E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaGündemMarmaray'da zam krizi---

Marmaray'da zam krizi

Marmaray'da zam krizi
02 Ocak 2022 - 08:48 borsagundem.com

Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD) Taşımacılık, 1 Ocak 2022 itibarıyla Marmaray'da uygulanmaya başlayan zamlı tarifeye ilişkin açıklama yaptı.

Yeni yılın ilk gününde bir zam haberi de Marmaray’dan gelirken, fiyatlarda ortalama yüzde 36 oranında artış gerçekleşti. Zamla birlikte Marmaray'ın tam parkur ücreti 7 lira 75 kuruştan 12,12 TL’ye yükseldi. En az taşıma ücreti ise 5,48 TL oldu.

Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD) Taşımacılık, 1 Ocak 2022 itibarıyla Marmaray hattında uygulanmaya başlayan zamlı tarifeye ilişkin yaptığı açıklamada, “Zamlı tarife, İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından kurumumuzun tüm itirazlarına rağmen hukuksuz bir şekilde yürürlüğe konulmuştur.” ifadelerine yer verdi.

TCDD Taşımacılık'tan konuya ilişkin yapılan açıklama şöyle:

“01.01.202 tarihi itibariyle Marmaray hattında uygulamaya başlanan zamlı tarife, İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından kurumumuzun tüm itirazlarına rağmen hukuksuz bir şekilde yürürlüğe konulmuştur.

2 Ağustos 2021 tarihinde İstanbul’daki tüm Toplu Ulaşım hatlarına % 15 zam yapılmışken İstanbul Büyükşehir Belediyesi 5 ay sonra UKOME Kuruluna tekrar zam yapma teklifi getirmiştir. 16.12.2021 tarihinde UKOME gündemine İBB tarafından getirilen % 36’lık zam teklifi UKOME Kurulunca yüksek bulunarak reddedilmiştir.

24.12.2021 tarihinde İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından İETT, Metrobüs, Metro dahil tüm Toplu Ulaşım hatlarına %36’lık zam teklifi tekrar gündeme getirilmiş ve TCDD temsilcilerimiz ile birlikte UKOME Kurulu üyelerinin çoğunluğu ile zam teklifi yüksek bulunarak %20,28 zam yapılması yönünde yazılı şerh konulmuştur.

Ancak İstanbul Büyükşehir Belediyesi, UKOME Kurulunun çoğunluk itiraz şerhine ve kurumumuzca Başkan onaylı UKOME kararının tarafımıza iletilmeden uygulama yapılamayacağının İBB yetkililerine yazılı ve sözlü olarak bildirilmesine rağmen hukuki dayanağı olmayan %36 oranındaki zamlı tarifeyi yürürlüğe koymuştur.

UKOME kararlarının yürürlüğe girmesi için, UKOME üyesi kurumların üyelerinin imza sürecinin tamamlanması ve kararın Büyükşehir Belediye Başkanı tarafından onaylanmış olması gerekmektedir.
İstanbul Büyükşehir Belediyesi ise henüz imza sureti tamamlanmamış ve Başkan tarafından onaylanmamış tarifeyi UKOME Üyesi kuruluşlara göndermeden, hukuksuz şekilde uygulamaya başlamıştır.

Yapılan zammın imza süreci tamamlanmadan ve Başkan onaylı kararı kurumumuza iletilmeden Teşekkülümüz tarafından işletilen Marmaray hattına yüklenmemesi için Belediye yetkilileriyle defalarca görüşülmüş olmasına ve yazılı itiraz ve ikazlarımıza rağmen zamlı tarife, Belediye Şirketi Belbim AŞ tarafından Marmaray turnikelerine yüklenmiştir.

UKOME Kurulu tarafından onaylanmamış ve imza süreci tamamlanmamış %36’lık bu zammın Teşekkülümüz tarafından işletilen Marmaray hattında yürürlüğe konulmasından sorumlu olmadığımızı ve en kısa sürede hukuki süreci başlatacağımızı kamuoyuna saygıyla duyururuz.”

Günlük tablo açıklandı: 145 ölüm, 36 bin 731 yeni vaka

 

Türkiye'den 3 yeni Navtex kararı

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan kıraathane ziyareti

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

ETİKETLER :
YORUMLAR (1)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
  • vatandaş02 Ocak 2022 19:18

    karasın ama sen benden de karasın al birini ver ötekine olan vatandaşa Gazi bile bu ortamı görse kaçardı bu memleketten.