E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaGündemABD'den Yunanistan'a 1 milyar dolarlık hibe---

ABD'den Yunanistan'a 1 milyar dolarlık hibe

ABD'den Yunanistan'a 1 milyar dolarlık hibe
04 Aralık 2021 - 07:45 www.borsagundem.com

Yunanistan’daki askeri varlığını güçlendiren ABD, bunun karşılığında Atina için kesenin ağzını açtı. Washington’ın hibe ettiği 1200 adet M1117 tipi zırhlı personel taşıyıcının büyük bölümü teslim edildi

Yunanistan, askeri ilişkilerde ABD'ye sağladığı kolaylıkların karşılığını aldı. Washington ile yaptığı savunma işbirliği anlaşmasını yenileyen ve çok sayıda Amerikan askerinin ülkeye yerleşmesine yeşil ışık yakan Atina, ABD'den önemli bir hibe sağladı. ABD Kongresi'nin Yunanistan'a ücretsiz verilmesini onayladığı 1200 adet M1117 tekerlekli zırhlı personel taşıyıcının teslimatı başladı.


ABD'nin gönderdiği askeri araçlar, törenle teslim alındı. Yunan din
adamları da zırhlı araçları ‘kutsadı.'

Limana indirilen zırhlı araçlar, Yunan ordusunun renklerinde boyandı. Araçların geri kalan 400 adedinin de şubat ayında sevk edileceği belirtildi. Araçlardan 900 adeti operasyonel olarak kullanılacak diğer 300 adedi ise yedek parça olarak değerlendirilecek. Yunan basını araçların üzerindeki silah ve haberleşme cihazlarının da maliyeti hesaplandığında bu hibenin toplam değerinin 1 milyar dolara yaklaştığını öne sürdü. Araçların nakliye ve bakım masraflarının ise Yunanistan tarafından karşılandığı belirtildi.

ADALARA GÖNDERİLECEK

Yunan ordusunun söz konusu araçların büyük kısmını Batı Trakya ve Ege adalarında konuşlandıracağı iddiası ortaya atılmıştı. Bunlar arasında Lozan ve Paris anlaşmalarına göre askerden arındırılmış olması gereken adaların da bulunduğu iddia ediliyor. Eğer böyle bir adım atılırsa Ankara ile Atina arasında yüksek olan gerilimin daha da artacağı belirtiliyor.


Dedeağaç'a bu hafta çok sayıda helikopter ve araç indirildi.

Dedeağaç'a yeni gemiler geliyor
ABD'nin, Yunanistan'ın Dedeağaç limanına yaptığı askeri sevkiyat ise hız kesmeden sürüyor. Dün ABD'nin Atina'daki Büyükelçisi Geoffrey Pyatt, Türkiye sınırına yaklaşık 35 kilometre mesafedeki limanda faaliyetleri denetledi. Yunan yetkililer ise başka gemilerin de yakın zamanda limana geleceğini ve sevkiyatın 20 Aralık'a kadar devam edeceğini söyledi. Toplamda bölgeye 120 helikopter ve binden fazla askeri aracın indirileceği belirtilmişti. Pyatt daha önce yaptığı açıklamada bu sevkiyat için “görülmemiş büyüklükte” nitelemesini kullanmıştı. Savunma Bakanlığı ise Dedeağaç'taki faaliyetlerin ‘rotasyon amaçlı' olduğunu ve yakından takip edildiğini belirtmişti.

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (7)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
 • Ne mutlu Türkim diyene07 Aralık 2021 00:07

  Bize ne yunan nede abd vız gelir, biz 7sinde neysek 70aynı,ölmek var dönmek, yok, bizde Türk kanı var. İkisinide yerle bir ederiz.

 • YILMAZ05 Aralık 2021 11:20

  Abd ve yunan dostları çoğalmış...abd ve yunanistanın adalara yaptığı askeri sevkiyatları dostluk olarak gören saftirikler

 • ZELİHA KARAKAŞLI04 Aralık 2021 20:16

  ABD köleleştirdikleri devletlere hep böyle yardım eder.çevremizdeki tüm ülkelere aynısını yapmış olup bir rusya yoktur fakat onlar ile de el ele kol kolalar.

 • ALİ HAYDAR TANRIKULU04 Aralık 2021 20:14

  ABD ile rusya arasında bir savaş çıkar ise ilk hedef yunanistan

 • azılı solcu04 Aralık 2021 16:46

  dostumuz amerikanın komşumuz yunanistana zırhlı personel taşıyıcı silah ve  mühimmat sevkiyatından ziyadesiyle memnun oldum.iyi ki amerika ve yunanistan gibi dost ülkeler bizim güvenliğimiz için bu yığınaklamayı yapıyorlar diye düşünüyorum.

 • Hehe04 Aralık 2021 09:45

  Anaaaa tanidik geldi bu manzaralar yaaa demekki uzum uzume baka baka

 • Meteheta 04 Aralık 2021 09:08

  Hisss ses etmeyin herkesin herseyden haberi var