E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaGündemPentagon: Rusya'nın Karadeniz'e erişimi kısıtlama planlarının farkındayız---

Pentagon: Rusya'nın Karadeniz'e erişimi kısıtlama planlarının farkındayız

Pentagon: Rusya'nın Karadeniz'e erişimi kısıtlama planlarının farkındayız
16 Nisan 2021 - 23:43 www.borsagundem.com

Karadeniz'de askeri hareketlilik sürerken Pentagon Sözcüsü John Kirby, Washington'un, 'Rusya'nın Karadeniz'e erişimi kısıtlama niyetinin farkında olduğunu' söyledi.

ABD Savunna Bakanlığı (Pentagon) Sözcüsü John Kirby, Karadeniz bölgesinde yükselen gerilime ilişkin açıklamada bulunarak, Rusya'yı hedef aldı.

Rusya'nın Karadeniz'e erişimi 'kısıtlama niyetinin' farkında olduklarını söyleyen Kirby, "Bu, (Rusya'nın) Ukrayna'yı zayıflatma ve istikrarını bozma yönünde süren kampanyasının net şekilde en son örneği olacak" dedi.

Pentagon Sözcüsü, "Rusya'yı bölgedeki gemilere yönelik tacizine son vermeye ve Ukrayna sınırı ve işgal altındaki Ukrayna'da konuşlandırdığı kuvvetleri çekmeye çağırıyoruz" ifadelerini kullandı.

Kirby, ayrıca ABD'ye ait 2 savaş gemisinin boğazlardan 14 ve 15 Nisan'da geçişinin iptal olması hakkında yorum yapmaktan kaçındı.

Gazetecilerin bu konu hakkındaki sorusuna Kirby, ABD'nin Karadeniz'de rutin olarak savaş gemileriyle operasyon yürüttüğü ve bunun sürdürüleceği yanıtını verdi.

Pentagon Sözcüsü, belirli bir darboğaza giren ve çıkan operasyonel denizcilik faaliyetleri hakkında konuşmadıklarını dile getirdi.

Öte yandan yetkili, Washington'un Ukrayna'nın kendi toprakları üzerindeki egemenliğine olan 'tereddütsüz desteğini' yineledi.

Daha önce Rusya Denizcilik Ve Ulaştırma Bakanlığı, yabancı savaş gemileri için Karadeniz'in üç bölgesine erişimin 24 Nisan-31 Ekim tarihleri arasında kısıtlanacağını duyurmuştu.

NATO Sözcüsü Oana Lungescu ise, açıklamasında durumdan endişe duyduklarını dile getirerek, kararın 'gayri meşru' olduğunu söylemişti.

Lungescu, ayrıca adımın 'Rusya'nın daha geniş bir istikrarsızlaştırma tutumunun parçası' olduğunu iddia etmişti.

Kısıtlama; Kırım'ın batısını, Sivastopol'dan Hurzuf'a kadar uzanan kıyı şeridini ve Kerç yarımadasının açıklarındaki Opukskiy Doğa Koruma Alanı boyunca uzanan bir alanı, Rusya'nın karasularında bulunan tüm alanları kapsıyor.

Rusya'dan ABD'ye misilleme: 6 isim kara listeye alındı

 

Ukrayna vurmakla tehdit etti! Rusya boğazı kapatıyor, NATO devrede

 

Rusya petrol ürünleri ihracatını kısıtlamaya hazırlanıyor

 

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (1)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)