E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaAracı Kurum RaporlarıKüresel piyasalarda risk iştahı kısıtlı---

Küresel piyasalarda risk iştahı kısıtlı

Küresel piyasalarda risk iştahı kısıtlı
19 Ağustos 2022 - 09:05 www.borsagundem.com

Dinamik Yatırım tarafından hazırlanan günlük bültende piyasalardaki gelişmeler mercek altına alınıyor.

Küresel piyasalarda risk iştahının sınırlı da olsun açık olduğunu izledik. Risk iştahındaki düşüklük bölgesel ve hisse bazlı haberlerin olumsuz etkinliğinden kaynaklandığını söyleyebiliriz.

ABD endeksleri günü sınırlı pozitif kapattı. Veri bazında ise Philadelphia Fed imalat endeksi -12,3’ten 6,2’ye yükselerek tüm tahminleri aşarak büyümeyi işaret ederek istihdam piyasalarının da hala güçlü duruşunu korumaya devam etti.

Avrupa endeksleri de sınırlı pozitif olarak işlemlerini tamamladı. Bölgede gelen enflasyon verisinin yeni bir rekora işaret etmesi ve AMB’nin Eylül ayındaki 50 baz puanlık faiz artışı beklentisini artırdığını takip ettik. Bu beklenti AMB yetkililerinin konuşmalarında da yer aldı.

Asya endeksleri dünü düşüşle tamamlarken an itibariyle yön bulmakta zorlandığını söyleyebiliriz. Öte yandan Japonya’da çekirdek tüfe verisi Temmuz’da beklentiler dahilinde %2,2’den %2,4 seviyesine yükseldiğini takip ettik.

BIST 100 endeksi, 3.020,01 puanlık kapanışı, toplam işlem hacminde 87,1 milyar olması ve gördüğü en yüksek seviye rekorunu da 3.033,81 puanı görmesi ile bu alanlarda rekor kırdı. Bunun yanı sıra TCMB’den gelen 100 baz puanlık indirim sonrasında da endekste 2.924 seviyesine kadar geri çekilmeyi da takip ettik. Endekse Tüpraş ve demir çelik sektörü hisseleri pozitif bir katı sağlarken Bim olumsuz bir katkı sağladı.

Günün veri akışında ise Almanya’dan üretici enflasyonunu takip edeceğiz.

BİST100 endeksinde pozitif bir açılış beklemekteyiz.

Yabancıların en fazla alım satım yaptığı hisse senetleri

 

Borsada beş göstergeye göre durum

 

En fazla metal ana sektörü hisseleri yükseldi

 

Faiz indiriminin etkisi ne olacak?

 

Bugün alıcı ve satıcılar hangi seviyede harekete geçecek? (19/08/2022)

 

Borsada ralli devam edebilir

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (1)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
  • Jones19 Ağustos 2022 14:33

    Yurt dışında en az 1-2 yıl faiz indirimleri başlayana piyasaya yeni paralar geri  verilene kadar boğa rallisi olmaz hepsi düşeyde yatayda ayı rallisi olur  ve rallide çıkış yaptığı noktaya en az 2 kez geri gelir.