E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaAracı Kurum RaporlarıPetrol fiyatlarında yaşanan yükseliş dikkat çekiyor---

Petrol fiyatlarında yaşanan yükseliş dikkat çekiyor

Petrol fiyatlarında yaşanan yükseliş dikkat çekiyor
03 Nisan 2020 - 09:25 www.borsagundem.com

Akbank Ekonomik Araştırmalar Bölümü tarafından hazırlanan günlük bültende petrol fiyatlarında yaşanan yükselişe dikkat çekerken, Dolar endeksinde değerlenme ve Mart ayı enflasyon verilerini izliyor.

ABD'de dün açıklanan 28 Mart haftası işsizlik maaşı başvuruları, 6,6 milyon kişi ile geçen hafta gözlenen seviyenin de oldukça üzerine çıktı. Bu gerçekleşme ile, son iki haftada başvurular 10 milyon kişiye ulaştı. Ülkede korona virüs vakalarının artması, şirketlerin çalışma koşullarının olumsuz etkilenmesine neden oluyor.

Küresel piyasalarda ise Brent petrol fiyatları, ABD Başkanı Trump'ın, Suudi Arabistan ve Rusya'nın petrol üretimini yaklaşık 10 milyon varil düşürmelerini beklediği yönündeki açıklamasının ardından, dün sabahki 26$/varil düzeylerinden hızlı yükseldi, bu sabah 28,6 $/varil seviyelerinde. Petrol fiyatlarında yaşanan yükselişin de verdiği destekle, ABD'de dün temel hisse senedi endeksleri %1,7 ilâ %2,3 artış gösterdi. Ancak ABD 10 yıllık devlet tahvili getirileri %0,58 ile göreli düşük seyrini sürdürüyor. Dolar endeksi de değerlenme eğiliminde 100,2 düzeylerinde. Bu sabah Asya hisse senedi piyasalarının çoğunda ise, satıcılı bir seyir gözleniyor. Diğer taraftan küresel çapta, Korona virüsü tanısı konan kişi sayısı 1 milyonu aştı.

Yurt dışında bugün Euro Bölgesi Mart ayı perakende satışlar ve hizmet sektörü beklenti endeksi ile ABD Mart ayı işgücü verileri açıklanacak. ABD'de son iki haftada yüksek açıklanan işsizlik maaşı başvuruları ABD'de işsizlik oranının 2008 Küresel Finansal Krizi sürecinde gördüğü zirve seviye olan %10'a yaklaşabileceğine işaret ediyor.

BIST endeksi veri gündemini takip ediyor

Yurt içinde BDDK, banka ve bazı finansal kurumların, 2019 yılsonu ve 2020 ilk çeyreğine ait finansal raporlamalar, bağımsız denetim raporları, faaliyet raporları için belirlenmiş süreleri 60'ar gün uzattı. Sağlık Bakanı Koca yurt içinde dün itibarıyla 2 bin 456 vakanın daha tespit edildiğini açıkladı. Bakan Koca, test sayısına oranla pozitif vaka sayısının azaldığını belirtti.

Piyasaların odağında enflasyon var

Yurt içinde bugünün en önemli gündem maddelerinden biri, sabah 10:00'da açıklanacak Mart ayı enflasyon verileri olacak. Mart ayında tüketici fiyatlarının %0,42 artış göstermesini ve bu aylık gerçekleşme ile yıllık enflasyonun %11,70'e gerilemesini bekliyoruz. Yurt içi piyasalarda $/TL güne 6,64 düzeylerinden başlıyor. Tahvil piyasasında gösterge faiz dün 51 baz puan artışla günü %12,34'ten, 10 yıl vadeli tahvil getirileri 28 baz puan artışla %13,94'ten tamamladı.

TCMB 27 Mart verisine göre brüt rezervler haftalık bazda 2,0 milyar $ artarak 95,4 milyar $'a, net uluslararası rezervler ise haftalık bazda 1,8 milyar $ artışla 32,5 milyar $'a yükseldi. Yerel varlıklardan toplam 531 milyon $ (hisse+DİBS) çıkış oldu.

Dolar güçlenmeye devam ediyor. ¬/$ 1,0845, GBP/USD 1,2375 seviyelerine geriledi. Düşüş eğiliminde olan USD/JPY de yükseldi 107,9'larda. Gelişmekte olan ülke para birimleri genelinde zayıf seyir devam ederken, petrol fiyatlarındaki yükselişle Rusya rublesi dün %1,9 değer kazandı.

Piyasalarda oynaklık hala yüksek

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)