E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaAracı Kurum RaporlarıŞeker Yatırım'dan 2021 Strateji Raporu---

Şeker Yatırım'dan 2021 Strateji Raporu

Şeker Yatırım'dan 2021 Strateji Raporu
20 Ocak 2021 - 11:50 www.borsagundem.com

Şeker Yatırım 2021 yılında dair BİST, faiz, sektör beklentilerini açıkladı. Borsa İstanbul'da yükseliş potansiyeline dikkat çekilen raporda, Merkez Bankası faiz indirimlerinin etkileyeceği sektörleri de belirtiyor.

Şeker Yatırım tarafından hazırlanan 2021 Strateji raporunda öncelikli olarak genel bir 2020 yılı değerlendirmesi yapılırken, 2021 yılında gündem ve gelişmelere değinilirken, BİST'te hedef seviyeler ile Merkez Bankası'nın faiz kararlarında beklentiler ve sektör hisselerine etkisi de değerlendiriliyor. 

İşte Şeker Yatırım 2021 beklentileri: 

Çin’de başlayıp tüm Dünya’yı etkisi altına alan Kovid-19 salgını milyonlarca insanın ölmesine ve sokağa çıkma yasakları nedeniyle ekonomilerin durma noktasına gelmesine neden oldu.

Salgının etkilerini azaltma amacıyla merkez bankaları ve hükümetler eşi görülmemiş parasal genişleme ve mali destek programları açıkladılar.

Bu parasal genişleme nedeniyle ortaya çıkan büyük miktardaki likidite sonucunda bir çok borsa tarihi yeni zirve seviyelere yükseldi.

Bu dönemde Türkiye jeopolitik riskler ve iç ekonomik zorluklar nedeniyle benzerlerine göre geride kaldı.

Ancak, Kasım ayı başında, TCMB başkanının görevden alınarak yerine Naci Ağbal’ın atanması ve istifa eden Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın yerine Lütfi Elvan’ın getirilmesiyle ekonomi yönetiminde yaşanan değişim ve Ortodoks politikalara geçiş hem yurtiçi hem de yurtdışı yatırımcılar tarafından oldukça pozitif algılandı.

Yeni ekonomi yönetiminin Ortodoks politikalara dönmesi ve Merkez Bankası’nın iki toplantıda faizleri 675 puan artırarak %17’ye yükseltmesi Türkiye’nin tekrar oyuna geri dönmesini sağlarken 2020 yılının son iki ayında benzerlerinden güçlü pozitif ayrışmasını sağladı.

Aralık ayı sonunda başlanan aşılama çalışmalarının yılın ilk çeyreğinde hızlanarak devam etmesi ve ikinci çeyrekte yaz aylarıyla birlikte salgının hızının yavaşlaması beklenmektedir.

BEKLENTİLER

-Bu gelişmeler ile Global ekonominin 2021 yılında toparlanacağını (özellikle 2Y21) düşünüyoruz. Ancak, merkez bankalarının ekonomilerin pandemi öncesi seviyelerine dönene kadar faizleri sabit tutacağı (minimum 2022 ortası) ve mali teşviklerin devam edeceğini düşünmekteyiz.

-Bu gelişmelerin ışığında, 2020’de zayıf performans gösteren gelişmemekte olan ülkelerin 2021 yılında pozitif ayrışması ve EM’lere fon akımlarının güçlenmesi beklenmektedir.

-Türkiye’nin, piyasalara güven verici adımlarına devam ederek ABD ve AB ile ilişkilerini pozitif yönde ilerletmesi durumunda TL varlıkların gelişmekte olan ülkelere yönelik fon girişlerinden, benzerlerine göre daha iskontolu işlem görmesi nedeniyle en çok fazla yararlanan ülkelerden biri olmasını bekliyoruz.

-Bu beklentilere ışığında Türkiye CDS’lerinde görülen düşüşün etkisiyle değerlemelerde kullandığımız risksiz faiz oranımızı %14.0’ten, %13.50’ye ve piyasa risk primini ise %6.0’dan, %.5.50 indiriyoruz. Bu değişiklikler ve yapılan makro revizyonlar sonrası BIST-100 endeksi için 12 aylık hedef değerimizi 1.300 puandan, 1.850 puan yükseltiyoruz. Endeks hedefimizin mevcut seviyeye göre yaklaşık %20 yükseliş potansiyeli taşıması nedeniyle piyasa için daha önce verdiğimiz TUT önerimizi, AL olarak yukarı revize ediyoruz. Ancak, endeksin 2020 yılında yıllık %30, yıl içinde gördüğü en düşük seviyeden yaklaşık %70 yükseliş gerçekleştirmesi nedeniyle yatırımcılara seçici olmalarını öneriyoruz.

-Baz senaryomuza göre yılın ikinci yarısında enflasyonda yaşanması beklenen gerileme ile Merkez Bankası’nın faiz indirimlerine başlamasından öncelikli olarak bankacılık sektörünün yararlanmasını daha sonra ise talebin yüksek seyrettiği otomotiv, dayanıklı tüketim ve konut sektörünün yararlanacağını düşünüyoruz. Ayrıca, yılın ikinci yarısında artan aşılama çalışmaları sonucunda pandeminin etkilerinin azalması nedeniyle hizmet sektörü ve turizm, ulaştırma gibi alt sektörlerinin yaralarını sarmasını bekliyoruz. Bununla beraber olumlu beklentiye sahip yüksek temettü verimi olan şirketlere portföylerde yer verilmesinin uygun olacağını düşünüyoruz.

-BIST benzerlerine göre halen düşük çarpanlar ile işlem görmektedir. MSCI Turkey endeksi 2021T 6.82x ve 0.91x F/K ve PD/DD oranları ile EM MSCI endeksine göre 58% ve 52% iskontolu işlem görmektedir.

ANA RİSKLER

Global toparlanmaya bağlı olarak Fed’in beklenenden önce sıkılaştırma sinyali vermesi,

Pandemide beklenen iyileşmenin gerçekleşmemesi,

Enflasyon başta olmak üzere beklentilerden kötü gelen makro veriler,

Merkez Bankası’nın beklenenden faiz hızlı faiz indirimlerine gitmesi ve döviz kurunda oynaklığın artması,

ABD ve AB ile ilişkilerde yaşanacak gerginlikler,

Diğer jeopolitik risklerde yaşanacak olumsuz gelişmeler.

Merkez sürpriz yapıp faiz artırabilir

Taşkesenlioğlu: Halka arzda üç denge birlikte sağlanmalı

Borsa İstanbul'da karışık seyir izleniyor

Yükselen borsalarda güvenli yatırım nasıl yapılmalı?

 

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (1)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
  • ZELİHA KARAKAŞLI20 Ocak 2021 16:30

    bizim borsa ab, abd veya rusya ile bir birimize girer isek düşer yoksa yükselir.abd ile durum biraz kritik.