E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaAracı Kurum RaporlarıPiyasalarda toparlanma çabası etkili oldu---

Piyasalarda toparlanma çabası etkili oldu

Piyasalarda toparlanma çabası etkili oldu
24 Mayıs 2022 - 09:17 www.borsagundem.com

Gedik Yatırım tarafından hazırlanan günlük bültende BIST- 100 Endeksi’nin güne satıcılı bir açılışla başlaması bekleniyor.

Çin’e ilişkin büyüme tahminlerinde aşağı yönlü revizyonlar devam ediyor. Çin’de salgın önlemlerine ilişkin haber akışları ile büyüme kaynaklı endişeler küresel risk iştahı üzerinde baskı oluşturuyor. Atlanta Fed Başkanı Bostic, faiz artırımlarının eylülde durmasının makul olabileceğini ifade ederken, bugün Fed Başkanı Powell ile ECB Başkanı Lagarde’ın konuşmaları izlenecektir. Aynı zamanda küresel çapta açıklanacak öncü PMI rakamları piyasalarında takibinde yer alacak.

Açıklanacak önemli ekonomik veriler

• 11:00 Euro Bölgesi – Öncü İmalat/Hizmet PMI Önem: Yüksek
• 16:45 ABD – Öncü İmalat/Hizmet Önem: Yüksek

BIST-100 Güne Başlangıç

Son dönemde ana risk başlıklarının etkisiyle ağırlıklı olarak satıcılı bir fiyatlamanın yaşandığı küresel hisse piyasaları yeni haftaya toparlanma çabası ile başladı. Ancak büyüme kaynaklı endişelerle bu sabah yeniden zayıf bir seyrin etkili olduğu görülüyor. Gün içinde dalgalı bir seyrin etkili olduğu BIST-100 Endeksi dün günü %0,36 oranında değer kazanımıyla 2.380,90 puandan tamamladı. ABD borsalarında günü yükselişlerle tamamlarken, ABD vadelilerinde bu sabah satıcılı bir seyir etkili oluyor. Asya piyasalarında kırmızı bir renk hâkim. Avrupa borsalarının güne satıcılı açılışlarla başlamaları bekleniyor. Endeks kapanışında 15,73 – 15,77 aralığında bulunan Dolar/TL, bu sabah 09:05 itibariyle 15,98’li seviyelerden işlem görmekte. BIST- 100 Endeksi’nin güne satıcılı bir açılışla başlamasını bekliyoruz.

BIST-100 Strateji

BIST 100 Endeksi kur korumalı ürün beklentileri ile dalgalı bir günü geride bıraktı. Endekste bugün için referans seviyemiz 2.400 olacak. Bu seviye üzerinde bir kapanış olasılığı oluşacak olursa haftanın geri kalanı için pozitif bir görünüm oluşabilir ve bugün için 2452’de bulunan ana düşüş trendi test edilebilir. Buna karşın bu trend geçilemediği sürece orta vade için risk devam edecektir. 2.400 altında olacak kapanışlar ise zayıf seyrin devamı olarak değerlendirilebilir. Bu durumda 50 günlük ortalamanın bulunduğu 2.330 ve devamında şubat sonunda başlayan yükselişin düzeltmesinde %38,2 seviyesinin bulunduğu 2.281 destek olarak ön plana çıkabilir.

Petrol fiyatlarında gerileme

 

Bakır fiyatları 2 haftanın zirvesinden geriledi

 

Piyasalarda 'enflasyon ve Fed' korkusu azalmakta mı?

 

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)