E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaHisse Öneri Listesi'O hissede bilançoya piyasa olumsuz tepki verebilir'---

'O hissede bilançoya piyasa olumsuz tepki verebilir'

'O hissede bilançoya piyasa olumsuz tepki verebilir'
04 Haziran 2020 - 10:20 www.borsagundem.com

İş Yatırım, Yataş için 7,10 TL hedef fiyatını ve 'TUT' tavsiyesini korudu

İş Yatırım, Yataş için 7,10 TL hedef fiyatını ve 'TUT' tavsiyesini korudu.

İş Yatırım'ın konu ile ilgili raporunda şu değerlendirme yapıldı:

"Yataş Yatak Kapanış (TL) : 7.59 - Hedef Fiyat (TL) : 7.1 - Piyasa Deg.(TL) : 1137 - 3A Ort. İşl.Hac.(mn$) : 3.49

YATAS Equity- Öneri :TUT Get.Pot.%: -6.46 

YATAŞ 1Ç20: Net kar beklentilerin altında

YATAS 1Ç20’de bizim beklentilerin altında, yıllık bazda %28 artışla 18mn TL net kar açıkladı. (IS Yatırım: 24mn TL Piyasa beklentisi: 26mn TL). Beklentilerimizin hafif altında kalan 1Ç20 FAVÖK ve beklentilerimizin üzerinde gerçekleşen finansman giderleri net kar tarafında görülen sapmanın nedeni oldu.

Net satışlar, beklentilere paralel güçlü %39 artış ile 331mn TL olarak gerçekleşti (IS Yatırım:
325mn TL Piyasa beklentisi: 325mn TL). Yılın ilk iki ayındaki güçlü ekonomik aktivite ve fiyat artışlarının şirketin büyümesini olumlu etkilediğini düşünüyoruz. Yılın ilk çeyreğinde Yataş’ın Türkiye’deki bayi sayısı yalnızca net 1 artışla 311 olurken, şirketin sahip olduğu mağaza sayısı, 5 yeni mağaza açılışı ile 79’a yükseldi. 1Ç20 FAVÖK, zayıf TL’nin üretim maliyetleri üzerindeki olumsuz etkisi ve operasyonel giderlerdeki güçlü artış nedeni ile 49mn TL gerçekleşti ve beklentilerin hafif altında kaldı (IS Yatırım: 51mn TL Piyasa beklentisi: 53mn TL).

Şirketin net borcu, net 3mn TL artışla 186mn TL oldu. 1Ç20, dönemsel olarak operasyonel nakit akışının zayıf olduğu bir çeyrek. Olumlu tarafta ise şirketin net yatırım harcamaları yıllık bazda %26 azalışla 12mn TL’ye geriledi ve yatırım harcamalarını satışlara oranı %3,7’e geriledi. Sonuçlara piyasa tepkisinin, beklentilerin altında gerçekleşen net kar nedeniyle olumsuz olmasını bekliyoruz. Yatas için TL7,1 hedef değer ile TUT tavsiyemizi koruyoruz. Mevcut rakamlarımız kamu bankaları tarafından kısa süre önce açıklanan tüketici kredisi paketlerinin, satışlar üzerindeki potansiyel olumlu etkisini içermiyor."

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

ETİKETLER :
YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)