E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaKripto ParalarMetaverse’e yatırım yapmak kaçınılmaz olacak---

Metaverse’e yatırım yapmak kaçınılmaz olacak

Metaverse’e yatırım yapmak kaçınılmaz olacak
30 Aralık 2021 - 17:10 www.borsagundem.com

İnternetin geleceği olarak görülen metaverse’de sanal toplantılardan seyahatlere, emlaktan kıyafete bir çok alan yükselişte. Başta teknoloji şirketleri olmak üzere birçok şirketin ise hayatta kalabilmek için, bu yeni alana yatırım yapması gerekecek.

BORSAGUNDEM.COM - DIŞ HABERLER SERVİSİ

Metaverse alanı tüketicilerin kullanımı için henüz hazır olmasa da, Web3 olarak da bilinen alan yatırımcılar için oldukça çekici olabilir. Kripto paralar teknolojinin elitlerinden müzisyenlere, birçok kişinin ilgisini çekiyor. Kripto paralar zaman içinde dolar gibi resmi para birimlerinin yerini alsın ya da almasın, kripto paraların üzerinde inşa edildiği blockchain teknolojisi metaverse için kilit önem taşıyor. Blockchain’ler kripto para işlemlerinin gerçekleştiği kalıcı dijital defterler.

Bu sistemler merkeziyetsizleştirilmiş, güvenli ve hızlı işlemlere olanak tanıyor ve fiziki formatta bulunmuyor. Bu da farklı para birimlerine sahip farklı insanları, sanal bir evrende bir araya getirmek için ideal bir özellik. Kripto paralara halen temkinli yaklaşanlar olsa da, metaverse alanında yatırım yapmak için gideceği yönden emin olmak gerekmiyor. Yıllar boyunca sağlanan kullanıcı ve satış verilerine sahip köklü sektörlerin aksine, şimdi metaverse’de yapılabilecek en bilinçli yatırım dahi riskli.

Ancak metaverse’ün yeni bir alan olması, bundan 100 yıl önce New York’ta apartman dairesi satın almaya benzetiliyor. Elbette yatırım şirketi şimdiden metaverse’de emlak alımları yapıyor. tokens.com yalnızca NFT’ler gibi kripto varlıklara yatırım yapmakla kalmıyor, metaverse’de sanal arsa alıyor. Şirketin CEO’su Andrew Kiguel metaverse’de yapılan yatırımların bundan 250 yıl önce Manhattan’da arsa satın almak gibi olduğunu söyledi.

Video oyun üreticileri de şimdiden mini metaverse’lere benzeyen çoklu oyuncu evrenleri yaratıyor. Şirketler sanat NFT formatında kıyafet, silah gibi çeşitli ürünler satıyor. Kullanıcıların ise bu ürünleri diğer kullanıcılara satarak zaman içinde dijital varlıkların değerini artırması bekleniyor. Bu ay Wall Street Journal’ın haberine göre Zynga ve Ubisoft Entertainment bu strateji üzerinde denemeler yapacak. Electronic Arts, Playtika ve diğerleri ise gelecekte kullanıcılarına NFT ürünleri sunmayı planlıyor.

Daha önce Facebook olarak bilinen Meta Platforms da metaverse’ün yeni jenerasyon sosyal medyayı oluşturacağını düşünüyor. Şirket şimdi beta sürümü test edilen bir sanal gerçeklik ortamını şirket toplantıları için oluşturuyor. Meta aynı zamanda sanal gerçeklik gözlükleri de üretiyor. borsagundem.com'un derlediği bilgilere göre Microsoft ve Snapchat gibi diğer büyük şirketlerin de metaverse’e yönelik planları var.

Başka bir deyişle, doğrudan metaverse yatırımı yapmadan da, bu şirketler üzerinden bu yeni alanda yatırım hamleleri yapılabilir. Gelecekte seyahat acenteleri fiziki lokasyonlara sanal turların satışını yapabilir. Ya da metaverse’de sanal ev sahipleri, evlerini Airbnb gibi platformlarda kiralayabilir. Metaverse gerçekten internetin geleceği olacaksa, her teknoloji şirketi buna ayak uydurmak zorunda kalacak.

Aksi takdirde piyasadan silinecek. Bu da metaverse alanına yatırım yapmayı kaçınılmaz hale getiriyor.

2022’de hangi sektörlerin yıldızı parlayacak?

 

Meclis'teki kripto para toplantısında neler görüşüldü?

 

Sanal arsa çılgınlığı: Boğaz hattı kapış kapış satılıyor

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (2)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
  • Sai31 Aralık 2021 11:31

    Bir oyuna girdik iki gün önce, 30 dolara iki günde 50 dolar oldu yatırımı çektik artık kar geliyor, yada karla iki hesap daha açıp biraz daha riske girmekde gerekebilir. Biraz ponzi de olsa bu işler borsada yada kriptoda böye katlanan para görmediydim.

  • xyz31 Aralık 2021 09:04

    Param olsa bende metaverse yatırım yaparım. Dünyayı iyi bir yere götüreceğini düşünmüyorum. Ama gelecek ve para burada.