E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaPiyasaMahfi Eğilmez: Merkez Bankası resmen faiz artırdı---

Mahfi Eğilmez: Merkez Bankası resmen faiz artırdı

Mahfi Eğilmez: Merkez Bankası resmen faiz artırdı
09 Mayıs 2019 - 21:40 www.borsagundem.com

Ekonomist Mahfi Eğilmez, Merkez Bankası'nın dolar hamlelerini 'Merkez resmen faiz artırdı' başlıklı yazısında değerlendirdi

Ünlü ekonomist ve eski Hazine Müsteşarı Mahfi Eğilmez, dolardaki sert yükseliş sonrası Merkez Bankası'nın attığı adımları değerlendirdi. İşte Eğilmez'in kendi blogu olan mahfiegilmez.com'da yayımladığı yazısı:

Merkez Bankası Resmen Faiz Artırdı

Bugün İtibarıyla Görünüm

Çok yakın geçmişe kadar Merkez Bankası’nın faiz indireceği konuşuluyordu. Piyasa yorumcuları enflasyon iniş başladığını, bunun devam etmesi halinde Haziran’da Merkez Bankası’nın faiz indirimlerine başlayabileceğini konuşuyorlardı. Ne var ki Türkiye’de çoğu kez yaşandığı gibi evdeki hesap çarşıya uymadı. USD/TL kurunda YSK’nin İstanbul seçimlerine ilişkin sonuçları kesinleştirememesiyle başlayan yükseliş, seçimlerin tekrarına karar verilmesiyle iyice denetimden çıktı.

Tabloya bakıldığında yılbaşından bu yana benzer ekonomiler Dolara karşı ortalama yüzde 0,6 değer kaybı yaşarken TL’nin Dolara karşı yüzde 18’e yakın değer kaybettiği görülüyor. Bu büyük değer kaybı ekonomide sürekli olarak ekonomi içi ve ekonomi dışı risklerin artmasından kaynaklanıyor.

Aynı ülkelerin enflasyon, Merkez Bankası faizi ve CDS risk primine bakarsak karşımıza şöyle bir tablo çıkıyor:

Görüleceği üzere Türk Lirasının bu kadar hızlı değer kaybetmesi bir rastlantı değil. Özellikle CDS priminde yaşanan büyük ayrışma durumu açıkça ortaya koyuyor. CDS priminin bu kadar yükselmesi kuşkusuz faizleri de yükseltiyor. Daha çok risk daha çok getiri talep edilmesi demek.

Merkez Bankası Bugün Ne yaptı?

Merkez Bankası bugün iki karar açıkladı. İlki TL zorunlu karşılıkların yabancı para cinsinden tesis edilmesi imkânı yüzde 40’dan 30’a indirildi. Yabancı para zorunlu karşılıklar da her kademede 100 puan artırıldı. Merkez Bankası, Türk lirası zorunlu karşılıkların döviz cinsinden tesis edilebilmesi imkânına ilişkin yapılan değişiklik sonucunda piyasaya 2,8 milyar ABD doları likidite verilmesini ve piyasadan 7,2 milyar TL tutarında likidite çekilmesini, yabancı para zorunlu karşılık oranlarında yapılan değişiklik sonucunda ise piyasadan 3 milyar ABD doları likidite çekilmesini bekliyor. Merkez Bankası bu yolla piyasadan TL çekmiş oluyor. Yabancı parada ise 2,8 milyar Dolar verip 3 milyar Dolar çekeceği için brüt rezervlerde sadece 200 milyon Dolarlık bir artış olacak.

Merkez Bankası ikinci olarak finansal piyasalarda yaşanan gelişmeleri dikkate alarak, 1 hafta vadeli repo ihalelerine bir süreliğine ara verilmesini kararlaştırdı. Bunu anlatabilmek için Merkez Bankası’nın bankaları fonlamakta kullandığı faizlere bir bakalım.

Merkez Bankası bu olanakların hepsini aynı anda kullandığında ortalama faizi bunları kullandığı miktarlarla ağırlıklandırılarak saptanıyor ve buna ağırlıklı ortalama fonlama maliyeti deniyor.

Merkez Bankası, bugün aldığı kararla, bir süreliğine (zamanı belli değil) haftalık repo ihalesi açmayacağını açıkladı. Bu durumda geriye yüzde 25,5 faiz. oranlı gecelik borç verme olanağı ile yüzde 27 faiz oranlı geç likidite penceresi olanağı kalıyor. Buna göre bugünden sonra Merkez Bankası’nın bankalara yapacağı fonlamanın faizi yüzde 25,5 ile yüzde 27 arasında bir yerde oluşacak demektir.

Merkez Bankası Faiz Arttırdı

Merkez Bankası, haftalık repo ihalesini süresi belirsiz bir süreliğine kaldırınca politika faizi olarak ilan ettiği yüzde 24’lük faizi de askıya almış oluyor. Bu durumda Merkez Bankası bundan böyle sadece gecelik borç verme olanağını kullanırsa örtülü olarak faizi en az 1,5 puan artırmış oluyor.

Merkez Bankası’nın faizi indireceği tahminleri üzerine senaryolar geliştirenler için ilginç bir gelişme.

“Bir kez daha bakmakla bir şey kaybetmezsin” diyor bir Çin Atasözü.

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (13)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
 • yaramaz10 Mayıs 2019 18:34

  bir gün birisi fitili ateşler ya ben ya sen ama mutlaka olur dürütlük alacagını alır herkezlerden

 • bekir10 Mayıs 2019 11:23

  AK Parti den önce % 70-%100 rutin faiz oranlarımız vardı. Ak Parti döneminde ortalama % 10 anca olmuştur. Bu dönem 24 dolaylı 27 ye çıktı diye hemen batıyor olmuyoruz ya. Borsa gündem okuyup da bu kadar da cahil olunmaz kardeşim...

 • CCC10 Mayıs 2019 15:00

  O değilde sizin beyinleri yakan şey ejder meyvesini fazla kaçırıyor olmanız mı, yoksa çıkar ve menfaatinizi koruma tepkisi mi...

 • Batıkborsacı10 Mayıs 2019 13:51

  Sahurda fazla kaçırmışsın biraz az ye!

 • vatandaş10 Mayıs 2019 09:41

  şimdi beş kuruş düşer döviz bakın dövizin beli kırıldı dahada düşecek diye başlarlar konuşmaya.

 • Hatice10 Mayıs 2019 05:31

  IMF geldiği zaman emekli ve memur maaşlarını düşürüyormuş. Doğru mu bu?

 • Bika10 Mayıs 2019 00:17

  Gana, Angola,Kongo,Nijerya gibi yakın zamana kadar kabile toplumu olan ülkelerde  bile faiz oranları Türkiye'den düşük. İsrail'de faiz oranı % 0,25 'i geçmiyor, neyse ki Türkiye'yi yönetenler faize karşı olduklarından bu seviyelerde tutmaya çalışıyorlar.

 • Okie Dokie09 Mayıs 2019 22:54

  Seçim sonrası faizleri düşürürler dolar bu sefer de 7 tl olur.

 • Tam09 Mayıs 2019 22:25

  Bitcoin 6.015 şit birşeyler değişiyor

 • koltuk09 Mayıs 2019 22:24

  Aman koltuk gitmesinde gerisi önemli değil....

 • Ömer09 Mayıs 2019 22:03

  Yek çare faiz artırımı. Beceriksiz bie ekonomi yönetimi ile bu sonuç kaçınılmaz. Koltuk için ekonomi feda edildi.

 • vatandaş10 Mayıs 2019 09:26

  faiz artrımı geçici çözüm. bu sefer kimse elindeki parayı üretime katmaz gider faize yatırır. ekonomide reform yapılması lazım. 

 • Bika09 Mayıs 2019 21:56

  Türkiye 500 CDS 'le kulvar değiştirdi, Arjantin'le ekonomi kardeşi oldu.