E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaEmlakSavaş sonrası Türkiye'ye akın ettiler---

Savaş sonrası Türkiye'ye akın ettiler

Savaş sonrası Türkiye'ye akın ettiler
18 Mayıs 2022 - 08:01 borsagundem.com

TÜİK'in açıkladığı verilere göre, Türkiye'den konut alan yabancılar listesinde Ruslar ilk sırada yer aldı. Rusya vatandaşlarının nisan ayında Türkiye'den bin 152 konut satın aldığı bildirildi.

Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) açıkladığı nisan ayı konut satış istatistiklerine göre, Türkiye'den konut alan yabancılar listesinin zirvesinde Ruslar yer aldı. Toplam bin 152 konut alan Rusları, 905 konut ile İran, 714 konut ile Irak vatandaşları izledi. Ukrayna vatandaşları ise 263 konut ile listenin beşinci sırasında yer aldı.

TÜİK'in verilerine göre, nisan ayında geçen yılın aynı ayına kıyasla yabancılara konut satışı yüzde 58,1 artarak toplamda 6 bin 447'ye ulaştı. Yabancılara yapılan konut satışlarında ilk sırayı 2 bin 564 konut satışı ile İstanbul aldı. İstanbul'u sırasıyla bin 970 konut satışı ile Antalya, 333 konut satışı ile Ankara izledi.

Savaş sonrası satışlar arttı

Ukrayna Savaşı sonrası Ruslar ve Ukraynalılar Türkiye'deki konut yatırımlarını artırmışlardı. Rusların nisanda Türkiye'den aldığı konut sayısı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 186,6 artarken Ukraynalılara yapılan konut satışı ise yüzde 185,9 arttı.

Yabancılara yapılan konut satışları Ocak-Nisan döneminde bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 48,9 artarak 20 bin 791 oldu.

"Ruslar için en güvenli ülke Türkiye"

Akzirve Satış Müdürü Hakan Sabbağ DHA'ya değerlendirmesinde, "Şu an Ruslar için en güvenli ülke Türkiye. Önceden Antalya özelinde alıyorlardı şimdi İstanbul ve diğer bazı kentlerimizde de yatırım yapmaya başladılar. Hatta Rusya'da hizmet veren bazı şirketlerin, personeline İstanbul'dan çalışmalarını sürdürebileceğini söylediğine dair duyumlarımız var" dedi. Sabbağ, yabancıların konut yatırımının yaz aylarında artacağını belirterek, özellikle Suudi Arabistan ve bazı Körfez ülkelerinden gelen taleplerde yaşanan yükselişin somut bir şekilde görüleceğini söyledi.

Savaşın başından bu yana Türkiye'ye gelen Rusya vatandaşlarının sayısı konusunda henüz resmi veri bulunmuyor.

Konut satışları yüzde 8,8 arttı

 

Konut satışında yeni düzenleme

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (3)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
  • Mucise Reis ;)18 Mayıs 2022 09:11

    Çanakkale Geçilmez.... eee nereden geliyor bu mal mülk arsa toprak satışı ? Ülkesi satmak için mi kurtardık ? İsrailli bir zengin gelse km lerce hektar alıcam ben dese alabilecek mi ? ne saçma sapan yasa bu ? Sen git itlyadan fransadan ev al arsa al alabiliyormusun... Tamamen saçmalık.  Ben karşıyım... Atıyorum büyük kriz oldu kontrolden çıktım attım usd 50 oldu. olağan durum yaşıyoruz, yahu ne arsamız kalır ne toprağımız ne binalarımız ülke satılır yahu... bunun kontrol sipobu yok mu ?  Nasıl saçma yasa kanun ? 

  • garip dunya19 Mayıs 2022 18:46

    suc bizde 10 kurus fazla veren veriyoruz 10 kurus fazla kira veren veriyoruz o sonra ev fiyat yuksek simdi iyi bilmiyorum cenabi allah yardim etsin dunya nin sonu yakin ölüm unutmayin

  • Hadi ya!18 Mayıs 2022 08:20

    Bagdat ta 3 yil yasamis dolayisi ile kismen bilgi sahibi biri olarak bir Arabi (Farsi/Iran) asla hic bir kulture adapte edemezsin. ...Arap 10 jenereasyon sonrasi da Arap'tir. Ve Turkiye icin ilerde buyuk sorunlar yaratacak olup zaten iyi olmayan demografik yapida daha da bozulcaktir. Aslinda benzeri adaptasyon sorunu bizlerde de kismen var Almanya vb ulkelere ilk gidenler ozelinde ama 2. 3. Ve sonrasi jenerasyonda bu buyuk oranda asilmis durumda.