E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaGündemPutin'den Kim Jong-un'a mektup!---

Putin'den Kim Jong-un'a mektup!

Putin'den Kim Jong-un'a mektup!
15 Ağustos 2022 - 13:37 www.borsagundem.com

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Kore'nin 15 Ağustos 1945'te kurtuluşunun yıl dönümü nedeniyle Kuzey Kore lideri Kim Jong-un'a gönderdiği mektupta, iki ülke arasındaki ilişkilerin genişletilmesi gerektiğini vurguladı.


Putin'in Kuzey Kore lideri Kim Jong-un'a gönderdiği mektupta Rusya ve Kuzey Kore'nin "ikili yapıcı ilişkileri geliştirmesi gerektiğini" yazdığı aktarıldı. Rusya lideri mektubunda, ikili ilişkilerin geliştirilmesinin Kore ve Kuzeydoğu Asya'da güvenlik ve istikrarı artırmaya yardımcı olacağını ifade etti.

Kuzey Kore devlet medyası KCNA'daki habere göre, Kim Jong-un'un da Rusya ve Kuzey Kore arasındaki iş birliğinin büyümeye devam edeceği yanıtını verdiğini belirtti.

BBC Türkçe'deki habere göre; Uzmanlar iki ülkenin, Rusya'nın Ukrayna işgalinin başladığı Şubat ayından bu yana giderek yakınlaştığına dikkat çekiyor.

Mektubun 15 Ağustos'ta kutlanan "Kore Kurtuluş Günü" için gönderildiği aktarıldı. Kore'nin, 2. Dünya Savaşı'nda yenilen Japonya'dan bağımsızlığını kazandığı gün "Kurtuluş Günü" olarak kutlanıyor.

'2. DÜNYA SAVAŞI'NDA KURULAN DOSTLUK ARTARAK SÜRÜYOR'

Kim'in Putin'e yanıt olarak gönderdiği mektupta, Rusya-Kuzey Kore ilişkilerinin 2. Dünya Savaşı sonunda Japonya'nın yenilgiye uğratılmasıyla kurulduğunu belirttiğini ve "Bu stratejik ve taktiksel iş birliği, iki ülke arasındaki destek ve dayanışma o günden bu yana, düşman askeri kuvvetlerin tehdit ve tahriklerini engelleyecek yeni bir seviyeye çıktı" yazdığı belirtildi.

Mektupta "düşman kuvvetler" için ülke ismi verilmemiş olsa da Kuzey Kore'de bu terim genellikle ABD ve müttefiklerini işaret etmek için kullanılıyor.

İki ülke liderleri, Kim'in 2019'daki Rusya ziyaretinde iş birliği anlaşması imzalamıştı.

Ayrıca Kuzey Kore Temmuz ayında, Ukrayna'daki iki Rusya yanlısı ayrılıkçı bölgede tek taraflı olarak ilan edilen "halk cumhuriyetlerini" de tanıdığını ilan etmişti. Kuzey Koreli yetkililer, Donetsk ve Luhansk'a, yeniden inşa ve diğer alanlarda yardımcı olmak üzere insan gücü gönderebileceklerinin de işaretini vermişti.

ABD'li bankalar Rus tahvillerinde alım satım işlemini açtı

 

Kuzey Kore'den Rusya’ya destek: Savaş için 100 bin asker teklif etti!

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)