E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaEmtia ve Döviz PiyasalarıAlmanya doğalgaz stoklarını artırmayı hedefliyor---

Almanya doğalgaz stoklarını artırmayı hedefliyor

Almanya doğalgaz stoklarını artırmayı hedefliyor
21 Ocak 2022 - 14:09 www.borsagundem.com

Almanya doğalgaz stoklarını arz güvenliğini yüksek seviyelerde tutmak için artırmak istiyor

Almanya Ekonomi ve İklimi Koruma Bakanı Robert Habeck, Der Spiegel dergisine yaptığı açıklamada kış mevsiminin, Almanya'nın doğalgaz stoklarında görülen düşüşle birlikte spekülasyona, fiyat dalgalanmalarına ve jeopolitik gerilimlere karşı daha da savunmasız olduğunu gösterdiğini belirtti.

Habeck, "Bu nedenle, gaz depolama tesislerinin tamamen doldurulması için önümüzdeki kış için hazırlık yapma seçeneklerini iyileştirmemiz gerekiyor.” dedi ve bu konuda Alman hükümetinin seçeneklerinin yasalarla sınırlandırıldığını belirterek, gaz depolama tesislerini doldurmayı siyasi bir görev olarak gördüğünü vurguladı.

Habeck, Ukrayna krizi nedeniyle Rusya'dan yapılan gaz teslimatlarında kesinti olması durumunda başka tedarik kaynaklarının bulunabileceğini de belirtti.

Rusya ile yenilenebilir enerji konusunda iş birliği yapabileceklerini, bu konuda büyük potansiyel olduğunu anlatan Habeck, ancak bunun için öncelikle Rusya’nın Ukrayna konusunda gerilimleri azaltması gerektiğini vurguladı

Doğalgazın yüzde 55'ini Rusya'dan alan Almanya’da gaz depolama tesislerinin toplam kapasitesi 24,6 milyar metreküp.

Almanya’nın gaz stoklarında ekonomik toparlanma ile görülen düşüş ve Rusya’dan ek gaz teslimatında sorunlar doğalgazda fiyat tırmanışını tetiklemişti. Bunun sonucunda ise elektrik fiyatları keskin şekilde yükselmişti.

Sanayide doğalgaz sancısı

 

Avrupa'da doğalgaz fiyatları geriliyor

 

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

ETİKETLER :
YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)