E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaGündemŞimşek: Yatırımcı güveni geliyor, bu da sermaye girişine yol açacak---

Şimşek: Yatırımcı güveni geliyor, bu da sermaye girişine yol açacak

Şimşek: Yatırımcı güveni geliyor, bu da sermaye girişine yol açacak
12 Kasım 2023 - 13:11 borsagundem.com

Hazine ve Maliye Bakanı Şimşek, "Türkiye'ye yatırımcı güveni geri geldi. Türkiye'nin risk primi neredeyse yarıya inmiş durumda yani yatırımcı güveni geri geliyor, bu da sermaye girişine yol açacak." dedi.

Uluslararası İşbirliği Platformu ile Körfez Araştırma Merkezi tarafından düzenlenen "Körfez Arap Ülkeleri İşbirliği Konseyi (KİK)-Türkiye Ekonomik Forumu 2023" İstanbul'da gerçekleştirildi.
Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, etkinliğin açılışında, Türkiye-KİK işbirliği alanları, Türkiye ekonomisinin görünümü ve Türkiye'deki yatırım fırsatlarını içeren sunum yaptı.

Sunumunda karşılıklı işbirliğinin artırılması çerçevesinde Körfez ülkeleri ile Türkiye arasında ekonomik açıdan karşılıklı bir tamamlayıcılığın bulunduğunu belirten Şimşek, şunları kaydetti:

Türkiye, zengin üretim çeşitliliği sayesinde imalat sanayisinde ileri kabiliyetlere sahip olup Avrupa ve Orta Asya pazarlarına erişim için kritik bir noktadadır. Körfez ülkeleri ise cari fazlalarına ve güçlü altyapı olanaklarına rağmen sanayi sektöründe sınırlı bir üretim çeşitliliğine sahiptir. Taraflar arasında serbest ticaret anlaşmaları gibi işbirliğini artıracak yeni modeller, Körfez ülkelerinin üretimini çeşitlendirmesine, karşılıklı ticaret ve yatırımların ivme kazanmasına, turizm ve inşaat başta olmak üzere sektörel potansiyelin artmasına katkı sağlayacaktır.

"Birincil önceliğimiz, fiyat istikrarını sağlayıp enflasyonu tek haneli rakamlara indirgemek"

Şimşek, sunumunda Türkiye ekonomisinde uygulanan makroekonomik politikalar ve yapısal reform gündemi hakkında da bilgi verdi.

Türkiye'deki yatırım fırsatlarına dikkati çeken Şimşek, şunları söyledi:

"Orta Vadeli Program (OVP), makrofinansal istikrarı sağlamak için hazırlandı ve son birkaç ayda çok ciddi ilerleme kaydettik. Güçlü bir makroekonomik politika çerçevemiz ve yapısal reform gündemimiz var. Uyguladığımız sağlıklı politikalara cevaben Türkiye'ye yatırımcı güveninin geri gelmeye başladığını görüyoruz. Türkiye'nin kredi risk primi (CDS), mayıs ayındaki 700 baz puan seviyelerinden 400 baz puanın altına indi. Türkiye'nin risk primi neredeyse yarıya inmiş durumda yani yatırımcı güveni geri geliyor, bu da sermaye girişine yol açacak. Reformlarımızı kararlı bir şekilde uyguladıkça ülkemize daha fazla yatırımcıyı çekecek ve böylece kalıcı makrofinansal istikrara ulaşacağız. Birincil önceliğimiz, fiyat istikrarını sağlayıp enflasyonu tek haneli rakamlara indirgemek."

Enflasyonla mücadelenin önceliklendirildiği yeni politika çerçevesinde para politikasındaki normalleşme sürecinin, seçici kredi ve miktarsal sıkılaştırma adımlarıyla desteklendiğine işaret eden Şimşek, "Geçiş sürecinin ardından 2024 yılı ortasından itibaren dezenflasyon süreci başlayacak ve 2026 yılında enflasyonu tek haneye indireceğiz. Türkiye, geçmişten bu yana uyguladığı disiplinli maliye politikaları ile bütçe açığını ve kamu borç stokunu azaltmada önemli bir başarı sağlamıştır." ifadelerini kullandı.

"OVP dönemi sonunda bütçe açığının milli gelire oranının, Maastricht Kriteri olan yüzde 3'ün altına gerilemesi hedeflenmekte"

Bakan Şimşek, şubatta yaşanan deprem felaketine atıfta bulunarak, "Diğer yandan yaşanan deprem felaketinin vatandaşlarımıza olan etkisini hafifletmeye yönelik alınan tedbirler, bütçe açığında geçici artışa yol açmıştır. Depreme yönelik yapılan harcamalar hariç tutularak bütçe giderlerinde tasarruf ve önceliklendirme çalışmaları yapılmaktadır. Bu sayede Orta Vadeli Program dönemi sonunda bütçe açığının milli gelire oranının, Maastricht Kriteri olan yüzde 3'ün altına gerilemesi hedeflenmektedir." değerlendirmesinde bulundu.

Para, maliye ve gelirler politikasının eş güdüm içinde uygulanacağı gelecek dönemde iç ve dış talebin büyümeye pozitif katkı verdiği, dengeli ve sürdürülebilir bir büyüme patikasının sağlanacağını vurgulayan Şimşek, şunları dile getirdi:

Ekonomide yeniden dengelenmeye yönelik atılan adımlar, altın ithalatındaki normalleşme ile doğal gaz ve ham petrol üretimi faaliyetleri sonucunda cari işlemler açığında gerileme beklenmektedir. Güçlü turizm gelirlerinin devamı bu sürece katkı sağlayacaktır.

2023 yılında yüzde 4 seviyesine gerilemesi beklenen cari işlemler açığının milli gelire oranının program dönemi sonunda yüzde 2,3 olması hedeflenmektedir. Ülkemize yönelik artan güvenle birlikte, dış finansman imkanlarındaki iyileşmenin yansımasını güçlenen rezervlerde görüyoruz. Küresel zorlukların arttığı son dönemde ülkemizin şoklara karşı dayanıklılığını artırmak için yapısal reformların hayata geçirilmesi önem arz etmektedir.

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Türkiye'nin güçlü sanayi altyapısı, genç nüfusu, gelişmiş ulaşım ağı, büyük pazarlara yakın jeopolitik konumu ve büyüme potansiyeliyle yatırımcılara cazip fırsatlar sunan bir merkez olduğunu vurgulayarak, bu bağlamda ekonomilerini çeşitlendirmeye çalışan KİK üyesi ülkelerin, Türkiye ile işbirliğini güçlendirmelerinin faydalı olacağına dikkati çekti.

Şimşek ve Erkan ABD’de yatırımcı toplantısına katılacak

 

Şimşek: Enflasyonu bir yıl içerisinde ciddi oranda kontrol altına alacağız

 

Bakan Mehmet Şimşek'ten KKM açıklaması

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (7)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
 • Yagci 12 Kasım 2023 22:06

  Koç grubunun 32 milyar dolar lik, batarya yatırım i neden iptal oldu.hukuk diyor lar.

 • uzman dr.sallaso13 Kasım 2023 08:26

  yazık ülke ne hale getirildi.çok zor diyorduk yaşam daha zoru hiç yaşamadığımız korku karanlığı.sanırım önümüzdeki dönem artık onu yaşayacağız. dönüşü imkansız değil belki ama çok zor bir yola girdik .%98 için korku karanlık kasvet .hala borsadan medet bekleyen kardeşlerim bekleyin yakında wc kaadı yaparsınız o hisseleri.Sayın bakan neden para bulamıyor .4 aydır tüm dünyayı dolaştı .hiç kimse para vermiyor yatırım için gelmiyor ülkedeki lerde dışarı kaçıyor dr.u müh.si.tüm okumuş ve zengin kaçışta.nasıl bi ülke oluşturdu akapa mahapa sahi.mahapa bizim mahapa ülkemizin temel taşı sahi nasıl olduda teslim oldu akapa ya.hüdapara 

 • azmi12 Kasım 2023 18:43

  Hazine , 224 milyar lira borçlanacakmış. Vadesi gelen borçları çevirebilmek için. Hem de kaç faizle ? % 42..............

 • First12 Kasım 2023 17:47

  Pahalılığa çare bulun önce

 • xyz12 Kasım 2023 15:15

  Şimşek sen vitrin süsüsün. Ekonomiyi batıranlar bakın biz Şimşeği ekonominin başına getirdik. Herşeyi yapıyoruz filmini çeviriyor. Yarın seçimler bitsin kuşu kafese soksunlar yani seçmeni sonra Şimşek atta olacak. Hep aynı film biz bu filmin rejissör ve senaristini iyi biliriz.

 • azmi12 Kasım 2023 14:28

  Faizler 50 aşmadan , döviz 35 i kırmadan , enflasyon düşmeden , ortam müsait değil diye milyar dolar projeler iptal edilmeden , alım gücü yükselmeden , zamların önü alınmadan , kaçak sığınmacılar gönderilmeden, yargı , hukuk üzerindeki kara bulutlar dağılmadan velhasıl güven tazelenmeden ne yabancı gelir ne yatırımcı. Sayın şimşek , faizi yükseltmesine rağmen enflasyonu ve kuru düşüremedi , yabancı yatırımcı ve döviz getiremedi diye ömrü kısalmış mıdır....Ne memleket ama...

 • BİR DOST12 Kasım 2023 23:22

  Maaşlı anguslar ülkeden sürülmeden maddesini unutmuşsun blader.