E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaEmtia ve Döviz PiyasalarıÜnlü yatırımcı Ray Dalio altına dikkat çekti---

Ünlü yatırımcı Ray Dalio altına dikkat çekti

Ünlü yatırımcı Ray Dalio altına dikkat çekti
18 Temmuz 2019 - 12:06 www.borsagundem.com

Dünyanın en büyük hedge fonu Bridgewater Associates'in kurucusu Ray Dalio piyasalarda köklü bir değişimin yaşanacağını söyledi ve altına dikkat çekti.

BORSAGUNDEM.COM

Dünyanın en büyük hedge fonu, Bridgewater Associates'in kurucusu olan ünlü yatırımcı Ray Dalio, paylaştığı LinkedIn gönderisinde piyasalarda köklü bir paradigma değişikliği yaşanacağını söyledi. Yatırımcıların hisse senetlerine ve bono gibi varlıklara itildiğini ve sonuç olarak, yaşanacak paradigma değişikliğiyle bu varlıkların getirilerinin azalacağını belirtti

“Bunların getirisi olan yatırımlar olduğunu düşünmüyorum. En iyi varlıklar paranın değerinin düşürüldüğü, yerel ve uluslararası sorunların olduğu dönemlerde getirisi olabilen varlıklar olacaktır. Mesela altının iyi bir yatırım olacağını düşünüyorum. Ayrıca yakın gelecekte açıklayacağım nedenlerden ötürü, çoğu yatırımcı portföylerinde bu varlıkların ağırlığını düşürüyor. Riski azaltmak için daha dengeli bir portföye sahip olmak isterlerse, bu tür varlıklara yönelmelilerdir. Yatırımcıların portföyüne altın eklemesinin risk düşürüp getiri arttıracağına inanıyorum. Yakında, neden altının etkili bir portföy çeşitlendiricisi olduğuna inandığımı anlatacağım.”

Dalio, bunlara ek olarak yatırımcıların Wall Street tarihindeki en uzun boğa piyasasının ardından neyin işe yarayıp yaramayacağı konusunda fikirlerini değiştirmeleri gerektiğini söyledi.

“Paradigma değişimlerinde çoğu insan aşırı popüler olan stratejilere yönelir ve sonucu iyi olmaz. Öte yandan, bu değişimleri anlayacak kadar zekiyseniz, kontrolü elinize alıp en azından kendinizi onlara karşı koruyabilirsiniz.”

Dalio “Bana göre, merkez bankaları alacaklılardan çok borçlulara yardım etmek zorunda görünüyor. Aynı zamanda, bu paradigmanın ardındaki güçlerin (yani, faiz indirimleri ve parasal genişleme) azalan etkilerde bulunacağı anlaşılıyor. Bu nedenlerle, borç ve para amortismanlarının parasallaşmasının en sonunda toparlanacağına inanıyorum. Bu da alacaklılar için paranın ve reel getirilerin değerini düşeceği ve alacaklıların diğer varlıklara geçmeden önce merkez bankalarının negatif reel getiri sağlamalarına ne kadar izin vereceğini test edecek” diye sözlerini sonlandırdı.

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (1)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)