E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaAracı Kurum RaporlarıPiyasalar Powell sonrası kayıplarını telafi etme çabasında ---

Piyasalar Powell sonrası kayıplarını telafi etme çabasında

Piyasalar Powell sonrası kayıplarını telafi etme çabasında
23 Haziran 2022 - 09:10 www.borsagundem.com

Dinamik Yatırım tarafından hazırlanan günlük bültende piyasalardaki gelişmeler mercek altına alınıyor.

Küresel piyasalarda satıcılı bir günü daha geride bıraktık. Gün içerisindeki kayıplar Powell’ın açıklamaları sonrasında bir miktar telafi edildiğini takip ettik.

Avrupa endekslerinde %1,5 seviyesine yakınsayan düşüşle günü tamamladı. Bölgedeki veri akışında ise İngiltere’de tüketici enflasyonunun Mayıs’ta %9,1 ile 40 yılın zirvesine geldiğini gördük.İgiltere Merkez Bankasının projeksiyonlarında ise bu yıl için enflasyon tahmininin %11 olduğunu da hatırlatmakta fayda görüyoruz.

Asya piyasaları dün %3’e yaklaşan değer kaybı ile işlemlerini tamamladı. Gün içerisindeki işlemlerinde ise karışık bir görünüm hakim. Kospi ve Nikkei endeksleri negatif tarafta yer alırken Çin ve Hong Kong endeksleri pozitif tarafta yer alıyor. Çin endeksindeki pozitif ayrışmada özellikle otomotiv sektörüne uygulanan 30 milyar dolarlık teşvik ön plana çıkıyor.

BİST100 endeksi günü yataya yakın bir seyirde tamamladı. Tekniksel bazda 2500 seviyesinin üzerinde kalıcılık sağlanması halinde pozitif algının devam edeceği görüşündeyiz. Yükselişlerde 2600 direnci yer alırken düşüş yönlü fiyatlanmalarda 2450 ve 2400 destekleri ön plana çıkıyor.

Bugünkü veri akışında dışarıda Euro Bölgesi ve ABD’den PMI verilerini takip edeceğiz. Küresel resesyonun aktif bir şekilde fiyatlandığı bu dönemde veride eşik seviyesi olan 50’nin altında kalınması veya önceki aya göre daha zayıf bir verinin gelmesi halinde piyasalarda volatilite artabilir. İçeride ise TCMB, PPK’nin politika faizi açıklaması yer alacak. Bu toplantıda herhangi bir değişiklik beklenmemekle birlikte makro ihtiyati tedbirler üzerine açıklama gelebilir. Öte yandan yıl sonu politika faizine yönelik piyasa beklentileri %9,00 ile %40,00 gibi geniş bir yayılmış olduğunu da notlarımıza eklememizde fayda var.

BİST100 endeksinde pozitif bir başlangıç olacağı görüşündeyiz. Ancak satış baskısının da süreceği görüşündeyiz.

Powell'ın ardından gözler TCMB'ye çevrildi

 

Powell: Durgunluk kesinlikle bir olasılık

 

Yatırımcı ilgisinin arttığı 10 hisse (23/06/2022)

 

12 göstergesi "al" veren hisseler (23/06/2022)

 

Yabancıların en fazla alım satım yaptığı hisse senetleri

 

Günün önemli şirket haberleri 23/06/2022

 

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)