ayında koalisyon görüşmelerinde masada yer alan verginin 1 Ocak 2023'te kaldırılması planlanıyordu.

Bu konu üzerinde çalıştıklarını belirten Klingbeil, "federal hükümetin ısıtma ve aydınlatma fiyatlarındaki dalgalanmalarla uğraşan halka yardımcı olmak için daha fazla şey yapması gerektiğini" kaydetti.

EEG vergisi 1 Ocak itibariyle yüzde 43 oranında indirildi. Söz konusu indirimin 83 milyon nüfuslu Almanya'nın bütçesine senelik 3.25 milyon euro yük getirecek.

Ticari rakamlara göre Almanya'da yaklaşık 4.2 milyon hanehalkı bu yıl elektrik ödemelerinde yüzde 63,7'lik artış görecek; 3.6 milyonluk kesim yüzde 62.3 daha fazla yakıt ödemesi yapacak.

Yenilenebilir enerji vergisi nedir?

Almanya'da Yenilenebilir Enerji Yasası ile birlikte geçtiğimiz yıl enerji faturalarına yüzde 20'lik bir vergi getirildi. Bu vergiden elde edilen gelir, yenilenebilir enerji geliştirme ve üretimini finanse etmek için kullanılıyor. Ülkede rüzgar ve güneş enerjisi üreticileri, vergiyle finanse edilen sübvansiyonlardan en büyük desteği görüyor.

Yaklaşık 10 aydır yürürlükte olan Yenilenebilir Enerji Yasası, 2030 yılına kadar yüzde 65 yenilenebilir enerji ve 2050 yılından önce sıfır sera gazı hedefine ulaşmak için kabul edilmişti.

Söz konusu vergiler ayrıca rüzgar ve güneş enerjisi sistemlerinin güçlendirilip basitleştirilerek, dijitalleşmenin de artırılmasını hedefliyor.

Covid-19 salgını döneminde yavaşlayan ekonomilerin ve azalan sanayi üretiminin ardından yeniden ivme kazanan piyasalar sebebiyle, dünya genelinde doğal gaz ve elektrik gibi enerji kalemlerine talep artmış ve bu da fiyatları artırmıştı.

Almanya'nın Ukrayna kararı hayal kırıklığına uğrattı

 

Almanya doğalgaz stoklarını artırmayı hedefliyor

 

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)