E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaAracı Kurum Raporları Küresel piyasalarda risk iştahı güç kazanıyor---

Küresel piyasalarda risk iştahı güç kazanıyor

 Küresel piyasalarda risk iştahı güç kazanıyor
08 Aralık 2021 - 09:11 www.borsagundem.com

Gedik Yatırım tarafından hazırlanan günlük bültende BIST- 100 Endeksi’nin güne hafif alıcılı bir açılışla başlaması bekleniyor.

Salgın kaynaklı endişelerin bir miktar yatışmasına bağlı olarak bu hafta küresel risk iştahının güç kazandığı görülüyor. Bununla birlikte salgın kaynaklı gelişmeler neticesinde küresel büyüme tahminlerinde aşağı yönlü revizyonlar yapılırken, yeni varyant kaynaklı gelişmeler ve aşıların varyant üzerindeki etkinliği gibi konular önemini koruyor. Aynı zamanda Ukrayna üzerinden ABD ve Rusya arasında artan gerilim de piyasaların takibinde yer alıyor.

Açıklanacak Önemli Ekonomik Veriler

• 11:15 ECB Başkanı Lagarde Konuşması Önem: Orta
• 18:00 ABD – İş İmkanları ve Personel Değişimi Önem: Orta

BIST-100 Güne Başlangıç

Geçen haftalarda gündeme gelen risk başlıklarına bağlı olarak küresel hisse piyasalarında alım iştahının zayıfladığı ve dalgalı bir seyrin etkili olduğu takip edilirken, bu hafta ise hisse piyasalarında alım iştahının güç kazandığı görülüyor. Yurt dışındaki pozitif havadan aldığı destekle BIST-100 Endeksi dün günü %2,78 oranında güçlü bir yükselişle 1.981,04 puandan tamamladı. ABD borsaları günü güçlü yükselişlerle tamamlarken, bu sabah ABD vadelileri hafif alıcılı bir seyir izliyor. Asya piyasalarında yeşil bir renk hâkim. Avrupa borsalarının güne yataya yakın açılışlarla başlamaları bekleniyor. Endeks kapanışında 13,61– 13,63 aralığında bulunan Dolar/TL, bu sabah 08:40 itibariyle 13,58’li seviyelerden işlem görmekte. BIST- 100 Endeksi’nin güne hafif alıcılı bir açılışla başlamasını bekliyoruz.

BIST-100 Strateji

Hisse senedi piyasalarındaki iyimserlik küresel ölçüde devam ediyor. Endekste de bu iyimserlik dün bir kez daha rekor getirirken işlem hacmi de bu yükselişi destekledi. Dün en yüksek 1.984’ü gören endekste bugün psikolojik öneme de sahip olan 2.000 üzerindeki rakamlar test edilmek istenecektir. Bu bölgede bir süre dalgalanmalarda artış görülebilir. 2.000 üzerindeki kapanışlar alım iştahının artmasına neden olacaktır. Bu durumda 2.125’e kadar olacak yeni bir yükseliş görülebilir. Mevcut momentuma bağlı olarak oluşan trend ya da önemli bir destek kırılımı oluşmadığı sürece yukarı yönlü pozisyonlar cazibesini koruyacaktır. Aşağıda ise ilk olarak 1.950’yi destek seviyesi olarak izleyeceğiz. Buranın altında dün oluşan boşluğun dolacağı 1.928 güçlü destek seviyesi olacaktır.

Günün önemli şirket haberleri 8/12/2021

 

Yabancı işlemlerinde öne çıkan hisseler

 

Kartal Yenilenebilir Enerji ve Adel sorusu

 

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)