E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaAracı Kurum RaporlarıTCMB’nin kararla birlikte açıklayacağı metin de önemli---

TCMB’nin kararla birlikte açıklayacağı metin de önemli

TCMB’nin kararla birlikte açıklayacağı metin de önemli
22 Nisan 2020 - 09:15 www.borsagundem.com

A1 Capital Yatırım Menkul Değerler A.Ş. tarafından hazırlanan günlük bültende yurtiçi piyasaların gündeminde bugün TCMB’nin faiz adımının olacağı belirtiliyor.

Geçtiğimiz ay toplantı tarihi öncesinde karar alarak, faiz indirimine gitmiş ve politika faizini %9,75 seviyesine çekmişti. Bu toplantı için tahminlerin yelpazesi oldukça geniş. Fakat medyan tahminin daha çok 50-75 baz puan aralığında bir faiz indiriminin gelmesi yönünde.

Kararla birlikte açıklanacak metin oldukça önemli olacak. İçeride diğer bir gelişme ise Türkiye, Rusya ve İran’ın yapacağı üçlü görüşme olacak. Suriye ve İdlib gündeminin ele alınması beklenen bu görüşmede gelecek açıklamalar yakından takip edilecek. Fiyatlamalara baktığımızda ise kur 7 TL seviyesine yaklaştı. Dün 6,9969 ile 2018 yılı Ağustos ayı sonrasında görülen en yüksek seviyesi görülürken, bugünkü gelişmeler ile bu hareketin 7 TL üzerine taşınıp taşınmayacağı önemli. 7 TL çevresindeki hareket adına alınacak stratejiler daha çok temkinli olmayı gerektiriyor.

Yabancıların en fazla yöneldiği o hisseler

Borsa İstanbul ise dün günü 97.619 puanla %1,34 aşağıda kapattı. Günlük işlem hacmi ise 10,5 milyar TL olarak gerçekleşti. Bankacılık ve Sanayi endeks gruplarının negatif katkı sağladığı endekse daha çok teknoloji ve gıda sektöründe yer alan hisselerin pozitif destek verdiği gözlendi. Endeksin 94.000 – 95.400 destek bandı üzerinde kalması yukarı yönlü hareketin 100 Bin seviyesine gitmesi adına önemli olacak. Bu noktada içeride olduğu kadar global piyasalara olan paralel hareketi de baz alarak küresel gelişmelerin seyri ve petrol fiyatlarındaki görünümde önemli olacak.

Günün önemli şirket haberleri 22/04/2020

Yurtdışına baktığımızda ise özellikle Asya piyasalarında bu sabah hafif satıcılı seyir izleniyor. Vadelilerde ise karışık bir tablo takip edilmekte. Dün tarihte ilk kez ham petrol vadeli kontratın fiyatı negatif tarafa geçti. Bu sabah baktığımızda da benzer şekilde aynı zayıf görünüm sürüyor. Arz bolluğunun yanında talep şokunun sürmesi petrol fiyatlarını baskılamaya devam ediyor. Dün OPEC
Bakanları telekonferans yöntemi ile toplandı ve düşen petrol fiyatlarını görüştü. Herhangi bir anlaşma çıkmayan bu görüşmenin yanı sıra yeni yapılabilecek görüşmelere ve spekülatif açıklamalara karşı temkinli olmak gerekebilir.

Endeks kapanışa yakın Trump’la toparlandı

Ons altın ise 1700$ altına sarktı ve anlık olarak 1685$ seviyesinden işlem görüyor. Petrol fiyatlarındaki hareketle güvenli liman fiyatlaması izleyen kıymetli metalin realize olduğu dikkat çekiyor. Ons altında bu seviyeler yeniden tepki alımlarının gelebileceği önemli destek noktasına işaret ediyor. Bu nedenle haber akışlarının bu seyri nasıl şekillendireceği kritik olacak. Bugün yurtdışı takviminde İngiltere’den ÜFE-TÜFE verisi, ABD DOE haftalık petrol stok verileri takip edilecek. Ayrıca yarın AB Liderler Zirvesi'nin yapılması bekleniyor.

Yurt içinde bugün TCMB kararı takip edilecek

 

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)