E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaMakro EkonomiTCMB kritik faiz kararını açıkladı---

TCMB kritik faiz kararını açıkladı

TCMB kritik faiz kararını açıkladı
18 Ağustos 2022 - 14:00 www.borsagundem.com

TCMB politika faizini 100 puan indirerek yüzde 13'e düşürdü.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu (PPK), politika faizini yüzde 13'e düşürdü.

TCMB, geçen yılın son 4 toplantısında faizde toplam 500 baz puan indirime gittikten sonra, bu yılın ilk 7 toplantısında faizi sabit bırakmıştı.

Merkez, ağustos ayında beklentilerin tersine 100 baz puan faiz indirimi gerçekleştirdi.

TCMB'nin bir sonraki toplantısı 22 Eylül'de gerçekleştirilecek.

Jeopolitik risklerin dünya genelinde iktisadi faaliyet üzerindeki zayıflatıcı etkisinin artarak sürdüğünün belirtildiği karar metninde, "Önümüzdeki döneme ilişkin küresel büyüme tahminleri aşağı yönlü güncellenmeye devam etmekte ve resesyonun kaçınılmaz bir risk faktörü olduğu değerlendirmeleri yaygınlaşmaktadır. Türkiye’nin geliştirdiği stratejik nitelikte çözüm araçları sayesinde temel gıda başta olmak üzere bazı sektörlerdeki arz kısıtlarının olumsuz etkileri azaltılmış olsa da uluslararası ölçekte üretici ve tüketici fiyatlarının artış eğilimi sürmektedir. Yüksek küresel enflasyonun, enflasyon beklentileri ve uluslararası finansal piyasalar üzerindeki etkileri yakından izlenmektedir. Bununla birlikte, gelişmiş ülke merkez bankaları artan enerji fiyatları ve arz-talep uyumsuzluğu ile işgücü piyasalarındaki katılıklara bağlı olarak enflasyonda görülen yükselişin beklenenden uzun sürebileceğini vurgulamaktadırlar. Ülkeler arasında farklılaşan iktisadi görünüme bağlı olarak gelişmiş ülke merkez bankalarının para politikası adım ve iletişimlerinde ayrışma devam etmektedir. Finansal piyasalarda artan belirsizliklere yönelik merkez bankaları tarafından geliştirilen yeni destekleyici uygulama ve araçlarla çözüm üretme gayretlerinin sürdüğü gözlenmektedir." denildi.

Duyuruda, yılın başındaki güçlü büyümenin dış talebin de olumlu etkisiyle ikinci çeyrekte de sürdüğü hatırlatıldı. İstihdam kazanımlarının benzer ekonomilere göre daha olumlu seyrettiği ifade edilen duyuruda, özellikle istihdam artışına katkı veren sektörler dikkate alındığında büyüme dinamiklerinin yapısal kazanımlarla desteklenmekte olduğunun görüldüğü bildirildi.

Büyümenin kompozisyonunda sürdürülebilir bileşenlerin payı artarken, turizmin cari işlemler dengesine beklentileri aşan güçlü katkısının devam ettiği vurgulanan duyuruda, şunlar kaydedildi:

"Bunun yanında, enerji fiyatlarındaki yüksek seyir ve ana ihracat pazarlarının resesyona girme olasılığı cari denge üzerindeki riskleri canlı tutmaktadır. Cari işlemler dengesinin sürdürülebilir seviyelerde kalıcı hale gelmesi, fiyat istikrarı için önem arz etmektedir. Kredilerin büyüme hızı ve erişilen finansman kaynaklarının amacına uygun şekilde iktisadi faaliyet ile buluşması yakından takip edilmektedir. Ayrıca, son dönemde belirgin şekilde açılan politika-kredi faizi makasının parasal aktarımın etkinliğini azalttığı değerlendirilmektedir. Bu çerçevede Kurul, makroihtiyati politika setini, parasal aktarım mekanizmasının etkinliğini destekleyecek araçlarla daha da güçlendirmeye karar vermiştir."

Para Politikası Kurulu metninde şu ifadeler kullanıldı:

Enflasyonda gözlenen yükselişte; jeopolitik gelişmelerin yol açtığı enerji maliyeti artışlarının gecikmeli ve dolaylı etkileri, ekonomik temellerden uzak fiyatlama oluşumlarının etkileri, küresel enerji, gıda ve tarımsal emtia fiyatlarındaki artışların oluşturduğu güçlü negatif arz şokları etkili olmaya devam etmektedir. Kurul, sürdürülebilir fiyat istikrarı ve finansal istikrarın güçlendirilmesi için atılan ve kararlılıkla uygulanan adımlar ile birlikte, küresel barış ortamının yeniden tesis edilmesiyle dezenflasyonist sürecin başlayacağını öngörmektedir. Bununla birlikte, üçüncü çeyreğe ilişkin öncü göstergeler iktisadi faaliyette bir miktar ivme kaybına işaret etmektedir.

Faiz indiriminde sanayi üretimindeki ivme ve istihdamdaki artış gerekçe gösterildi

Küresel büyümeye yönelik belirsizliklerin ve jeopolitik risklerin arttığı bir dönemde sanayi üretiminde yakalanan ivmenin ve istihdamdaki artış trendinin sürdürülmesi açısından finansal koşulların destekleyici olması önem arz etmektedir. Bu çerçevede Kurul, politika faizinin 100 baz puan düşürülmesine karar vermiş, mevcut görünüm altında güncellenen politika faiz düzeyinin yeterli olduğunu değerlendirmiştir. Fiyat istikrarının sürdürülebilir bir şekilde kurumsallaşması amacıyla TCMB’nin tüm politika araçlarında kalıcı ve güçlendirilmiş liralaşmayı teşvik eden geniş kapsamlı bir politika çerçevesi gözden geçirme süreci devam etmektedir. Değerlendirme süreçleri tamamlanan kredi, teminat ve likidite politika adımları para politikası aktarım mekanizmasının etkinliğinin güçlendirilmesi için kullanılmaya devam edilecektir.

TCMB'nin, fiyat istikrarı temel amacı doğrultusunda enflasyonda kalıcı düşüşe işaret eden güçlü göstergeler oluşana ve orta vadeli yüzde 5 hedefine ulaşıncaya kadar elindeki tüm araçları liralaşma stratejisi çerçevesinde kararlılıkla kullanmaya devam edeceği vurgulanan duyuruda, "Fiyatlar genel düzeyinde sağlanacak istikrar, ülke risk primlerindeki düşüş, ters para ikamesinin ve döviz rezervlerindeki artış eğiliminin sürmesi ve finansman maliyetlerinin kalıcı olarak gerilemesi yoluyla makroekonomik istikrarı ve finansal istikrarı olumlu etkileyecektir. Böylelikle, yatırım, üretim ve istihdam artışının sağlıklı ve sürdürülebilir bir şekilde devamı için uygun zemin oluşacaktır." değerlendirmesine yer verildi.

Kurul, kararlarını şeffaf, öngörülebilir ve veri odaklı bir çerçevede almaya devam edecektir."

Dolar 18 lirayı aştı

 

Borsada 'faiz' etkisi

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

ETİKETLER :
YORUMLAR (46)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
 • HASAN TOSUN19 Ağustos 2022 09:25

  herkes gider düzüne merkez gider tersine,hiç bişey yapmasaydın dolar zıplamıyacaktı,hangi mantık var sizde

 • İtri18 Ağustos 2022 23:50

  İsrail ile barışmak olumlu bir gelişme. Filistin ile boşa zaman kaybedildi.

 • T.C18 Ağustos 2022 23:06

  Ucuz işçilik ve alım gücü bitti paramiz degersizlesti Avrupalıların ucuz işçileri ve hizmetkarı olacaz

 • ALİCAN18 Ağustos 2022 21:38

  sizi gidi dolarcılar sizi...kim inanır bu yalancı çobanlara

 • Ahmet Özbir ve Baran ittifakı 2Li Masa18 Ağustos 2022 21:22

  Vatan, millet, bayrak, ezan, kitap, birlik, bütünlük, egemenlik, bismillah. şükür.

 • yok artık18 Ağustos 2022 19:21

  herkes faiz artacak derken inanılamayacak karar çıktı faiz düşürüldü

 • Ramiz18 Ağustos 2022 18:19

  Dağıtılacak yeni ucuz krediler en azından üretim yapan gerçek dürüst doğru işe yarar  takibi yapılabilecek yeri yurdu işi belli iş adamlarına dağıtılsın 

 • Mucise Reis : )18 Ağustos 2022 21:26

  Kredi alacak olan, ihracatçıdır. İhracatçı bilançosunu sunar kredisini çeker. kredi çeken ihracat eder. Ülkeyde DOLAR SOKAR. Dolar karşılığı = Türk Lirası basılır. Sistem ve mantık döviz girdisine dayalı YABANCI PARALAR. Böylece, TL basılır, dışarıdan imfden, yada dış devletlerden BORÇ. DOLAR PARA ALINMAZ.  Ucuz ülkeye yabancı para gelir. Turizmden gelir, ucuz Türkiye Değerli paraları ülkesine getirir. Böylece kaynak oluşturabilir kendine hükümet. Program seçim programı, Bu kadar basit bir anlayış olduğuna göre. Seçime kadar giden bir program... Milletin parayıda alırsın Tl korumalı döviz hesabına çekersin. TL kiltlenince hesaplarda, dolaşımda azalan TL yerine basar kredi dağıtırsın. Gelişme yok, anca gün kurtuluyor.

 • Sesli düşünce 18 Ağustos 2022 19:02

  Git bankalardan kredi talebinde bulun bakalım yüzde kaçtan verirler ondan sonra gel burda tekrar yaz. MB neden faiz indirdi biliyormusun? Maksat ucuz kredi değil zira artık MB yi kimse takmıyor, onlar sarayın emir kulları . Enflasyon yüzde yüzleri geçmiş sen faizleri sıfıra indirsen ne yazar.

 • Palavrus18 Ağustos 2022 18:15

  KGF lere para basmaya ultra enflasyona ucuz kredi kullanma şansını elde edenlere enflasyondan yararlananlara diğerlerinden servet aktarmaya devam.

 • 🔨18 Ağustos 2022 18:11

  Normalde faiz indirimleri bankaları pozitif etkiler şimdi haber düşünce bankalar çakıldı herkes diyor ki ne alaka,ne olacak dipten alıp veya bir hafta önceden alıp dört nala gidenleri indirdiler hepsi bu yarın yine devamle modundA olurlar malı topladılarsa yoksa bir gün daha aşağı sonra tam gaz yukarı yabancı gelirse bankadan başka bir sey almaz…!

 • Akp giderse olabilir18 Ağustos 2022 17:54

  Orta vadeli enflasyon hedefi yüzde 5 demiş yazıda.. Bu Akp zihniyetine göre imkansız bi hedef.. Yatırım tavsiyesi değildir.

 • Mucise Reis : )18 Ağustos 2022 16:45

  Farklı haber denk geldi. Çin parasal daralmayapıyor. ABD nin olası Tayvan- ABD ilişkileri, ABd firmaları ile ortaklıkları, bazı fabrika vb kurulum ve şubelerin ABD ye açlışması gibi adımlara karşılık, Çin ne olur/ne olaz diye parasal daralmaya gitmiş. Çin firmalarının kredi bazlı derli toplu olması, alacak/borç vb dengelememesi... ABD gerilimleri ile dünyada şirketlerinin daha sağlam olması için vb. vb. Peki ya biz ? parasal gneişleme. bol bol faizli krediler... kredilerin masrafı mal maliyet ve üretime girince otomatikman fiyat artışları ve artanenflasyon... ucuzlayan ülkeyere giren dolar, turist ,vatandalık alanlar vb... sonuç ? usd karşılığı basılan TL ... :D bu ne seçim ekonomisi.. etraf ateş çemberi iken bu kadar kredileşme, ağır masrafla hemde dış tehdide açık ekonomi bu... Allaha emanet

 • Vatandaş 18 Ağustos 2022 16:36

  Akbank la ilgili bilgisi olan varmı? Faiz indirimi sonrası iflas mı edecek? 10,79- 11.60 Tamam bir hisse çıkarda inerde 81 kademe nedir ya? Hayır açığa satış kontratları mı fazla? Banka indirimi mi beğenmedi? Kim niye aldı neden satıyor. Düşük faiz bilançoda rekor kar demek değil mi? Fiyatlamalar ve borsa hareketleri inanılmaz saçma. Borsayı anlamıyorum tamamda bu kadar göze soka soka insana zulümde yapılmaz.

 • Hüseyin ÇAKIR 18 Ağustos 2022 16:25

  Faiz en çok Kütahyamızı etkiliyor

 • borsacı18 Ağustos 2022 16:24

  arkadaşlar faizin düşmesi borsaya yarar yanlış yorumlara aldanmayın.

 • xyz18 Ağustos 2022 16:23

  Habere bak. MB faizi indirdi. Bu kararı kimin aldığı belli. MB başkanı yalnızca alınan kararı duyurmakla görevli bir memur. Bunlar basit bir kararı bile alamaz. Komik olmayın.

 • Emekli olmak herkesin hakkı18 Ağustos 2022 16:16

  Artık kılıçdaroğluda aday olsa sıkintı yok.

 • Mevsim18 Ağustos 2022 16:09

  Ky donsuz yatar malsiz yatmaz🙂

 • Yorum18 Ağustos 2022 15:46

  Hiçbir insan alınan kararlar nedeniyle, sıkıntı yaşamayı hak etmiyor. Ekonomik sıkıntı Avrupalı'nın yaşam standartlarını neden bizim kadar etkilemiyor. En kötüsü Dinimiz bahane edilerek baskılama yöntemiyle ikna edilmeye çalışıldığını hissediyorum. Şahsen artık inanmıyorum. Ben artık bu ekonomi politikaları ve dolar alanların zenginleştiği bir sistemle devam etmek istemiyorum.

 • halil18 Ağustos 2022 15:29

  Enflasyon yangınına akp benzin döktü ateşe körükle gitmektir bu faiz indirimi

 • Borsa18 Ağustos 2022 15:28

  Paranın dini imanı olmaz belki, ama ahlakı olur. Bu kararları alırken borsaya yatırım yapanları düşündünüz mü? Bu kadar bencil ekonomi kararları alınmamalıydı. Sadece kağıt üzerinde görselde yer alan bilgilerin Allah nezdinde bile hükmü yoktur. Tüm ekonomi ve iktisat sorumluları ağır vebal alıyorlar. Olan yine ufak yatırımlarını borsaya getirene oluyor. Bu kadar huzursuzluk normal değil.

 • Kaçkar KAPLANI18 Ağustos 2022 15:18

  parasını TL olarak bankaya koyana banka %13 faiz verecek, banka merkez bankasından %13 un altında faizle borç para alacak ama bankalar vatandaşa %30-40 faizle kredi verecek. Yesinler sizin algınızı. Biz de inandık dimi faizler düştü. Hadi bakalım bankaya gidiyorum bakalım hangi banka beni faize ezdirmeyecek?.

 • MUSTAFA18 Ağustos 2022 15:15

  GÜZEL GİDİYORSUNUZ 4 BANKA KÖŞEYİ DÖNEN FAİZ BATAKLIĞINDA MİLLET BU KAFAYLA GİDİN

 • emekci18 Ağustos 2022 15:15

  israil ile barıştıktan sonra bankaların merkez bankasından daha ucuza borç almasına imkan veren faiz düşüşü. çok manidar

 • Ahmet Özbir18 Ağustos 2022 15:14

  beyin bedava

 • Ahmet Özbir ve Baran ittifakı 2Li Masa18 Ağustos 2022 15:09

  Çok güzel oldu. Ülke şahlanışı sürüyor. Cebindeki para bugün kaç para eridi.

 • Halil çelik 18 Ağustos 2022 14:59

  Bile bile bu kadar olmaz hiç mi memleket sevgisi yok

 • mali 18 Ağustos 2022 14:56

  Piyasada fiyatlar ve enflasyon da yüzde onüç olmalı. Bu olmuyorsa aracın nereye gideceğini kahin bile hayal edemez.

 • Emmi18 Ağustos 2022 14:51

  Hedef 2023 tam bağımlı Türkiye

 • Kamil çok uzman18 Ağustos 2022 14:44

  Enteresan kkm çiler yaşadı ,ülke son kalan ulusal serveti hızla çöküşle kkm  cinlere kaydiriyo huhohhuhaavdunyada başka örneği yok akapa parti rejimi enteresan 

 • Liralaşma stratejisiymiş....18 Ağustos 2022 14:40

  İhaleler usd ile strateji liralaşma...   yatacak yeriniz? Bence yok...

 • Bilinmeyene 18 Ağustos 2022 14:36

  Bir kurum biliniyor yatandaşı soymuştu.. Şimdi aracı kurumlar ile bankaların yatırım birimlerinde soyma kervanına katılmış. Saat 12 /01 arası iki haftadır ralli yapan banka hisselerinde neden satışa geçtiler. Hep soru işareti

 • Tufan18 Ağustos 2022 14:33

  Demek ki dövizdeki yükselişin arkasındaki gerçek buymuş. Faiz indirimi olacağını bilenler dövize çöreklendiler. Bakalım ne olacak. Bu merkezde döviz var demek ki saldırıyor. Görelim bakalım ne olacak.

 • Küçük yatırımcı18 Ağustos 2022 14:32

  şok karar mı :)

 • TTTT18 Ağustos 2022 14:28

  TBRK. FAİZ NEDİR. PARASI OLANIN CİBİNE BEDAVA KULLUNIM BEDELİ VERME İŞİ,. GEÇECEN ONLARI.HELAL FAİZ ÜLE BÜLE BİTECEK GİBİ ARTIK.

 • vatandaş18 Ağustos 2022 15:10

  bu kafada sizin gibiler ülkeyi dövize bağımlı hale getirdiler

 • Kerim18 Ağustos 2022 14:25

  Milletin borsada yine içinden geçtiler. Tam batırsınlar bizi. Bıktım doların emtianın çıkmasından yazıklar olsun. Bankalarla beraber hepimizi batırıyorsunuz. Kafayı yiyeceğiz bu ekonomiye nasıl bakış açısı.

 • kafkas18 Ağustos 2022 14:25

  bir ülke nasıl istiyerek batırılır bunu görüyoruz

 • Kaçan Grup 18 Ağustos 2022 14:19

  Borsa yamulur artık

 • zülfikar iloğlu18 Ağustos 2022 14:14

  yüzde 13 faizle para veren hangi banka var.

 • Bir dost18 Ağustos 2022 14:11

  ( yanlislikla gondere basinca yarim kaldi) ne haliniz olursa olsun,!!!!!!! Super olaylar. Emekliye 3500 tl lutfunda bulunanlara OY YOK

 • Mucise Reis : )18 Ağustos 2022 14:10

  Ekonomi durağan olmasın, ekonomi durmasın, soğumasın, yoksa daha kötü olacak mantığı ile Tamamen iktisadi kurallar dışında, siyasetin progrmaını desteklemeyi tercih etmiş... Doğdurur, yanlıştır bişe demiyorum . Tek merak ettiğin PROGRAM ne kadar doğru ? ki, büyün Kurumlar Tuik, merkez, sanayi, vb bakanlıklar PROGRAMI destekliyor ? .... Peki akıllarda bir deli soru. PROGRAM ne kadar doğru ? .... İşte en büyük soru bu oluyor. program zaten siyasi. program seçim ekonomi modeli, seçimler egiderken işsizlik olmasın, kirediler ile büyüyelim vb... Bence israil, mısır, esad, vb el sıkışmasının, sıcak para girdisi ve pozitifliği karşılığında böyle bir puan indirimi oldu. Çünkü globalde komşular ile iyi olmak, sorunların yarı yarıya masada çözülmesi demek oluyor. Aklıma gelen tek bu. Merkez,,, görevi dışında  ilgili konvoya girmiş , diğer kurumlar gibi ilerliyor...

 • Bir dost18 Ağustos 2022 14:08

  Iste böyle emekcinin temel gidalari yukseldikce yukselsin , nasil olsa dolara mi bagli fiyatlar , dolarlami maas aliyoruz diyen ekonomi bakani birden gorevi birakip gitsin ne hal

 • Mevsim18 Ağustos 2022 14:05

  Borsa tam yol devam

 • Abuziddin18 Ağustos 2022 14:18

  Öyle gözükmüyor ama