E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaGündemZaporijya'da üretim tamamen durdu!---

Zaporijya'da üretim tamamen durdu!

Zaporijya'da üretim tamamen durdu!
11 Eylül 2022 - 09:10 borsagundem.com

Ukrayna'da Rusya'nın kontrolündeki Zaporijya Nükleer Santrali'ndeki operasyonların tamamen durdurulduğu açıklandı.

Rusya'nın altı ayı aşan Ukrayna'yı işgali boyunca sürekli tehdit altında bulunan Zaporijya Nükleer Santrali'nin son reaktörü de devre dışı bırakıldı. 

Reuters'ın haberine göre, santralden sorumlu devlet kurumu Energoatom, Ukrayna'da Rusya'nın elindeki Zaporizya Nükleer Santrali'ndeki operayonların tamamen durduğunu açıkladı.

Kurum, santralin altıncı ünitesinin elektrik şebekesinin bağlantısını kestiğini duyurdu.

UAEA'NIN RAPORU

Diğer taraftan, Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı (UAEA), Zaporijya Nükleer Santrali'nin fiziksel bütünlüğünün süregelen çatışmalar nedeniyle ciddi bir tehdit altında olduğuna işaret ederek, bu tehdidin ortadan kalkması için santral çevresinde "nükleer güvenlik ve emniyeti koruma bölgesi" kurulması için tarafların anlaşması gerektiğini açıkladı.

UAEA, Zaporijya ve Çernobil başta olmak üzere Ukrayna’daki nükleer santral ve tesislere ilişkin hazırladığı raporu kamuoyuyla paylaştı.

Raporda, nükleer santralin fiziksel bütünlüğünün korunamamasının ciddi sonuçlar doğuracağına dikkat çekilerek, çatışmaların neden olduğu hasarların radyasyon seviyesini şimdilik etkilemediği, ancak çatışmaların sürmesi durumunda nükleer acil duruma yol açabilecek gelişmelerin yaşanma tehlikesinin devam ettiği vurgulandı.

Ajansın santrale gönderdiği misyonun hasar gören yapılara ilişkin çalışmalara başladığı, nükleer güvenlik ve emniyetin sağlanması için gerekli desteğin verildiği belirtilen raporda, taraflara atılması gereken önemli adımlara ilişkin de tavsiyelerde bulunuldu.

Avrupa'nın en büyük nükleer santrali

Ukrayna'nın güneydoğusundaki Zaporijya Nükleer Santrali, Avrupa'nın en büyük nükleer santrali konumunda bulunuyor.

6 nükleer reaktör ve 5 bin 700 megavatsaat elektrik üretim kapasitesine sahip santral, Ukrayna'daki toplam elektriğin yüzde 20'sini sağlıyor.

Santral, 4 Mart'ta Ruslar tarafından ele geçirilmişti. Halihazırda Rus ordusu kontrolünde olan santralin çevresinde topçu saldırıları yaşanıyor. Ukrayna ve Rusya bu saldırılar konusunda birbirini suçluyor.

Rusya: Ukrayna Zaporijya için saldırdı

 

Zelenskiy'den Zaporijya açıklaması: Radyasyon felaketi son anda önlendi

 

Biden ve Zelenskiy'den "Zaporijya'nın kontrolü UAEA'ya verilsin" çağrısı

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (4)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
 • rıza11 Eylül 2022 12:59

  santral rusların elinde.Ruslar kendi kendine mi saldıracak.Nasıl birbirini suçluyor.Tek saldırı var o da Ukraynadan.

 • Türk.11 Eylül 2022 09:45

  Avrupa Amerika Rusya Çin nükleer santral yapmış. Bizde birbirimizle kavga ederek zamanı öldürmüşüz. Artık boş hayaller için kavga etmemeliyiz. Hep birlikte çalışalım çok büyük bir medeniyet kuralım. Son din İslâm şeriatına geçelim.

 • Sai11 Eylül 2022 12:29

  Fetö devrimini yapalım yarım kaldı diyorsun yani :))

 • Zangoç11 Eylül 2022 09:44

  Şu an Rusya nın yanında yım