E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaKripto ParalarSonraki Bitcoin fiyat çöküşü ne kadar sığ olacak?---

Sonraki Bitcoin fiyat çöküşü ne kadar sığ olacak?

Sonraki Bitcoin fiyat çöküşü ne kadar sığ olacak?
17 Ekim 2021 - 23:13 www.borsagundem.com

Pantera Capital CEO'su, bir sonraki Bitcoin fiyat çöküşünün %80'den 'daha sığ' olacağını söylüyor

Bitcoin (BTC) piyasasının güçlü boğa koşuları kaydettikten sonra %80'in üzerinde çökme eğilimi sona erebilir.

Kaliforniya merkezli hedge fon Pantera Capital tarafından yayınlanan yeni bir rapora göre, BTC fiyat düşüşlerinin son dönemlere göre daha az şiddetli olduğunu belirtiyor.

Örneğin, 2013-15 ve 2017-18'de Bitcoin, sırasıyla 1.111 ve 20.089 dolara ulaştıktan sonra %83'e kadar düştü. Benzer şekilde, kripto para biriminin 2019-20 ve 2020-2021'deki boğa koşusu, büyük fiyat düzeltmelerine yol açtı. Bununla birlikte, daha sonra geri çekilme ölçekleri sırasıyla  %61 ve %54 idi.

Pantera Capital CEO'su Dan Morehead, 2013-15 ve 2017-18 düşüş döngülerinden sonra satış hissiyatındaki istikrarlı düşüşü vurgulayarak gelecekteki ayı piyasalarının "daha sığ" olacağını belirtti. Morehead döngüleri şöyle açıkladı:

Uzun zamandır, piyasa genişledikçe, daha değerli ve daha kurumsal hale geldikçe, fiyat dalgalanmalarının azalacağını savundum.

Bitcoin, 65 bin dolara yakın mevcut rekorunu yeniden test etmek için yükseliş gücünü yeniledi.

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu, benzer yatırım ürünlerini yıllarca reddettikten sonra ilk Bitcoin borsa yatırım fonunu (ETF) onayladığında, BTC/USD Mayıs ayının başından bu yana ilk kez 60 bin doların üzerine çıktı.

ProShare'in Bitcoin Stratejisi ETF'sinin onaylanması, kurumsal yatırımcıların BTC piyasasında risk almalarını kolaylaştıracağı beklentilerini artırdı.

BTC değerinin altında mı?

Bitcoin, ilk ETF onayını takiben ana akım bir finansal varlık haline geldikçe, 100 bin dolar hedefi giderek yaygınlaşıyor.

Morehead, Bitcoin'in "yarılanma" olaylarının fiyatlar üzerindeki etkisini inceleyen popüler stok akış modelini, kripto para birimi için benzer bir yükseliş görünümünü dışlamak için kullandı. İlk yarılanmanın, yeni Bitcoin ihraç oranını toplam ödenmemiş arzın (yaklaşık 10,5 milyon BTC) %15 oranında azalttığını ve %9,212 BTC fiyat rallisine yol açtığını belirtti.

Benzer şekilde, ikinci yarılanma, bir öncekinin neredeyse üçte biri olan %2.910'luk bir boğa koşusuna yol açtı ve böylece Bitcoin fiyatı üzerinde biraz daha az etki gösterdi.

Kayıtlardaki son yarılanma, 11 Mayıs 2020'de gerçekleşti ve bu, Bitcoin rallisi ile dolaşımdaki arza karşı yeni BTC miktarını o zamandan beri % 720'nin üzerinde daha da azalttı.

Morehead, "Diğer taraftan, muhtemelen yılda 100 kez düzenlenen rallileri de görmeyeceğiz" dedi ve ekledi:

Logaritmik döngüler, bugünün seviyesini bana ucuz gösteriyor.

 

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)