E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaGündemTayvan'dan misilleme: Topçu tatbikatı başladı---

Tayvan'dan misilleme: Topçu tatbikatı başladı

Tayvan'dan misilleme: Topçu tatbikatı başladı
10 Ağustos 2022 - 06:58 borsagundem.com

Çin ile Tayvan arasındaki tansiyon karşılıklı tatbikatlarla yükseliyor. Ada'nın çevresinde Çin'e ait 45 savaş uçağı ve 10 savaş gemisinin tespit edildiğini açıklayan Tayvan Savunma Bakanlığı, Çin'e karşı atağa geçerek güneyde topçu tatbikatı başlattı.

Asya Pasifik bölgesinde gerilim Çin'in tatbikatlara devam etmesiyle tırmanıyor. Tayvan, Çin'in tatbikatlarının 6'ıncı gününde, Ada'nın çevresinde 45 savaş uçağı ile 10 savaş gemisinin tespit edildiğini açıkladı.

Uçakların, Tayvan Boğazı'ndaki sınır hattının doğusu ile taraflar arasında fiili hattı belirleyen 'Orta Çizgi'yi geçtiği belirtildi.

Tatbikatların asıl niyetleri açıklanandan farklı

Tayvan, tatbikatların gerçek niyetinin açıklandığından farklı olduğuna dikkati çekti. Çin'in tatbikatlarla, bölgedeki statükoyu değiştirmeyi ve Tayvan boğazı üzerinden Doğu ve Güney Çin denizlerini kontrol etmeyi hedeflediği ifade edildi.

Tayvan, Çin'in ada çevresindeki tatbikatlarına karşılık verdi. Adanın güneyinde gerçek zamanlı topçu tatbikatı yaptı. Gerçek cephane ve mühimmatın kullanıldığı tatbikatta 114 top mermisi ateşlendi. 11 Ağustos'a kadar süreceği açıklanan tatbikatların hedefinin olası bir çıkarma harekatını püskürtmek olduğu ifade edildi.

Çin, 4-7 Ağustos'ta Tayvan çevresinde yaptığı askeri tatbikatları devam ettirme kararı almıştı.

Pelosi'nin Tayvan açıklaması

ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi ise, Tayvan ziyareti sonrası ilk kez katıldığı canlı yayında açıklamalarda bulundu.

"Çin hükümetinin, Tayvan'ı izole etmesine izin veremeyiz" diyen Pelosi, ABD'nin 'tek Çin' politikasını izlediğini de sözlerine ekledi.

Pelosi: Çin'in Tayvan'ı izole etmesine izin veremeyiz

Tayvan'dan açıklama: Çin işgale hazırlanıyor

Çin'den sonra Tayvan'dan da tatbikat açıklaması!

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

ETİKETLER :
YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)