E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaAracı Kurum RaporlarıZayıf seyrin etkili olduğu piyasalarında toparlanma çabası ---

Zayıf seyrin etkili olduğu piyasalarında toparlanma çabası

Zayıf seyrin etkili olduğu piyasalarında toparlanma çabası
04 Temmuz 2022 - 09:27 www.borsagundem.com

Gedik Yatırım tarafından hazırlanan günlük bültende BIST 100 Endeksi’nin güne yataya yakın bir açılışla başlaması bekleniyor.

Merkez bankalarının sıkılaşma adımlarının resesyona yol açacağına dair endişeler ve Rusya – Ukrayna savaşı ana risk başlıkları olarak varlığını koruyor. Küresel çapta enflasyon başta olmak üzere ekonomik veri akışları, merkez bankalarının hamleleri ve resesyon endişeleri fiyatlamaları şekillendirmeye devam edecektir. Yurt içinde açıklanacak haziran ayı TÜFE’ye ilişkin konsensüs beklentiler aylık bazda %4,90 oranında artış yaşanması yönünde şekilleniyor. (Gedik Yatırım: %5,30)

Açıklanacak önemli ekonomik veriler

• 10:00 Türkiye – TÜFE/ÜFE Önem: Yüksek
• 11:30 Euro Bölgesi – Sentix Yatırımcı Güveni Önem: Yüksek

BIST-100 güne başlangıç

Gündemdeki ana risk başlıkları nedeniyle geçen hafta içerisinde zayıf bir seyrin etkili olduğu küresel hisse piyasalarında cuma günü ise toparlanma çabası öne çıktı. Hafta içerisinde volatilitenin yüksek seyrettiği BIST-100 Endeksi cuma gününü %1,60 oranında değer kazanımıyla 2.443,77 puandan tamamladı. ABD borsaları günü %1’leri bulan yükselişlerle tamamlarken, ABD borsaları tatil, nedeniyle bugün işlem görmeyecek. ABD vadelilerinde ise bu sabah zayıf bir seyir etkili oluyor. Asya piyasalarında karışık bir görünüm hâkim. Avrupa borsalarının güne hafif alıcılı açılışlarla başlamaları bekleniyor. Endeks kapanışında 16,73 – 16,76 aralığında bulunan Dolar/TL, bu sabah 08:45 itibariyle 16,76’lı seviyelerden işlem görmekte. BIST- 100 Endeksi’nin güne yataya yakın bir açılışla başlamasını bekliyoruz.

BIST-100 strateji

Hafta içerisinde sert satışlara konu olan ve teknik görünümde zayıflamanın öne çıktığı BIST-100 Endeksi’nde son dönemde yurt dışı piyasalarla olan korelasyonun zayıflama kaydettiği ve gün içi
volatilitenin oldukça yüksek seyrettiği görülüyor. Cuma günü etkili olan alımlarla haftayı 2.444 puan seviyesinden tamamlayan endekste toparlanma eğiliminin devamında 2.469 ve 2.500 seviyeleri direnç olarak takip edilecektir. Bu seviyeler üzerinde tutunma görülmeden yükselişlere ve endekse karşı temkinli yaklaşılmasının faydalı olacağı görüşümüzü koruyoruz. Endekste yeniden satışların etkili olması halinde ise 2.428 seviyesi ile mayıs sonunda alımların geldiği 2.400 – 2.346 bölgesi destek olarak takip edilecektir. Herhangi bir sebeple 2.346 seviyesi kırılacak olursa çok daha sert satışlar yaşanabilir.

Gözler enflasyon rakamlarında olacak

 

Piyasalarda yumuşak iniş için ABD’li tüketici harcamaları takip edilecek

 

Bakır fiyatları 17 ayın en düşük seviyesine yakın

 

Petrol yavaşlama endişesiyle düşüşte

 

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)