E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaTeknolojiRobot CEO göreve başladı: Şirket hisseleri tavan yaptı---

Robot CEO göreve başladı: Şirket hisseleri tavan yaptı

Robot CEO göreve başladı: Şirket hisseleri tavan yaptı
18 Mart 2023 - 18:03 borsagundem.com

Yapay zekayı CEO yapan Çin merkezli NetDragon Websoft şirketinin hisse senedi fiyatları yükselişe geçti. Şirketin hisse senedi fiyatının yüzde 10 artmasıyla şirketin değeri 1 milyar doların üzerine çıktı.

Bir yapay zeka botunu yürütme kurulu başkanı olarak atayan video oyunu şirketi Çin merkezli NetDragon Websoft, hisse senedi fiyatlarında piyasayı alt üst eden bir artış görüldüğünü açıkladı.

NetDragon Websoft, ağustosta CEO'su olarak atadığı yapay zeka programı Tang Yu'yu şirketin günlük faaliyetlerine karar verme sürecini desteklemekle görevlendirdi.

Independent Türkçe'de yer alan habere göre, "yapay zeka destekli insansı sanal robot", atandığından bu yana geçen 6 ay içinde Hong Kong'un Hang Seng Endeksi'nden daha iyi performans göstermeyi başardı.

NetDragon Websoft'un hisse senedi fiyatının halihazırda yüzde 10 artmasıyla şirketin değeri 1 milyar doların üzerine çıktı.

Şirketin kurucusu Dejian Liu, botun işe alındığı dönemde yaptığı açıklamada şöyle demişti: 

"Yapay zekanın kurumsal yönetimin geleceği olduğuna inanıyoruz ve Tang Yu'yu atamamız, işimizi yürütme şeklimizi dönüştürme ve nihayetinde gelecekteki stratejik büyümemizi yönlendirmede yapay zeka kullanımını gerçek anlamda benimsemeye olan bağlılığımızı gösteriyor." Dr. Liu, bu atamanın firmanın "metaverse tabanlı bir çalışma topluluğuna" dönüşme stratejisi kapsamında yapıldığını da sözlerine eklemişti.

Alibaba'nın CEO'su Jack Ma, gelecekte "bir robotun en iyi CEO olarak Time dergisinin kapağında yer alacağını" öngörmüş olsa da NetDragon Websoft, dünyada yapay zeka destekli bir botu faaliyetlerinden sorumlu tutan ilk şirket olduğunu iddia ediyor.

Önde gelen birkaç yapay zeka firmasının yeni araçlarını piyasaya sürdüğü, üretken yapay zeka teknolojisine ilginin fırladığı bir dönemde Çin'den bu botun başarısına ilişkin raporlar geliyor.

Salı günü OpenAI, son derece popüler olan ChatGPT yazılımının GPT-4 adlı halefini tanıtarak yeni sürümü, bir öncekinin "çok daha incelikli" bir versiyonu diye nitelendirdi.

GPT-4; Baro, LSATS (Hukuk Fakültesi Kabul Testi) ve SAT'nin (Eğitim Yetenek Testi) Okuma ve Matematik testlerinin de aralarında yer aldığı çok çeşitli sınavları geçebileceğini şimdiden kanıtladı.

OpenAI, GPT-4'ün yeteneklerine rağmen gerçekleri "hayal etme" eğiliminde olduğu ve tamamen güvenilir olmadığı için kullanıcılara, teknolojiyi kritik bir şey için kullanmama uyarısında bulunuyor.

Şirket şöyle belirtiyor:

Dil modeli çıktılarını, özellikle yüksek riskli bağlamlarda, belirli bir kullanım durumunun ihtiyaçlarını karşılayan kesin protokolle (insan incelemesi, ek bağlamla temellendirme veya yüksek riskli kullanımlardan tamamen kaçınma gibi) kullanırken büyük özen gösterilmeli.

 

Bir sonraki büyük yenilik 'yapay zeka' mı?

 

Google: Yapay zeka yarışında geç kaldık

 

Fransa'da 'vergisiz havuz keyfi'ne yapay zeka engeli

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (2)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
  • Mucise Reis : )19 Mart 2023 12:18

    İnternette gördüm. gençler , çocuklar " chat.openai "  ye kızılayı soruyor. çadır satmış. çadır satıyor. çatır satığ par akazanıyor. ya robut, yapay zeka inanmıyo r:D bir türlü kızılay satar demıyor :D aklıma şu geldi. Belkide yapay zekaların gelecek bizleri denetlemesi, yapılan işlerin ve işleyişlerin kontrol altına alınması bir çok ahlaki çöküşü durduracak... Yani bir sayıştay düşünün. Elektornık ortamda kesilen belgeler , ihaleler, çalışmalar ve ypaılan herşeyi satranç oynayan robot gibi uzman ve saniyeye milyonlarca olası hamleyi düşünen denetleyen bir sayıştay denetçisi. Belkide ileride vergi dairelerinde tu tarz uygulamalar olacak. :D yazılım önemli. zatne herşey yaızlımla robotlaşıyor, yapay zekalar heryerde. tır filoları, gemiler, uçaklar, vb sanal akıllar bir şekilde hayatımıza görecek. Ya insanlığımı kurtarırlar? yoksa bitirirler ? bilemem. Belki kapitalizmi çökertecek yeni iktisad yazak robotlar :D  farklı vergi kesme sistemleri denetimler ile...

  • Bik18 Mart 2023 18:48

    Yapay zeka Cumhurbaşkanı adayı olsa da seçsek, ekonomiyi düzeltsin.