E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaEmtia ve Döviz PiyasalarıABD herhangi bir ülkeyi kur manipülatörü ilan etmedi---

ABD herhangi bir ülkeyi kur manipülatörü ilan etmedi

ABD herhangi bir ülkeyi kur manipülatörü ilan etmedi
04 Aralık 2021 - 09:43 www.borsagundem.com

ABD daha önce farklı ülkelerle tansiyona neden olan kur manipülatörü tanımlamasını bu sefer hiçbir ülke için kullanmadı. Bununla birlikte Tayvan ve Vietnam'ın bu tanımı hak edecek özelliklere sahip olduğu vurgulandı.

ABD Hazinesi herhangi bir ülkeyi kur manipülatörü olarak tanımlamazken, Tayvan ve Vietnam’ın bu tanımlamaya sahip olmak için gereken her üç kritere sahip olduğunu belirtti.

İsviçre, en son nisan ayında yayınlanan üç kritere sahip ülkeler listesinden çıkarıldı. Ancak yetkililer ülkenin kriterlerden ikisini ihlal ettiğini ve üçüncü kriteri de çok küçük bir farkla karşılamadığını ifade ettiler.

ABD’nin başlıca ticaret ortaklarının makroekonomik ve Döviz politikalarına ilişkin Kongre’ye yarı yıl raporu sunan Hazine, her üç ülke ile “görüşmeleri genişlettiğini” bildirdi.

Raporda açıklamalarına yer verilen ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, “Hazine, para birimiyle ilgili konularda büyük ekonomilerle yakın ilişki kurmak da dahil olmak üzere, Amerikalı işçilere fayda sağlayacak daha güçlü ve dengeli bir küresel toparlanmayı teşvik etmek için durmaksızın çalışıyor” dedi.

Hazine, döviz kuru sorunlarının ele alınmasında Vietnam’ın bugüne kadar kaydettiği ilerlemeden memnun olduğu açıklamasını yaptı.

Son olarak nisan ayında ABD Hazinesi İsviçre, Tayvan ve Vietnam’ın kendi para birimlerini manipüle ettiklerini ilan etmek için “yetersiz kanıt” olduğu sonucuna varırken, iki ülkenin bu tanımlama için gerekli şartları karşıladığını duyurmuştu.

Hazine Çin, Japonya, Kore, Almanya, İrlanda, İtalya, Hindistan, Malezya, Singapur, Tayland, Meksika ve İsviçre’nin üç eşiğin ikisini aştığını kaydetti.

Çin'den ABD borsalarındaki düzenlemeye tepki

 

ABD'den Yunanistan'a 1 milyar dolarlık hibe

 

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)