E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaAracı Kurum RaporlarıMayısta faiz indirimi olur mu?---

Mayısta faiz indirimi olur mu?

Mayısta faiz indirimi olur mu?
16 Şubat 2024 - 08:36 borsagundem.com

A1 Capital Yatırım tarafından hazırlanan günlük bültende, piyasalar mercek altına alınıyor

ABD’de perakende satışlarının ocak ayında otomobil bayileri ve benzin servis istasyonlarındaki düşüşlerin etkisiyle %0,8 düştüğünü görülmesi (son 10 ayın en keskin düşüşünü yaşadığını gösterdi ve %0,1’lik küçük düşüş beklentilerini boşa çıkardı) Fed’in önümüzdeki aylarda faiz indirimine başlayacağı umutlarını besleyince, yatırımcıların salı günü hisse senetlerini düşüşe geçiren beklenenden daha sıcak enflasyon verileri konusunda daha az stres yaşamasına neden oldu ve CME Group’un FedWatch’ına göre, Mayıs ayında en az 25 baz puanlık faiz indirimi yönündeki beklentiler % 40’a yükselirken, Haziran ayı için oranlar % 79’da kaldı. Tüm bu gelişmelerde tam da Atlanta FED Başkanı Raphael Bostic’in, ABD merkez bankasının enflasyon baskılarını azaltmada önemli ilerleme kaydettiğini ancak devam eden risklerin faiz indirimi çağrısı yapmaya henüz hazır olmadığı anlamına geldiğini açıklamasından sonra gerçekleşti.

Bugün açıklanacak olan Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE) raporu ekonomi hakkında daha fazla ipucu sağlayacak. Faiz beklentilerindeki yeniden konumlandırma ile %0,4 kayıpla 104,36 seviyesinde işlem gören doları baskıladı.

ABD Hazine tahvilleri, hafta başında beklenenden yüksek gelen TÜFE rakamlarından kaynaklanan kayıplarının bir kısmını telafi etti. Gösterge 10 yıllık tahvillerin getirisi, bir gecede 3 baz puan düştükten sonra çok az değişiklik göstererek %4,2496 seviyesinde kaldı. ABD İki yıllık Hazine tahvil getirileri 2 baz puan yükselerek %4,5930’a yükseldi ve hafta boyunca 10 baz puan arttı.

Petrol fiyatları bir önceki seanstaki yükselişin ardından cuma günü karışık bir seyir izledi. Uluslararası Enerji Ajansı (IEA) dün bu yıl talep büyümesinin yavaşladığını işaret etti. Brent %0,2 düşüşle 82,73 dolara  ve  ABD ham petrolü %0,1 düşüşle varil başına 77,98 dolara geriledi.

Dün açıklanan ve Japonya ekonomisinin zayıf tüketim ve sermaye harcamaları nedeniyle geçen yılın son çeyreğinde beklenmedik bir şekilde resesyona girdiğini gösteren verilerin ardından, Japonya Merkez Bankası Başkanı Kazuo Ueda bu sabah yaptığı açıklamada, merkez bankasının, enflasyon hedefine sürdürülebilir bir şekilde ulaşıldığında, negatif faiz oranları da dahil olmak üzere çeşitli parasal genişleme önlemlerini sürdürüp sürdürmeyeceğini inceleyeceğini söyledi.

ABD perakende satışlarındaki büyük düşüşün haziran ayında faiz indirimi olasılığını yeniden canlandırmasının ardından Wall Street’teki canlılığın da etkisiyle MSCI’nın Japonya dışındaki Asya-Pasifik hisselerini içeren en geniş endeksi 0,3 yükseldi ve haftalık %1,4 yükselişe doğru ilerledi. Nikkei %1,4 artışla 38.678 puana yükseldi; bu, Japonya’nın sözde “balon ekonomisi”nin zirvesine işaret eden 1989’daki tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 38.957 puana çok yakın bir nokta. Endeks bu hafta %4,8 artışla art arda üçüncü haftasını kazandı ve yılbaşından bugüne kazançları %15,6 gibi şaşırtıcı bir seviyeye getirdi.

Nomura, Japonya’daki deflasyonun sona ermesi, küresel yatırımın Çin hisse senetlerine bağımlılıktan uzaklaşması ve Japon kurumsal yönetimindeki iyileşme gibi nedenleri öne sürerek Nikkei’nin yıl sonuna kadar 40.000 puana ulaşacağını tahmin etti.

9185 destek seviyesinin üzerinde kaldıkça yükseliş trendinin gücünü korumasını beklediğimiz BIST 100 endeksinin haftanın son işlem gününe alıcılı başlamasını beklerken,  dolar bazlı grafiklerde direnç noktası olarak gördüğümüz (305$) 9400 seviyesini gün içi hareketlerde ilk direnç olarak takip edeceğiz.

Bu seviyenin aşılabilmesi halinde dolar bazlı grafiklerde Eylül ve Ekim 2023 de test edilen ve sonrasında satışların geldiği noktalar olan (311.50$, 312.85 $) 9600 ve 9650 bandı üst dirençler olarak hedeflenebilir.

Yabancıların en fazla alım satım yaptığı hisse senetleri

 

Günün önemli şirket haberleri 16/02/2024

 

Endeksten hızlı yükselenler (16/02/2024)

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)