Ana SayfaPiyasa5 şirket brüt takastan çıkıyor----

5 şirket brüt takastan çıkıyor

5 şirket brüt takastan çıkıyor
21 Nisan 2017 - 10:40 www.borsagundem.com

Piyasa dolandırıcılığı ve bilgi suistimalinin önlenmesi amacıyla getirilen brüt takas uygulaması 5 şirkette kalkıyor

Borsa İstanbul tarafından brüt takas uygulaması getirilen 5 senet PIMAS ,IZTAR ,DOBUR, MEGAP ve CEMAS 26 Nisan 2017 tarihinde brüt takas uygulamasından çıkacak.

Brüt takas uygulaması nedir?

İstanbul Takas ve Saklama Bankası A.Ş. (Takasbank) tarafından aracı kurumların, gün boyunca gerçekleştirilen işlemlerinde, pay ve toplam TL olarak netleştirme yapılmaktadır. Bu çerçevede, aynı tarihte bir payda hem satış hem de alış işlemi yapan aracı kuruluş, satış toplamı alış toplamına mahsup edilerek çıkan net bakiyeye göre söz konusu pay üzerinden takasa borçlandırılmakta veya alacaklandırılmaktadır. Diğer yandan, tüm paylardaki alış veya satışlarının bedelleri ise genel olarak netleştirilmekte ve aracı kuruluşun alış tutarları fazla ise aracı kuruluş takasa nakit borçlu, satış tutarları fazla ise takastan nakit alacaklı olmaktadır. Netleştirme uygulaması sayesinde bir payda gün içerisinde alım satım gerçekleştiren bir yatırımcı sadece gerçekleştirdiği alım veya satım sonucundaki net fark miktarı kadar teslim yükümlülüğüne tabi olmaktadır.
Brüt takas uygulaması kapsamına alınan paylarda alım yapmak isteyen yatırımcıların takas tarihinde hesaplarında alımlarını karşılayacak tutarda nakit, satım yapmak isteyen yatırımcıların takas tarihinde hesaplarında satımlarını karşılayacak miktarda menkul kıymet bulundurması gerekmektedir.

ETİKETLER :
YORUMLAR (4)

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.