E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaAracı Kurum RaporlarıVe yeni başkan sahnede!---

Ve yeni başkan sahnede!

Ve yeni başkan sahnede!
08 Şubat 2024 - 08:17 borsagundem.com

A1 Capital Yatırım tarafından hazırlanan günlük bültende, piyasalar mercek altına alınıyor

Çin’de tüketici fiyatları Ocak ayında 14 yıldan uzun bir sürenin en hızlı düşüşünü yaşarken, ve art arda dördüncü kez düşerken, politika yapıcılar üzerindeki güveni düşük ve deflasyonist risklerle karşı karşıya olan ekonomiyi canlandırmak için daha fazla şey yapmaları yönündeki baskıyı artırdı.

Sabah Ulusal İstatistik Bürosu’ndan açıklanan veriler, Çin’de tüketici fiyat endeksinin (TÜFE) Aralık ayındaki %0,3’lük düşüşün ardından Ocak ayında bir önceki yıla göre %0,8 düştüğünü gösterdi ki beklenti %0,5 düşüştü.  TÜFE’de aylık %0,3 arttı ki onda da beklenti %0,4 artış yönündeydi. Ocak ayındaki yıllık TÜFE düşüşü Eylül 2009’dan bu yana görülen en büyük düşüş oldu; bu düşüş esasen gıda fiyatlarındaki keskin düşüşten kaynaklanıyor. Üretici fiyatlarının da düşmesi, dünyanın en büyük ikinci ekonomisinde toparlanmanın hâlâ kırılgan olduğuna işaret etti.

Bu yıl borsayı korumaya yönelik bir dizi düzenleyici önlem – aracı kurumların borç vermek için hisse ödünç almasının askıya alınması, marj kredilerinin ve diğer türevlerin kısıtlanması ve hatta borsaların hedge fonlarının satışlarını durdurmasını sağlamak – Çin’in menkul kıymetler gözlemcisi başkanının görevden alınması gibi – pek işe yaramadı.

Devlet fonu Central Huijin Investment, borsada işlem gören fonlara (ETF’ler) yatırımı da artırdı.

Bugünkü TÜFE verileri Çin’in kalıcı deflasyonist baskıyla karşı karşıya olduğunu gösteriyor ve hükümetin bu beklentinin yerleşme riskini önlemek için hızlı ve agresif bir şekilde harekete geçmesi gerekiyor. Çin hisseleri, zayıf TÜFE verisinden kısa bir süre sonra geriledi, ardından 1 hafta sürecek Ay Yeni Yılı tatiline girerken ilave destek tedbirleri beklentisinin güçlenmesiyle  yeniden toparlanma yaşadı.

ABD’de ise Faiz cephesinde, bir grup Fed yetkilisi, enflasyonun %2’ye ineceğine dair daha fazla güven oluşana kadar faiz oranlarını düşürmeyi ertelemek istediklerini söyledi ancak bu, çoğunlukla Başkan Jerome Powell’ın son mesajını yansıtıyordu.

Piyasalar hala mayıs ayı başlarında bir faiz indirimi ihtimalini %80 olarak fiyatlıyor ve vadeli işlemler geçen hafta sonundaki 145 baz puanlık düşüşten 2024 yılının tamamı için yaklaşık 120 baz puanlık bir gevşemeye işaret ediyor.

ABD, gösterge 10 yıllık tahvillerin getirisi, önceki gün hafifçe yükseldikten sonra %4,1 seviyesinde pek değişmedi, ancak Fed’in erken faiz indirimlerine yönelik baskısını yansıtacak şekilde hafta boyunca hala 7 baz puan yukarıdaydı.Hazine Bakanlığı’nın 10 yıllık tahvillerde  42 milyar dolarlık rekor satışı, güçlü talep yaratarak piyasadaki arz fazlası korkularını hafifletti. Dolar endeksi son kazanımlarının ardından dar bir aralıkta işlem görüyor 103,99’da tutunuyor.

Petrol fiyatları, ABD yakıt stoklarındaki beklenenden fazla düşüş ve Orta Doğu’da süregelen gerginliklerin desteğiyle art arda üç seans boyunca yükseldikten sonra kazançlarını sürdürdü. İsrail Başbakanı Netanyahu, Hamas’ın ateşkes yönündeki son teklifini reddetti. Brent %0,3 artışla varil başına 76,46 dolara ve ABD ham petrolü %0,3 artışla varil başına 74,08 dolara yükseldi.

MSCI’nın Japonya dışındaki Asya-Pasifik hisselerini kapsayan en geniş endeksi  %1,5 oranında değer kazandı. Çin’in CSI300 endeksi %0,4 ve Avustralya’daki kazanımlarla %0,2 arttı ama Güney Kore ve Hong Kong Hang Seng endeklerinde ise %0,2’lik düşüş görmekteyiz.

Bugün gündemimiz de TCMB’nin, yılın ilk “Enflasyon Raporu” ve yeni Başkan Fatih Karahan’ın raporun sunumu için ilk kez kamuoyunun karşısına çıkması ve sunumun ardından soruları yanıtlaması, TCMB’nin enflasyon beklentilerinde herhangi bir değişiklik yapmasını beklememekle birlikte son global gelişmeler eşliğinde sıkılaştırma vurgusunun ön plana çıkmasını beklemekteyiz.

Günün önemli şirket haberleri 08/02/2024

 

En fazla para girişi olan hisseler (07/02/2024)

 

En fazla para çıkışı olan hisseler (07/02/2024)

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (1)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
  • Oktay08 Şubat 2024 13:31

    Hiç övünmesin çin çon lar bilen biliyo herşey para değil delilikte değil insan gibi toplumu yaşama değeri verilmeli tabi nazikane düşüncem